Windows 10 Ekran Görüntüsü Alma

Windows 10 ekran görüntüsü alma içeriğimizle zaman zaman problem haline gelebilen bu işlemi en basit bir şekilde nasıl gerçekleştirebileceğinizi öğrenin.
windows 10 ekran görüntüsü alma
Windows 10 ekran görüntüsü alma içeriğimizle ekran görüntüsü alma işleminin tüm detaylarını öğrenin.

Windows 10 ekran görüntüsü alma içeriğimizle zaman zaman problem haline gelebilen bu işlemi en basit ve en hızlı yollar ile nasıl gerçekleştirebileceğinizi öğrenin. Çeşitli amaçlar doğrultusunda alınan ekran görüntüleri, günlük hayatta çoğu bilgisayar kullanıcısının işlerini epey kolaylaştırabiliyor. Ancak bazı kullanıcılar, zaman zaman bu işlemle ilgili problemler yaşayabiliyor. Windows 10 ekran görüntüsü alma sorunu yaşayanlar için detaylar vereceğimiz bu içerikle beraber ekran görüntüsü alma sürecine dair tüm sorularınızı yanıtlamış olacağız.

Windows 10 Ekran Görüntüsü Alma

Windows işletim sistemi, dünya genelinde en yaygın olarak kullanılan işletim sistemlerinden biridir. Belli başlı bazı bilgisayar markaları dışında çoğu bilgisayar markasında Windows işletim sistemini görürüz. Bu tercih, Windows’un popüler olmasının yanı sıra kullanıcılara sağladığı kolaylıktan ve artık kullanımının bir alışkanlık haline gelmesinden kaynaklanıyor.

windows 10 ekran görüntüsü alma kısayolu
Ekran görüntüsü alma işlemi zaman zaman çeşitli nedenlerden ötürü bir problem haline gelebiliyor.

Bilgisayar kullanıcılarının en çok gerçekleştirdiği işlemlerden bir tanesi ekran görüntüsü almadır. Birçok farklı gerekçe nedeni ile alınabilen ekran görüntüleri, bu bağlamda kullanıcıların işini epey kolaylaştırabiliyor. Zira anlık olarak başka nedenlerden ötürü lazım olan bir görüntüyü bir anda kaydedip kullanmanız mümkün oluyor. Ancak bazı kullanıcılar, bilgisayarlarında bu işlemi gerçekleşmek istediğinde çeşitli problemlerle karşılaşabiliyor. Eğer siz de bu ekran görüntüsü alma konusunda sıkıntılar yaşıyorsanız, biraz sonra değineceğimiz başlıklarda kendi probleminize dair soruların cevaplarını bulabileceksiniz.

Windows 10 ekran görüntüsü nasıl alınır?

Windows 10 ekran görüntüsü alma için başlangıçta işletim sisteminin size sağladığı bazı kullanımlar bulunuyor. Bu kullanımlardan en yaygın olanı, Windows 10 ekran görüntüsü alma tuşu olarak da bilinen ve klavye üzerinde bulunan PrintScreen (PrtScn) düğmesini kullanarak ekran görüntüsü almaktır. Windows 10 ekran görüntüsü alma kısayolu olarak da bilinen bu yöntem ile ekranınızda bulunan sayfanın ekran görüntüsünü bir tuşa basarak kolay bir şekilde alabilirsiniz.

windows 10 ekran görüntüsü alma tuşu
Ekran görüntüsü almak için kullanılan en yaygın yöntem, PrintScreen tuşunu kullanmaktır.

Bu yöntemin yanı sıra “Windows tuşu + Shift + S” klavye kısayolunu kullanarak da ekran görüntüsü alabilirsiniz. Eğer PrintScreen tuşuna basmanıza rağmen ekran görüntüsünü hala elde edemediyseniz ve bu sorunu çözemediyseniz, internet tarayıcınız üzerinden bazı programlar kullanarak da ekran görüntüsü alma şansınız bulunuyor.

Windows 10 Akran Görüntüsü Alma Programı

Windows 10 ekran görüntüsü alma programı olarak da bilinen bazı programlar, bilgisayarında herhangi bir sorundan ötürü ekran görüntüsü alamayan veya işi sadece ekran görüntüsü almakla bitmeyen, ekran görüntüsü üzerinde duruma göre bazı değişiklikler yapmak isteyen kişiler için ideal.

windows 10 ekran görüntüsü alma programı
Ekran görüntüsü almak için kullanabileceğiniz birçok farklı ekran görüntüsü alma programı bulunuyor.

Windows 10 ekran görüntüsü alma ayarları yapmak isteyen kullanıcıların da tercih ettiği yöntemlerin başında gelen bu programlar ile sıradan ve basit bir işlem olan ekran görüntüsü alma işlemini birkaç seviye öteye taşımanız mümkün. Kullanıcıların şansına çeşitli amaçlar doğrultusunda kullanabilecekleri birçok ekran görüntüsü alma programları bulunuyor. Bu doğrultuda kullanabileceğiniz programlar ise şöyle:

LightShot

Windows 10 ekran görüntüsü alma içeriğimizde sizlere Windows 10 ekran görüntüsü alma aracı olarak yapacağımız ilk tavsiye LightShot programı olacak. Windows 10 işletim sistemine sahip bilgisayarlarda kullanılabilen LightShot programı, en popüler ekran görüntüsü alma programlarından birisidir.

windows 10 ekran görüntüsü alma programı lightshot
Windows 10 Ekran Görüntüsü Alma Programı – LightShot

Oldukça kolay ve sade bir kullanıma sahip olan LightShot Programı ile sadece PrintScreen tuşuna basarak bulunduğunuz ekranın tamamının veya sadece seçtiğiniz kısmının ekran görüntüsünü alabilirsiniz.

