PC Hızlandırma Yolları

Oyunlardaki performansınızı arttırmak için uygulayabileceğiniz birçok yöntem bulunuyor.
PC Hızlandırma
Bilgisayarları hızlandırmanın temel kuralı kullanılmayan programları kapatmak.

PC hızlandırma yolları sayesinde yavaş olan bilgisayarınızı önemli ölçüde hızlandırabilirsiniz. Yavaş olan bilgisayarları hızlandırmanın en basit yolu olarak PC hızlandırma programları kullanmak olsa da bazı bilgisayarlarda bu gibi programlar işe yaramıyor. Aşağıdaki tablodan ilgilendiğiniz alana tıklayarak tüm detaylara gidebilirsiniz.

PC nasıl hızlandırılır?

Yavaşlayan bilgisayarınızı hızlandırmak için uygulayabileceğiniz birçok yöntem bulunuyor. PC hızlandırma yolları arasında uygulayabileceğiniz en basit yöntem bilgisayardaki gereksiz dosyaları silerek diskte boş alan oluşturmak. Diskiniz sonuna kadar doluysa bir yerden sonra bilgisayarınız çok iyi donanımlara sahip olsa dahi performans düşüşleri ve anlık performans düşüşü yaşayabilirsiniz.

Dosya silerken hata yaptıysanız Geri Dönüşüm Kutusundan Silinen Dosyaları Geri Getirme yazımızdan bilgi alabilirsiniz.

PC Hızlandırma Yolları
Düşük donanımlı bilgisayarları bile yüksek performans ayarlarıyla rahatlıkla kullanabilirsiniz.

Arka Planda Çalışan Uygulamalar

Arka planda istenmeyen bir şekilde RAM ve işlemcinizi kullanan uygulamalar oyunlardaki performansınızı önemli derecede düşürür.

Bilgisayarınızı başlattıktan sonra açılan uygulamaları düzenlemek için:

  • Görrev yöneticisinden “Başlangıç” sekmesini açmalısınız.
  • Başlangıç sekmesinde sistemin başlamasıyla birlikte başlatılacak olan programlar yer alıyor.
  • Sıklıkla kullanmadığınız programları buradan kesinlikle kapatmalısınız.

Burada dikkat edilmesi gereken konu ses sürücüleri olacak. Gereksiz uygulamaları kapatırken, aynı zamanda, ses sürücüsü gibi diğer sürücüleri kapatmanız halinde Discord gibi uygulamalar üzerinden sesli iletişim kuramayabilirsiniz.

PC Hızlandırma Çalıştır Kodları

PC hızlandırmak için bazı gereksiz dosyaları silebilirsiniz. Böylelikle bilgisayarınızın boş alanı artacak ve daha fazla dosya, oyun indirebileceksiniz. Bunun için Çalıştır’ı açmalıyız.

Daha öncesinden böyle bir işlem yapmadıysanız açılan penceredeki dosyaları silmek sizi korkutabilir. Çalıştır kodlarıyla açılan dosyalar içerisinde bilgisayarda bulunan çoğu programın Log dosyaları bulunuyor. Bunlara hiçbir şekilde ihtiyacınız olmayacağından dolayı bu dosyaları gönül rahatlığıyla silebilirsiniz.

PC Hızlandırma Çalıştır Komutları
Bilgisayarınızdaki gereksiz dosyaları silmek diskinizdeki boş alanı arttırır.
  • Çalıştır penceresini açmak için “Windows+R” kombinasyonunu uygulayabilirsiniz.
  • Başlangıçta silinmesi gereken dosyayı açmak için Çalıştır penceresini açtıktan sonra “Temp” yazmalı ve ardından onaylamalısınız. Dosyanın içerisinde sizin de görebileceğiniz gibi yoğunlukla metin belgeleri ve boş dosyalar bulunuyor.
  • Bir dosyayı seçtikten sonra “CTRL+A” kombinasyonunu yaparak tüm dosyaları seçtikten sonra silebilirsiniz.

İkinci adımda komut değişiyor ve farklı dosyaları siliyoruz.

