Cosplay Yapımı: Deri nasıl kullanılır?

Cosplay yapımında deri kullanırken alınacak deri nasıl olmalı ve kullanım aşamasında nelere dikkat edilmeli?
Cosplay yapımında deri nasıl kullanılır
Cosplay yapımında deri nasıl kullanılır?

Günlük hayatımızın bir parçası olan deri, Cosplay alanında sıkça tercih edilen malzemeler arasında yer alıyor. Zırh, korse, ayakkabı yapımından silahlarınızı süslemeye kadar birçok alanda deriyi kullanabilirsiniz.

Cosplay yaparken nasıl deri seçilmeli?

Kostüm için deri satın alacağınız zaman, nasıl bir deri almak istediğinizi ve özelliklerini bilmenizde fayda olacaktır. Çünkü derinin tipine göre uygulayabileceğiniz işlemler değişmektedir.

Cosplay yapımı deri
Deri ile zırh ve ayakkabı gibi kıyafetler yapabilirsiniz.
  • Gerçek deri: Yumuşak, esnek, sert veya mukavemeti olup çok kıymetli bir deridir. Renkli ve renksiz şekilde olup profesyonel deri aletleri ya da deri boyarı ile şekillenir. Fiyatları pahalıdır, satın alırken parça başına ya da ağırlığına göre ödeme yaparsınız.
  • Süet Deri: Süet dokusuna sahiptir. Cosplay için boyamak isterseniz, normal deriden daha zahmetlidir.
  • Suni Deri: Doğal derilere benzer bir görüntüye sahip olup suya dayanıklıdır. Kumaşçı ve ayakkabı malzemeleri satan yerlerde rahatlıkla bulunabilir. Gerçek deri kadar kalın değildir. Farklı renk ve dokularda satılmaktadır.
  • Vinil: Deriye benzer bir görünümü olan likralı bir kumaştır. Plastik madde ve boyalardan hazırlanan özel bir karışım, pamuklu kumaşlara sürülür. Yabancı cosplayerlar; bu kumaşı kontakt yapıştırıcı kullanarak zırhlarına gerçekçi bir görüntü vermek için kullanırlar.

Astarlık deri diye bir tür yoktur ancak ayakkabı malzemesi satan dükkanlara gittiğinizde sık duyacağınız bir terimdir. Bu deri türü ayakkabının içine dikilen ince deridir. Ucuz olduğu için kostüm yapımında fazlasıyla tercih ediliyor. Metresini 6-10 TL arasında bulabilirsiniz. Renk ve doku çeşidi daha fazladır ama dikiş makinasında işlemek için giyimlik deriye oranla biraz daha kalın olduğu için zor olabilir.

Total
0
Shares
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Related Posts