Runtime Broker nedir, ne işe yarar, nasıl kapatılır?

Arka planda sürekli olarak çalışan Runtime Broker virüs mü? Bu içeriğimizde sürekli CPU kullanan ama kimsenin ne işe yaradığını bilmediği Runtime Broker’ın eksilerini ve artılarını yazdık.
Runtime Broker Virüs Mü
Birçok kişi Runtime Broker’ın virüs olduğunu düşünüyor.

Runtime Broker nedir, ne işe yarar? Birçok kişi sürekli arka planda CPU kullanımından dolayı bu yazılımın virüslü olduğunu düşünüyor. Bundan dolayı da Runtime Broker silme işlemlerinin nasıl yapıldığını merak ediyor.

Runtime Broker nedir, ne işe yarar?

Birçok kullanıcı Runtime Broker ne işe yarar? Gibi aramalar yapıyor. Genellikle, yüksek CPU kullanımıyla bilgisayar kullanıcılarının gözüne çarpan bu yazılım aslında kişisel verileri korumaya çalışan bir yazılım.

Runtime Broker ne işe yarar?

Runtime Broker, WPF (Windows Presentation Foundation) uzantılı programların kamera ve mikrofon gibi kişisel verilere erişmek isteyen programların önüne geçiyor. Herhangi bir uygulama, yazılım veya oyun sizin verinizi istediği zamansa Runtime Broker devreye girerek sizden izin vermenizi istiyor.

Runtime Broker Nedir
Runtime Broker, kişisel bilgileri korumaya çalışan bir yazılım.

Kişisel verilerin korunumunda epey bir önemli rol oynayan Runtime Broker çoğu kişi tarafından bilinmediğinden dolayı virüs olarak düşünülüp kapatılmaya çalışılıyor. Ayrıca birçok kullanıcı bu yazılıma ihtiyacının olmadığını düşünerek kapatmak istiyor.

Runtime Broker virüs mü?

Runtime Broker virüs mü? Birçok kişi bu konuyu merak ediyor. Kişisel verilerin korunmasına önem veren Runtime Broker, herhangi bir virüs içermiyor. Gönül rahatlığıyla Runtime Broker’ı çalıştırabilirsiniz.

Runtime Broker Windows 10 işletim sisteminde de var mı?

Runtime Broker Windows 10 işletim sistemlerinde de bulunuyor. Windows 8 işletim sisteminden sonraki üst nesil işletim sistemlerinin hepsine Runtime Broker bulunuyor. Bu yazılım yüksek işlemci kullanımından dolayı kapatmak istiyorsanız aşağıdaki yönergeleri uygulayabilirsiniz.

Runtime Broker kapatma ne kadar tehlikeli?

Runtime Broker kapatma işlemi sonrasında herhangi bir oyun, uygulama veya yazılım sizden izin istemeden verilerinizi kullanabilir. Her ne kadar CPU kullansa dahi kişisel verilerinizi korumak istiyorsanız Runtime Broker’ı kapatmamanız gerekiyor.

Runtime Broker Windows 10
Runtime Broker, CPU kullanmasına rağmen açık bırakmanız bilgisayarınızın ve verileriniz için daha sağlıklı olur.

Bilgisayarınızı sadece oyun oynamak için kullanıyor ve hiçbir önemli veriniz bulunmuyorsa Runtime Broker’ı kapatmayı tercih edebilirsiniz. Yüksek CPU kullanımını engelledikten sonra oyunlardaki performansınız daha da artar ve anlık düşüşler yaşamazsınız.

Runtime Broker Kapatma

Runtime Broker kapatma işlemi bir hayli basit. Yapmanız gereken tek şey kayıt düzenleyicisi defterini açmak ve Runtime Broker’ın dosya konumunu bulmak. Eğer dosya konumunu bulamadıysanız aşağıdaki adımları teker teker uygulayın.

  1. “Windows + R” kombinasyonunu uygulayarak Çalıştır penceresini açın.
  2. Açılan penceredeki boşluğa “Regedit” yazarak onaylayın.
  3. Sırasıyla dosya dizinlerini açarak “[ HKEY_LOCAL_MACHINE \ SYSTEM \ CurrentControlSet \ Services \ TimeBroker ] > Start” konumunu bulun.
  4. Start” dosyasına çift tıklayarak açın.
  5. Bu dosyadan sadece değer verisi bölümünü değiştirmelisiniz. 3 yazan yeri silerek 4 yazın ve tamam diyerek tüm pencereleri kapatın.
  6. Bilgisayarı yeniden başlatın.

Runtime Broker Silme

Runtime Broker silme yöntemi bulunmuyor. Windows 8 ve üzeri işletim sistemine sahip tüm cihazlarda Runtime Broker bulunuyor ve silinmiyor. Her ne kadar silmeye çalışsanız dahi güncellemelerle Runtime Broker geri açılabilir.

Runtime Broker Silme
Runtime Broker Windows 10 işletim sistemlerinde kolaylıkla kapanıyor.

Aynı zamanda Runtime Broker kapama işlemi sonrasından herhangi bir Windows güncellemesi yaparsanız bu yazılım geri açılabileceğini unutmayın. Güncellemeleri yaptıktan sonra tekrardan Runtime Broker’ı dilediğiniz gibi kapatabilirsiniz.

Bir şekilde Runtime Broker’ı silmeyi başarmanıza rağmen geri indirmek istiyorsanız “Geri Dönüşüm Kutusundan Silinen Dosyaları Geri Getirme” adlı içeriğimizden bazı adımlarla silinen dosyaları kurtarabilirsiniz.

Total
0
Shares
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Related Posts