Loremaster Miraç Kocatürk İle Röportaj!

Loremaster
Loremaster ve Jahrein

LoremasterBlizzard Türkiye topluluğunun güler yüzlü abisi Miraç Kocatürk ile bir röportaj gerçekleştirdik. Çoğumuz kendisini Hearthstone kartlarının hikayesini anlattığı yazı serisinden ya da Azeroth Sohbetleri gibi World of Warcraft içeriklerinden tanıyoruz. Youtube ve Twitch kanallarını buradan bulabilirsiniz. Eğer World of Warcraft evrenine az-çok bir merakınız varsa takip etmenizi şiddetle tavsiye ederim. Zira inanılmaz bir Loremaster.

Kendisi 35 yaşında ve bilgisayar mühendisi. 5 yaşında da bir kızı var. Oyunculuk hayatı 7 yaşında edindiği Commodore 64 ile başlamış. O zamandan bu yana oyunlara olan ilgisini kaybetmemiş ve bugünlere gelmiş. Ne diyelim, daha nice gamer yıllara!

 

Hearthstone Loremaster

1- İlk oynadığınız oyun neydi?

Loremaster
Oyun benden 17 yaş büyük arkadaşlar.

Commodore 64’te River Raid oyununu oynamıştım. Hala gördüğümde severek yad ederim o oyunu.

2- Blizzard oyunları dışında en sevdiğiniz oyun nedir?

The Elder Scrolls Skyrim’e bayılıyorum. Hala ara sıra açar oynarım.

Loremaster
O ünlü atlar.

3-Burning Crusade sonu Wrath of the Lich King başlangıcı oyuna başladığınızı biliyoruz ama sizi oyuna başlatan şey neydi?

World of Warcraft’ın adını sıklıkla duyuyordum ve daha önce herhangi bir online oyun oynamadığım için hiç tecrübe etmemiştim. Okul bitmişti, askerden yeni dönmüştüm. İşe girer girmez sorumluluk gerektirecek herhangi bir şeyim olmadığı için denemek istedim. O gün bugündür de oynuyorum.

4- Tam bir paladin hayranısınız. Bu yoğun sevginizin sebebi nedir ve Xe’ra’nın yaptığı şey sizi biraz da olsa paladinlikten soğuttu mu?

Role play yaparken karakterin derin bir bağlılığının bulunduğu hikayeler hoşuma gidiyor. İnançlı bir paladin karakteri üzerine çokça hikaye döndürebileceğiniz bir yapı sunuyor ve role play anlamında manevra alanı çok geniş oluyor. Ayrıca gameplay anlamında her üç spec’e de sahip olması main karakter oynamak için biçilmiş kaftan yapıyor paladin’i. Xe’ra’nın yaptığı tabi akıl alır bir şey değil ama Xe’ra’nın yaptığını Işık’ın kendisine mal etmezsek Paladin’den soğumam için daha kuvvetli nedenler gerekir.  -Kendisi bir paladin karakterine hikaye yazmış bulunmakta buradan ulaşabilirsiniz.-

Loremaster
Kimse Judgement setli bir Paladin’den daha havalı olamaz!

5-Çoğu Türk oyuncu Horde tarafında oynamasına rağmen siz neden Alliance tarafında oynuyorusunuz?

Alliance’ın oyundaki değerleri ve geçmişte yaşadıkları hikayeler bana daha yakın geliyor. Ayrıca oyunda gözümü ilk Stormwind’de açtığım için de Alliance’ın bende ayrı bir yeri var.

Loremaster
Stormwind- Valley of Hereos

6-Warcraft evrenindeki en sevdiğiniz karakter kimdir?

Tek bir karakter söyleyemem aslında. Fakat aklıma gelen neredeyse tüm karakterler paladin. Tirion Fordring karakterini çok severim mesela. Kendisinin ışıktan uzaklaştırılmasına rağmen Paladinliğinden bir şey kaybetmeden Lich King’e karşı sergilediği duruş çok önemliydi. Legion’da ölümüne çok üzüldüm desem yeridir. Karakter gelişimi ve anlatımı açısından Warlords of Draenor ek paketindeki Yrel de sevdiğim karakterler arasında.

Loremaster
Light give me one final blessing!

7-Egzolinasın anlamı nedir?

Anlamı bende saklı olsun.

8-Evli hatta çocuğu olan bir yetişkinsiniz. Günde ortalama kaç saat oyun oynayabiliyorsunuz?

Günde ortalama 2 saat oynayabiliyorum. Tabi bunu yapabilmek için bazı sorumluluklarımızı da yerine getirmemiz ve anlayışlı bir eş desteği de şart tabi. Genelde içerik de ürettiğim için bu vakit biraz daha aşağılara inebiliyor.

9-Azeroth Sohbetleri için nasıl bir hazırlık yapıyorsunuz?

Loremaster
İşte o bahsettiği notlar.

