Geri dönüşüm kutusundan silinen dosyalar nasıl geri getirilir?

Yanlışlıkla geri dönüşüme gönderdiğiniz ve oradan da sildiğiniz dosyalar nasıl geri getirilir?
geri dönüşüm kutusundan silinen dosyaları geri getirme
Geri dönüşüm kutusundan silinen dosyalarınızı nasıl geri getirebileceğinizi biliyor musunuz?

Geri dönüşüm kutusundan silinen dosyalar nasıl geri getirilir içeriğimizle bir yanlışlık veya unutkanlık sonucu geri dönüşüm kutusundan sildiğiniz dosyaları geri getirin. Gün içerisinde çeşitli amaçlar doğrultusunda bilgisayarımıza programlar, dosyalar ve çeşitli şeyler indirip yükleyebiliyoruz. Bu yüklenen programlardan bazıları, kullanıcıların işini gördükten sonra bilgisayarda boşuna yer kaplayabiliyor ve bu nedenle kullanıcılar bu programları silebiliyor. Ancak arada bize lazım programlar da dalgınlıkla silinebiliyor. Peki, geri dönüşüm kutusundan silinen dosyalar nasıl geri getirilir?

Geri dönüşüm kutusundan silinen dosyalar nasıl geri getirilir?

Günümüzde teknolojinin yaygınlaşmasıyla bilgisayarlar, hayatımızın daha da merkezine oturmuş oldu çünkü gerek bireysel gerekse kariyer bakımından her işimizi görebildiğimiz bilgisayarlar, günümüz koşullarında artık insanların bir uzvu gibi. Hal böyle olunca, gün içerisinde bilgisayar üzerinden pek çok işlem gerçekleştirmek durumunda kalabiliyoruz.

geri dönüşüm kutusundan silinen dosyalar nasıl geri getirilir
Gün içinde bilgisayarları sık bir şekilde kullanıyoruz.

Gün içerisinde bilgisayarlarımıza çeşitli amaçlar için kullanmamız gereken dosya, klasör ve program gibi birçok şey indirebiliyoruz. Bu programların bazıları uzun süreli kullanılsa da bazıları kısa süreliğine bize lazım olabiliyor. Hal böyle olunca, artık işimizin bittiği programları silmeyi tercih edebiliyoruz. Ancak, günün telaşı ile veya dalgınlığa gelen bir anımızda silmek istemediğimiz dosyaları da silebiliyoruz. Böyle durumlarda çoğu kişi panik havasına kapılsa da bu havaya girmenize gerek yok çünkü bilgisayarlarınızda, geri dönüşüm kutusundan silinen dosyaları geri getirme özelliği mevcut olabilir.

Silinen Dosyaları Geri Dönüşüm Kutusundan Geri Getirme

Silinen dosyaları geri getirme konusu, bu konuyu araştıranlar için biraz karmaşık olabilir çünkü her bir bilgisayar kullanıcısının bilgisayarı kullanma seviyesi farklı. Bu konuyu araştıran çoğu kişi, aslında geri dönüşüm kutusundan da silinmiş dosyaları geri getirme olarak konuyu araştırsa da azımsanamayacak miktardaki kişiler, geri dönüşüm kutusundan haberdar değil. Bu nedenle, geri dönüşüm kutusundan silinen dosyaları geri getirme içeriğimizde bu problemin temelinden yani geri dönüşüm kutusundaki dosyaları geri getirmeden başlayacağız ve devamında geri dönüşüm kutusundan da silinmiş dosyaları nasıl geri getirebileceğinize değineceğiz.

geri dönüşüm kutusundan silinen dosyaları geri getirme programı
Çeşitli amaçlar için indirdiğimiz dosya, klasör veya programlar zaman zaman yanlışlıkla silinebiliyor.

Öncelikle yeni bir bilgisayar kullanıcısı iseniz ve sildiğiniz bir dosyayı tekrardan kullanmak istiyorsanız, bilgisayarınızda bulunan Geri Dönüşüm Kutusunda size lazım olan dosyayı tekrar bulmanız mümkün. Eğer Windows işletim sistemine sahip bir bilgisayar kullanıyorsanız, cihazınız içerisinde bulunan Geri Dönüşüm Kutusuna tıklayarak klasörü açabilir ve içerisinden size lazım olan dosyaya sağ tıklayıp “Geri Yükle” ibaresine tıklayarak dosyayı geri bilgisayarınıza yükleyebilirsiniz.

geri dönüşüm kutusundan silinen dosyaları geri getirme windows 10 programsız
Sildiğiniz dosyaları Geri Dönüşüm Kutusundan geri yükleme şansınız bulunuyor.

