Telefon şarj olmuyor sorunu nasıl çözülür?

Telefon şarj olmama sorunu bir hayli can sıkıcı olabiliyor. Telefonunuzun garantisi devam ediyorsa garantiye göndermek her zaman daha iyi.
Telefon Şarj Olmuyor
Eskiyen telefonların çoğunda şarj olmama sorunuyla karşılaşılıyor.

Telefon şarj olmuyor ve açılmıyor olabilir. Tüm elektronik eşyaların da bir ömrünün de bulunmasını göz önünde bulundurursak telefon gibi çok çabuk zarar gören cihazlarda telefon şarj olmuyor sorunu ile karşılaşabilirsiniz. Genellikle eskiyen cihazlarda görülen bu problem yazılımsal olabileceğinden dolayı çoğu kişi “Telefon şarj olmuyor yazılımsal hata var mı?” gibi aramalar yapıyor.

Telefon şarj olmuyor ne yapmalıyım?

Telefon şarj olmuyor ne yapmalıyım? gibi soruların cevabını arıyor olabilirsiniz. Telefonunuzun şarj olmama sorunu birçok sebepten kaynaklanıyor olabilir. Telefonunuzun bataryasında bir sorun olması halinde yapabileceğiniz pek fazla bir şey yok. Cihazınızın garantisi varsa en kısa sürede telefonu garantiye göndermelisiniz.

Telefon Şarj Olmuyor Yazılımsal
Telefon şarj olmuyor yazılımsal bir sorun olabilir.

Şarj kablonuzu kontrol edin. Kablonun herhangi bir yerinde kopukluk varsa telefonunuz şarj olmayabilir. Aynı zamanda telefonunuzun kutusunda gelen şarj kablosunu kullanmak her zaman daha iyi olduğunu bilmelisiniz. Eğer telefonun kendi kablosunda bir sorun varsa tamir etmek için çevrenizdeki cihaz bakımı yapan kişilere gidebilirsiniz. Cihazınızın kendi şarj kablosunu kullanmıyorsanız bataryanız yavaş yavaş zarar görmeye başlayacak. Şarj kabloları özellikle iPhone cihazlarda çok çabuk bozulabiliyor. Başka kablo kullanmak cihazınızın ömrünü neredeyse yarı yarıya düşürüyor. Telefonunuzun kendi şarjını tamir etmek her zaman daha iyi.

Telefon şarj olmuyor yazılımsal bir sorun mu var?

Telefonunuzun şarj olmama sebebi yazılımsal olabilir. Eski bir cihaza sahipseniz ve cihazınız epey ısındıysa batarya zarar görebilir. Garanti süreniz henüz dolmadıysa yazılımsal bir hatayla karşılaştığınızda telefonu garantiye göndermelisiniz. Bilmediğiniz halde bu sorunu düzeltmeye çalışmak durumu daha da kötü bir hale getirmenize sebep olabilir. Farklı farklı sebeplerden dolayı cihazınızı şarj edemiyor olabilirsiniz. Cihazın şarj olmama sorununu çözebilmek için çeşitli yöntemleri denemeniz gerekiyor. Bataryada oluşan bir problemden kaynaklanıyorsa yeni bir batarya alabilir veya var olan bataryayı tamir ettirebilirsiniz.

Sorunun bataryada olup olmadığı nasıl anlaşılır?

Telefonun şarj olmama sorunun bataryadan dolayı kaynaklandığını anlamak için iki farklı şarj aletine ihtiyacınız var. Kendi şarj kablonuzu taktıktan sonra hiçbir şekilde cihazınız şarj olmuyorsa telefonun girişine uygun bir başka şarj kablosuyla tekrardan denemelisiniz. Farklı kablolarla birlikte cihazı şarj etmeyi denemenize rağmen hiçbir türlü şarj olmuyorsa bataryanızda bir problem olabilir.

Telefon Şarj Olmuyor Ne Yapmalıyım
Cihazınızın bataryasında sorun olabilir.

Sorunun neyden kaynaklandığını öğrendikten sonra yapabileceğiniz herhangi bir şey varsa yapabilirsiniz. Bu durumlar için bilgisizseniz bu tür cihazlardan anlayan birine danışmak her zaman daha iyi olacak. Telefonunuzun bataryası çıkarılabiliyorsa yeni bir bataryaya geçerek sorunu çözebilirsiniz.

Harici bataryalar ve şarj kabloları ne kadar sağlıklı?

Telefonun kutusundan çıkmayan hiçbir şeyi kullanmamayı tercih etmelisiniz. Zorunda olmadıkça telefonun kendi şarj kablosunu kullanmanız gerekiyor. Bunun sebebiyse bataryalara göre telefon şarj kabloları yapılması. Farklı bir kablonun girişi cihazınıza uymasına rağmen bataryayla uyumsuzluk yaşayabiliyor. Farklı bir kablo kullanmanıza rağmen herhangi bir sorunla karşılaşmayabilirsiniz ancak zamanla telefonunuzun bataryasında daha büyük sorunlar ortaya çıkabilir. Aynı zamanda telefonunuzun bataryasının ömrünü kullanılacak en uzun sürede kullanmak istiyorsanız cihazınızın şarjı bitip kapanana kadar kullanmalı ve şarj olurken cihazı kullanmamalısınız.

Şarj olurken telefon kullanmak neden çok tehlikeli?

Cihaz şarj olurken oyun oynamak veya herhangi bir şey yapmak cihazınızı daha fazla ısındıracak. Aynı zamanda daha uzun süre şarjda kalması gerekecek. Telefonunuz şarjdayken kullanmamalı ve gereğinden epey bir uzun süre şarjda bırakmamalısınız. Cihazınızın şarjı dolmasına rağmen hala şarjda tutmak sağlığınız açısından oldukça tehlikeli. Aynı zamanda birçok kişi geceleri şarj dolduruyor. Telefonunuzu gece şarj ediyorsanız mümkünse yattığınız odadan farklı bir odaya şarjınızı takın.

Telefon Şarj Olmuyor Sorunu
Cihazınızın şarjı dolmasına rağmen hala şarjda tutmamalısınız.

Geçtiğimiz sene cihazını epey bir süre şarjda unutan birçok kişinin bataryasının şişmesinden dolayı bir süre sonra patladı. Bu tür olaylar yangına yol açabileceğinden dolayı cihazınızı şarjı dolmasına rağmen şarjda tutmamalı veya şarj olurken herhangi bir şekilde kullanmamanız gerekiyor.

Şarj kablosu bozulduysa ne yapılmalı?

Cihazınızın şarj kablosunda bir sorun varsa kabloyu düzeltmeyi deneyebilirsiniz. Üzerinden elektrik akımı geçen kablolar prize takılıyken kesinlikle çıplak elle dokunmamanız gerekir. Adaptörü prizden çıkardıktan sonra sorunun tam anlamıyla nerede olduğunu anlamak için kabloları kontrol edebilirsiniz. Sorunun bataryada olup olmadığını anlamak için yaptığınız işlemi bu kabloda da yapabilirsiniz. Şarj kablosunu farklı bir cihaza takarak sorunun nerede olduğunu kolaylıkla anlayabilirsiniz. Genellikle şarj kablolarındaki sorun girişe yakın yerdeki kablonun kırılmasından dolayı oluyor. Herhangi bir temassızlık varsa cihazınız şarj olmayacak. Hem insan sağlığına hem de cihaza epey bir zarar vermesine rağmen geçici bir süreliğine farklı bir cihazın şarj kablosunu kullanabilirsiniz.

Total
0
Shares
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Related Posts