Öncelikle konu belirlerken takipçilerimin istekleri benim için ön planda yer alıyor ama hafta içinde yayınlanan ve lore gündemine bomba gibi düşen bir hadise patlak verirse onun heyecanı soğumadan yayına taşımak istiyorum tabi. Hazırlanma aşamasında da bol bol okuyorum. Wow gamepedia sitesi kaynak belirterek bir çok bilgiyi sunduğu için araştırmalarımda sıklıkla kullanıyorum. Ayrıca daha önce anlatılmış bir hikaye üzerinden şekillenen bir video veya içerik varsa nobbel87, bellular gibi içerik üreticilerini de inceliyorum. Hikayenin gidişatında izleyicilerin ilgisini çekecek cinematicleri de yayından yaklaşık bir yarım saat önce hazırlıyorum ve anlam bütünlüğü bozmadan aktarabilmek adına da bunları kırmızı kaplı defterimde bir sıraya koyuyorum. Sonrası doğaçlama anlatım. 

10-Bildiğim üzere Warcraft kitaplarını okudunuz. Bunların arasındaki en sevdiğiniz kitap hangisiydi?

Loremaster
Chronicle Volume 1

Tüm Warcraft kitaplarını okumadım tabi. Fakat okuduklarım arasında Chronicles Volume 1 ayrı bir kefeye koyuyorum. Anlatım dili daha edebi ve daha doyurucu bilgiler var.

11-Başka mmorpg türünde oyun denediniz mi?Denediyseniz neden devam etmediniz?

Denedim aslında. Rift, Guild Wars 2, Elder Scrolls Online, Wildstar hepsine biraz bakmışımdır. MMORPG oyunları çok emek isteyen oyunlar aslında. Siz bir miktar zamanınızı o oyunlara yatırırsınız ve o oyunların sundukları ile birlikte yaşadığınız eğlence yanınıza kar kalır. Tüm oyunlara devam etmeme sebebim Warcraft dünyasının sürekli içerisinde olan bir oyuncu olarak o oyun dışındaki diğer oyunlara yeterince vakit ayıramayacağımı biliyor olmaktı. Yoksa o oyunların kötülüğünden değil.

12-Hearthstone’da en sevdiğiniz ek paket nedir?

Loremaster
Marvel at his might!

İlk eklenti paketi Goblins vs. Gnomes. Nedenine gelince Hearthstone Metasının dengeli ve sağlıklı olduğunun en önemli kanıtı her classın diğerine üstünlük kurabilecek bir midrange deckinin olmasıdır. İşte bu paketle birlikte Midrange decklerin sayısı ve çeşitliliği çok fazla artmıştı. Özellikle rastgele oyun mekaniği olan kartlar ve en efsanevi legendary olan Dr. Boom oyuna çok ayrı bir keyif getirmişti.

13-Hearthstone’daki en sevdiğiniz legendary kart nedir?

Tirion Fordring. Oyuna gelişi bile ayrı bir güven hissi veriyor. (PUT YOUR FAITH IN THE LIGHT!)

14-Thrall ve Garrosh’un Mak’gora’sında kimi haklı buluyorsunuz?

Thrall sevenler kızmasın ama ne yazık ki Garrosh. Özellikle (You made me who i am) Ben ne isem sen beni yaptın sözünde Garrosh çok haklı. Ona erken verilmiş olan Warchieflik görevi ve Nagrand’da Garadar’ın başındayken kendisini Azeroth’ta Warchief danışmanı olarak alması Thrall’ın yaptığı hatalardı. Sonrasında Mak’gora’ya yakışmayacak bir şekilde Garrosh’u öldürmesi, Garrosh ne kadar kötü biri olursa olsun Thrall’ı haksız duruma düşürdü.

Loremaster
Sinirle kalkan elementsiz oturur.

15-Birçok oyuncu Hearthstone’un eski keyfi vermediğini zamanla kendi kendini bitireceğini söylüyor. Her dlc ile birlikte “wow is ded xd” diyen tayfaya benzetiyorum ben bu kişileri siz ne düşünüyorsunuz?

Hearthstone’un yaptığı en iyi işlerden biri Standard Wild ayrımını getirmek oldu. Onun öncesinde ben de bu şekilde düşünüyordum açıkçası. Fakat artık özellikle iki ayrı oyun modu ile birlikte eğer oyun yapımcıları kart tasarımlarında dikkatli adımlar atarsa bu oyunun sonunun geleceğini düşünmüyorum. Yeter ki metada denge getirmeye kalkarken kullandıkları yöntemleri biraz değiştirsinler.-Priest nerf please- Hearthstone kart oyunu piyasasını uzun süre domine edecektir.

Kendisine bana bu şansı sunduğu için çok teşekkür ediyorum. Yaklaşık 2 yıldır bizim topluluğumuza yoğun bir şekilde içerik çıkarmakta olan loremaster’ımızı biraz daha yakından tanımış olduk. Umarım Twitch ve Youtube kariyerinde daha güzel yerlere gelir ve herkesi lore yağmuruna tutar. İki tire(-) arasındaki cümleler benim cümlelerimdir, bilginize.

Total
0
Shares
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İlgili İçerikler