Greenshot

Açık kaynak kodlu ekran görüntüsü alma programı olan Greenshot, bilgisayarınızda tercih edebileceğiniz bir başka başarılı ekran görüntüsü alma aracıdır. LightShot programı ile oldukça benzer olan Greenshot programı ayrıca, kullanıcıların aldıkları ekran görüntüsü kaydetmeden önce kendi amaçlarına uygun bir şekilde düzenlemelerine olanak sağlar.

windows 10 ekran görüntüsü alma programı greenshot
Windows 10 Ekran Görüntüsü Alma Programı – Greenshot

Bu bağlamda Greenshot uygulaması ile aldığınız ekran görüntülerinin üzerine notlar alabilir ve aldığınız bu notları vurgulayarak önemlerini belirtebilirsiniz. Greenshot uygulaması aynı zamanda sadece ekranın gerekli bölümünü seçmeye yarayan işlevsel bir büyüteç içerir.

ShareX

Windows 10 ekran görüntüsü alma programları arasında en çok kullanılan programlardan bir tanesi olan ShareX, açık kaynak kodlu bir ekran görüntüsü alma aracıdır. Ekran görüntüsü almak için PrintScreen klavye kısayolunu destekleyen ShareX, ekran görüntüsü almasının yanı sıra ekranı kaydetme özelliği ile de kullanıcılara başka alanlarda hizmet sağlıyor.

windows 10 ekran görüntüsü alma programı sharex
Windows 10 Ekran Görüntüsü Alma Programı – ShareX

Sahip olduğu birden fazla ekran alma özelliğinin yanı sıra ekran görüntüsü alırken veya kaydederken fare imlecini gizleme ve sadece belirli bir bölgenin ekran görüntüsünü alma gibi özellikleriyle ShareX, ekran görüntüsü almak isteyenlerin kullanabileceği en iyi programlardan bir tanesi.

Icecream Screen Recorder

Icecream Screen Recorder, ihtiyacınıza göre ekran görüntüsü alabileceğiniz veya ekran kaydı gerçekleştirebileceğiniz popüler bir programdır. Icecream Screen Recorder programı, aynı zamanda sahip olduğu çeşitli araçlar ile de kullanıcıların kolay ve sade bir şekilde ekran görüntülerini düzenlemelerine olanak sağlıyor.

windows 10 ekran görüntüsü alma programı icecream screen recorder
Windows 10 Ekran Görüntüsü Alma Programı – Icecream Screen Recorder

Bu özelliğinin yanı sıra Icecream Screen Recorder, ekranın sadece bir kısmını kaydetme veya kaydedilen videoların farklı formatlarda çıktısını sağlama gibi özellikleri ile de zaman zaman kurtarıcı rolü üstlenebiliyor.

PicPick

Oldukça başarılı ve kullanıcı dostu bir arayüze sahip olan PicPick ekran görüntüsü alma programı, listede bulunan diğer programlar gibi Windows işletim sisteminin en popüler ekran görüntüsü alma programlarından bir tanesidir.

windows 10 ekran görüntüsü alma programı picpick
Windows 10 Ekran Görüntüsü Alma Programı – PicPick

Kullanıcılara ekran görüntülerini düzenleme seçenekleri sunan ve ekran görüntüsü üzerinde büyük değişiklik imkanı sağlayan PicPick, kullanıcıların amaçları doğrultusunda düzenledikleri bu ekran görüntülerini doğrudan ve basit bir yöntem ile Facebook ve Twitter gibi sosyal medya platformlarına yüklemelerine de olanak sağlıyor.

Windows 10 ekran görüntüsü nereye kaydediliyor?

Windows 10 ekran görüntüsü alma işleminin ardından kaydedilen görüntülerin hangi dosyada bulundukları kullanıcıların kafasını karıştırır. Zira yeni veya Windows işletim sistemine pek hakim olmayan kullanıcılar, başarılı bir şekilde kaydettikleri ekran görüntüsünü bilgisayar dosyaları arasında bulma konusunda zaman zaman problemler yaşayabiliyor. Windows 10 ekran görüntüsü alma nereye kaydediyor sorusunun cevabı ise oldukça basit. Aldığınız ekran görüntüleri iki farklı şekilde kaydediliyor. Bunlardan biri, geçtiğimiz satırlarda değindiğimiz aracı programları kullandığınızda ortaya çıkan kaydetme yöntemidir.

windows 10 ekran görüntüsü alma nereye kaydediyor
Alınan ekran görüntüleri, bilgisayarınızda bulunan Ekran Görüntüleri klasörüne kaydediliyor.

Bu programları kullanarak aldığınız ekran görüntülerinin ardından bilgisayarınız, aldığınız görüntünün nereye kaydedilmesi gerektiği tercihini size bırakır. Ancak, herhangi bir ekran görüntüsü alma programı kullanmadan PrintScreen tuşuna basarak aldığınız ekran görüntüleri, bilgisayarınız tarafından otomatik olarak belli bir yere kaydedilir. Ekran görüntülerinin kaydedildiği bu klasöre ulaşmak için C:\Users\kullanıcıadı\Pictures\Screenshots bilgisayar yolunu takip etmeniz gerekiyor. Bu yolu kullanmak içinse herhangi bir klasörü açıp adres yoluna bilgisayarınızda kullandığınız kullanıcı adını da doldurarak kopyalayıp yapıştırmanız yeterli olacaktır.

Total
0
Shares
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İlgili İçerikler