Oyun için gecikme nasıl azaltılır ve internet hızı nasıl artırılır?

Video oyunlarında gecikme ve internet hızı nasıl dengelenir?
Ping nasıl azaltılır
Oyunlarda gecikme ve internet hızı nasıl iyileştirilir?

Yoğun bir oyunun ortasında olduğunuzu hayal edin. Belki bu bir savaş ve sen ateş ediyorsun ya da kılıcınla canavarları kesiyorsun. Ya da belki bir spor maçıdır. Her ne olursa olsun, kazanmanıza sadece birkaç puan kaldığını hayal edin. Kazanan atışı yaparsınız ve oyununuz anlık olarak donar, böylece atışınız anında yerine birkaç saniye sonra gerçekleşir. Ardından, atışınızı önce rakibinizin yaptığını ve kaybettiğinizi keşfedersiniz… Hepsi oyununuz geciktiği için.

Oyun gecikmeleri, oyuncuların eylemi ile oyun sunucusunun tepkisi arasında bir gecikme olduğu zamandır. İnternet bağlantısının kesilmesinin yanı sıra, bir oyuncunun yaşayacağı en sinir bozucu şeylerden biridir. Rahatsız edici çünkü önce düğmeye basmış olmanızın bir önemi yok. Oyununuz gecikirse, sunucu anında tepki vermez, bu nedenle rakibinizin oyunu daha hızlıysa, kazanma şansı çok daha yüksektir.

Neyse ki, gecikmeleri en aza indirmek ve tutarlı bir oyun deneyimi sürdürmek için yapabileceğiniz birkaç şey var.

İnternet hızınızı ve bant genişliğinizi kontrol edin

Sorunsuz oyun oynayabilmek için mutlaka iş hızında internete ihtiyacınız yok, ancak oyun oynayacaksanız en az 15-20 Mbps’ye ihtiyacınız var. Ancak bant genişliğinizi de düşünmeniz gerekir.

Siz veya evinizdeki diğer kişiler aynı anda başka internet tabanlı etkinlikler (film akışı, görüntülü sohbet ve web’de gezinme gibi) yapacaksanız, bant genişliğini zorlayabilir. Video akışı ve dosya indirme gibi etkinlikler, çok fazla veri gerektirdiğinden özellikle büyüktür- aslında oyun oynamaktan çok daha fazlası. Bu, hepsini desteklemek için yeterli bant genişliğiniz yoksa, internetinizi ve oyununuzu önemli ölçüde yavaşlatabilir. İşte oyun için geniş bant bağlantılarıyla ilgili bazı efsaneler.

Düşük gecikmeyi hedefleyin

Ağ gecikmesi, verilerin kaynağı ve hedefi arasında seyahat etmesi için geçen süredir. Gecikme ne kadar düşükse, o kadar iyidir. Yüksek gecikmeli oyun oynuyorsanız, karakterinize ilerlemesini söyleyebilirsiniz, ancak aslında birkaç saniye hareket etmeyeceklerdir. Gecikmeye neden olan budur. En iyi kombinasyon, düşük gecikmeli yüksek hızlı internete sahip olmaktır.

İyi bir gecikme, 150 milisaniyenin altındaki bir ping hızıdır. 20ms harika olarak kabul edilir. 

Modeminize yaklaşın

Duvarlar, zemin, mobilyalar ve diğer fiziksel nesneler gibi öğeler kablosuz sinyalinizin önüne geçebilir. Bilgisayarınızı veya konsolunuzu yönlendiricinize yaklaştırarak WiFi sinyalinizi iyileştirin ve bağlantı hattınızı iyileştirin.

Hala gecikme yaşadığınızı, bozulduğunu veya yönlendiriciyi hareket ettirmenin bir yolu olmadığını düşünüyorsanız, oyun konumunuzu değiştirmeyi deneyin. Örneğin, konsolunuzu farklı bir açıyla yerleştirmek. Ayrıca kablosuz hoparlörler, mikrodalga fırınlar ve mobil şarj cihazları gibi diğer ev aletlerinden kaynaklanan sinyal parazitini de azaltabilirsiniz. Bu, kablosuz sinyalinin cihazınıza daha doğrudan bir rotada gitmesine yardımcı olabilir.