Bazı kullanıcılar, bilmeden veya farkında olmadan yaptıkları ayarlardan dolayı masaüstünde bulunan Geri Dönüşüm Kutusunu kaldırmış olabilir. Böyle durumlarda Geri Dönüşüm Kutusunu masaüstüne geri getirmek için öncelikle masaüstünde sağ tıklayın ve çıkan seçeneklerden “Kişiselleştir” seçeneğini seçin. Açılan ekranın solunda bulunan “Temalar” seçeneğine tıklayın. Yine açılan ekranın sağında bulunan “Masaüstü” seçeneğini tıklayın. Ardından Geri Dönüşüm Kutusu simgesini seçin, “Varsayılanı Geri Yükle” seçeneiğine tıklayın ve ardından “Uygula” seçeneği ile işlemi onaylayın. Tüm bu adımların ardından Geri Dönüşüm Kutusu, masaüstünüzde tekrar görünecektir.

Geri Dönüşüm Kutusundan Silinen Dosyaları Geri Getirme

Geri dönüşüm kutusundan silinen dosyaları geri getirme programı ile bu sorun çözülebiliyor. Ancak, bu sorunu programsız bir şekilde de çözmek mümkün olabilir. Eğer bilgisayarınız yedekleme yapıyorsa, dosyalarınız silinse dahi yedekleme özelliğinden dolayı sildiğiniz dosyalara tekrar ulaşabilirsiniz ve geri dönüşüm kutusundan silinen dosyaları programsız bir şekilde tekrar bilgisayarınıza geri yükleyebilirsiniz. Bilgisayarınızda yedekleme açık değilse, sildiğiniz dosyaları tekrar geri getirmenin başka bir yolu daha olabilir. Windows’ta bulunan Dosya Geçmişi Yedekleme özelliği ile sildiğiniz dosyalara tekrar ulaşma şansınız bulunuyor. Bu yöntem ile sildiğiniz dosyalara ulaşmayı denemek için “Başlat” düğmesinden “Ayarlar” seçeneğine tıklayın. Ardından “Güncelle ve güvenlik” seçeneğine tıkladıktan sonra “Yedekleme” seçeneğine tıklayın ve “Bir sürücü ekle” işaretini seçtikten sonra yedeklemeniz için bir harici sürücü ya da ağ konumu seçin. Bu yöntemler ile geri dönüşüm kutusundan silinen dosyaları geri getirme Windows 10 programsız şekilde gerçekleştirmeniz mümkün.

geri dönüşüm kutusundan silinen dosyaları geri getirme ücretsiz
Sildiğiniz bir dosyayı Geri Dönüşüm Kutusundan da silmenize rağmen yine de dosyayı kurtarma ihtimaliniz bulunuyor.

Eğer tüm bu adımlara rağmen sildiğiniz dosyaya ulaşmayı başaramadıysanız, son çare olarak internette bulunan silinen dosyaları geri getirme programlarına başvurabilirsiniz. Yukarıdaki adımlar, geri dönüşüm kutusundan silinen dosyaları geri getirme ücretsiz seçenekleri arasında bulunuyor. Ancak, yukarıdaki adımlarda silinen dosyanızı geri getirmeyi başaramadıysanız, internet üzerinden bir silinen dosyayı geri getirme programı ile de şansınızı deneyebilirsiniz. Bu programların çoğu, güvenlik olarak size ve bilgisayarınıza sıkıntı çıkartmayacak olsa bile bazıları belirli bir ücret karşılığında kullanılabiliyor. Bu nedenle eğer silinen dosya sizin için oldukça önemli ve eşsiz ise, son çare olarak silinen dosyaları geri getirme uygulamalarını tercih edebilirsiniz.

geri dönüşüm kutusundan silinen dosyaları geri getirme programsız
İnternetten ulaşabileceğiniz çeşitli ücretli veya ücretsiz kurtarma programlarıyla silinen dosyalarınızı kurtarabilirsiniz.

Silinen dosyaları geri getirme uygulamalarından bazıları ücretsizken bazıları sizden kullanmanız karşılığında ücret talep edebiliyor. Silinen dosyanızı geri getirmek için son çare olarak bu uygulamaları tercih etmeniz gerekiyorsa, öncelikle ücretsiz uygulamaları deneyerek silinen dosyanızı kurtarmaya çalışabilirsiniz. Eğer ücretsiz uygulamalar bilgisayarınızdaki silinen dosyayı geri getirmeyi başaramadıysa ve siz programın kalitesinden pek emin olamadıysanız, geçtiğimiz satırlarda da değindiğimiz üzere eğer önemli bir dosyayı geri getirmek istiyorsanız ücretli bir uygulama tercih edebilirsiniz.

Total
0
Shares
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Related Posts