Bir başka silinmesi gereken dosyaları açmak içinse “%temp%” yazmalısınız. Bu dosya uzantısını açmadan önce sizden bir izin isteyebilir ancak dediğimiz gibi bu gözünüzü korkutmasın. Açılan penceredeki tüm dosyalar sistem atığı niteliğinde. Tüm bu dosyalar silindiğinden dolayı geri dönüşüm kutusuna gidiyor. Geri dönüşüm kutusundaki dosyalar da bilgisayarınızda yer kaplamakta. Çoğu oyuncu geri dönüşüm kutusundaki gereksiz dosyaları silmeyi unuttuğundan dolayı epey bir dosya büyüklüğüne ulaşabiliyor. Geri dönüşüm kutusunu sık sık temizlemeyi unutmayın.

PC Disk Temizleme

PC disk temizleme tıpkı çalıştır komutlarında olduğu gibi bir hayli önemli.

  • Windows arama çubuğunu açarak “Disk Temizleme” yazdıktan sonra disk temizleyicisi açabilirsiniz.
  • Temizlemek istediğiniz diski seçerek gereksiz olarak düşündüğünüz dosyaları temizlemeye başlayabilirsiniz.

Bilgisayarınızı hızlandırmak için C diskini kesinlikle temizlemeniz gerekiyor bunun sebebiyse sistem dosyalarının bu diskte yer alması.

PC Disk Temizleme
Sık sık diskinizi temizleyin.

Disk temizleyicisi penceresinde ne gibi bir dosya sileceğinizi rahatlıkla görebiliyorsunuz. Aynı zamanda silinecek olan dosyaların diskinizde ne kadar boş alan oluşturacağını da görebilmeniz mümkün.

Ekran Kartı Sürücüsü Güncelleme

Ekran kartı sürücülerini güncellemek epey önemli. Ekran kartınızın hali hazırda bir sürücüsü bulunmuyorsa bu işlemi yapamayacaksınız.

Ekran kartınızın güncel olup olmadığını öğrenebilmek için:

  • Masaüstünde boş bir yere fareyle sağ tıklayarak açılan küçük sekmelerin en üstünde ekran kartı sürücüleri yer alıyor.
  • Herhangi bir AMD ekran kartını kullanıyorsanız büyük bir ihtimalle sürücünüzün ismi “AMD Radeon Software” olacak.
AMD Ekran Kartı Sürücüsü Güncelleme
Ekran kartınızı her daim güncel tutun.

AMD Ekran Kartı Sürücüsü Güncelleme

AMD ekran kartı sürücünüzü açıktan sonra ana sayfanın sağ bölümünde kalan kısmından sürücünüzü güncel olup olmadığını öğrenebilirsiniz. Bazı zamanlarda anasayfada yazılım ve sürücü bilgileri yazmıyor olabiliyor. Sağ üst tarafta bulunan çarka basarak açılan pencereden AMD sürücünüzü rahatlıkla güncelleyebilirsiniz.

NVIDIA Ekran Kartı Sürücüsü Güncelleme

Tıpkı AMD ekran kartlarını sürücüsünü günceller gibi NVIDIA’nın sürücüsünü açarak ayarlar menüsünden ekran kartı sürücüsünün güncel olup olmadığını öğrenebilirsiniz. Herhangi bir güncelleme varsa en kısa süre içerisinde indirmeli ve bilgisayarınızı yeniden başlatmalısınız.

PC Hızlandırma Programı
PC hızlandırma programı olarak CCleaner kullanabilirsiniz.

PC Hızlandırma Programı

PC hızlandırma programı olarak “CCleaner” gibi programlar kullanabilirsiniz. Bu programlar, bilgisayarınızda bulunan gereksiz dosyaları temizler ve arka planda çalışan uygulamaları kapatarak bilgisayarınızı hızlandırır.

PC hızlandırma programı ücretsiz mi?

Çoğu PC hızlandırma programı ücretsiz olarak kullanılabiliyor. Aynı zamanda bazı programlarda üst sürüme yükseltmek için belirli bir ücret istenebiliyor. Daha iyi bir deneyime sahip olmak için bu programları satın alabilirsiniz. Ancak almadan önce programların üst sürümlerinde nelerin kilidinin açılacağına da bakmayı unutmamalısınız.

UNLOST PC Hızlandırma

Twitch ve YouTube dünyasının yakından tanıdığı UNLOST da PC hızlandırma özelinde içerikler hazırlıyor. UNLOST’un PC hızlandırma videosunu aşağıdan izleyebilirsiniz:

Oyun İçinde FPS Arttırma

Bu işlemlerle birlikte oyunlardaki FPS’inizi de artırmış olacaksınız. Oyun içinden değişiklik yapmak isterseniz aşağıdaki içeriklerimize göz atabilirsiniz.

Total
1
Shares
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Related Posts