Arka plandaki tüm web sitelerini ve programları kapatın

Netflix, YouTube ve indirmeler gibi bant genişliği yoğun siteler, ping oranınızı ve gecikme sürenizi ciddi şekilde etkiler. Oyun performansınızı etkileyebileceğinden, çalıştırmış olabileceğiniz her şeyi kapatın.

WiFi’ye bağladığınız cihaz sayısını azaltmak yardımcı olabilir. WiFi’ye ne kadar çok cihaz bağlanırsa ve onu kullanırsa, o kadar fazla bant genişliği gerekir. Oyun oynarken cihazlarınızı Uçak Moduna bile koyabilirsiniz.

Cihazınızı ethernet kablosu ile yönlendiricinize bağlayın

Aile üyelerinizle veya ev arkadaşlarınızla WiFi bağlantısını paylaşmanız gereken bir evde yaşıyorsanız, oyun oynarken onlardan interneti kullanmayı bırakmalarını istemek zor olabilir. Evden çıktıklarında oyuna girmeyi deneyebilir veya cihazınızı bir Ethernet kablosuyla yönlendiriciye bağlayabilirsiniz. Ayrıca oyun hızınızın kesinliğinden emin olmak için ücretsiz bir vpn kullanın. Bu sayede gerçekten oyunun birinciliğinde yeriniz almanız için 1 sorun daha çözülmüş olacaktır.

Yönlendiriciniz sorun olmadığı sürece, bu ping’inizi önemli ölçüde düşürmelidir.

Yerel sunucuda oynayın

Ülkenizdeki veya ülkenize yakın bir sunucuda oynamak, pinginizi önemli ölçüde azaltabilir. Sunucu size ne kadar yakınsa o kadar iyidir.

Modeminizi yeniden başlatın

Bir süredir açık ve kullanımda olan bir yönlendirici gerginleşebilir. Yönlendiricinizi yeniden başlatmak internet bağlantınızı yenilemenize yardımcı olabilir ve gecikmeyi iyileştirebilir.

Yönlendiricinizi değiştirin

Eski yönlendiriciler bağlantınızın gücünü, hızını ve güvenilirliğini etkileyebilir. Oyun için optimize edilmiş bir yönlendirici en iyi seçim olabilir. Oyun yönlendiricileri, oyun oynamak için gereken tüm koşulları (internet hızı, ping oranları ve gecikme dahil) geliştirmek üzere tasarlanmış özel özelliklere sahiptir. Belirli bir özellik, en iyi oyun deneyimini elde edebilmeniz için konsolunuzdaki internet trafiğine öncelik vermenizi sağlayan Hizmet Kalitesidir (QoS).

Geniş bant paketinizi yükseltin

Daha iyi geniş bant, oyun gecikmesini azaltmanın ve internet hızını artırmanın en iyi ve en basit yolu olabilir. Geniş bant paketinizi oyun için daha iyi koşullar sunan bir seçeneğe yükseltmeyi düşünün. Bazen, düzensiz WiFi sinyallerine sahip bölgeniz olabilir, böylece daha iyi ve daha güvenilir bir internet bağlantısı sunan başka bir geniş bant sağlayıcısı arayabilirsiniz.

Gigaclear, yalnızca kırsal topluluklara ultra hızlı tam fiber geniş bant getirme konusunda uzmanlaşmış bir geniş bant sağlayıcısıdır. Kırsal toplulukların zayıf ve güvenilmez internet bağlantılarıyla karşılaştığı hayal kırıklıklarını biliyoruz ve anlıyoruz.

İster oyun oynuyor ister çevrimiçi alışveriş yapıyor veya en sevdiğiniz TV şovunu izliyor olun, yalnızca konumunuz nedeniyle dezavantajlı durumda olmamalısınız. Ultra hızlı geniş bant ağımız, normal çevrimiçi etkinliklerinize kolaylıkla devam edebilmeniz için sizin ve evinizin bağlantıda kalmasını sağlar.

Total
1
Shares
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.