Yeni Başlayanlar İçin Hearthstone Rehberi – Maç Türleri

Hearthstone Rehberi
Yeni Başlayanlar İçin Hearthstone Rehberi

Mobidictum popüler mobil oyunlarda oyunculara desteğe devam ediyor! 2014 yılında Blizzard Entartainment’ın geliştirmiş olduğu, geçtiğimiz aylarda 8 milyon kullanıcıya ulaşan Hearthstone oyunu için sizlere elimden geldiğimce, en temelden alarak bir Hearthstone Rehberi hazırladım. Umarım beğenirsiniz ve bu rehber ile oyuna alışma sürecinizi hızlanır.

Hearthstone
Hearthstone Açılış Menüsü

Maç Türleri

Öncelikle oyunun iki adet modu bulunmakta. Bunlar standart ve wild. Standart modda oyuna son iki sene içerisinde gelmiş olan kartlar oynanabilirken wild modda oyuna gelmiş olan tüm kartlar oynanabilmekte. Bu modlar arası geçiş yapmak istiyorsanız play tuşuna bastıktan sonra sağ üstteki mamut(sembol her sene değişiyor geçen sene krakendi) sembolüne basmanız sizi wild moda geçirecektir. Benim tavsiyem biraz tecrübe kazandıktan sonra wild modda isteğinize bağlı olarak oynamanız. Adı üstüne orada her şey vahşi bir durumda. Hangi modda oynayacağınıza karar verdikten sonra karşınıza iki seçenek geliyor casual(sıradan) ve ranked(dereceli) oyun tipi. Casual oyun tipi genel olarak deste deneme amaçlı kullanılır. Ranked ise oyunun gerçekten oynandığı kısımdır herkes orada en iyi destesiyle en yüksek sıralara tırmanmaya çalışır.

Hearthstone Rehberi
Hearthstone – Maç Türleri

Ranked(dereceli) Mod özellikleri

Bu modda 26 adet basamak vardır. En alt basamak olan rank(rütbe) 25’ten başlarsınız ve rank 1’e kadar tırmanırsınız, onun ardında ise en üst basamak olan legend(efsane) vardır. Rank atlamak için belirli sayıda yıldız toplamalısınız, yıldızları ise tahmin edebileceğiniz üzere maç kazanarak topluyorsunuz. Her kazandığınız maç için 1 yıldız kazanırsız kaybettiğinizde de 1 yıldız kaybedersiniz ama arka arkaya kazandığınız 3. maç ile win streak(kazanma serisi) yapmış olup 2 yıldız kazanırsınız bundan sonra kazandığınız her maçta 2 yıldız kazanırsınız lakin kaybettiğiniz ilk maçta win streak sıfırlanır. Rank 5 ve sonrasında ise win streak yoktur.

Yeni oyuncular için ise ayrı bir güzellik rank 20ye çıkana kadar hiçbir şekilde yıldız kaybedemezsiniz. Yani ne kadar çok oyun kaybetseniz de inat ederek rank 20’ye ulaşabilirsiniz. Son zamanlarda gelen özellik ise 15,10 ve 5. rank’lerdan düşülememesi. Yani bir kere 15. rank’e ulaştıysanız 15’in altına düşemezsiniz ama rank 14’ten rank 15’e düşebilirsiniz. Aynı zamanda legend seviyesinden de düşemiyorsunuz. Hearthstone’da sezonlar aylıktır. Her ayın son günü sezon biter, çıktığınız en yüksek ranka göre(wild ya da standart fark etmez ikisine de bakarak en yüksek rankınızı baz alıyor) size bir ödül veriyor. Hangi ranka hangi ödülleri verdiğini yazımın ilerleyen kısımlarında yazacağım. Sezon bittiğinde ise ranklar kısmen sıfırlanır. Örnek olarak sezonu rank 12’de bitiren bir oyuncu sonraki sezona rank 20 olarak başlar, legend seviyesinde bitiren bir oyuncu rank 16 olarak başlar.

Solo Adventures (tek kişilik macera)

Bu kısımda ise practice(pratik) modu ve standart modda oynanabilen adventure’ları(macera) görürsünüz(eski bir oyuncuysanız ve satın aldıysanız eski adventure’lar da gözükür). Practice butonuna basınca ilk olarak hangi seviye bir botla(bilgisayar oyuncu) karşılaşmak istediğinizi seçiyorsunuz. Bu seçimin ardından deck(deste) ve rakibinizi seçip maça başlıyorsunuz. Practice moddan yanı sıra orada başka butonlar da göreceksinizdir. Hearthstone’a iki türlü ek paket gelmektedir ya adventure şeklinde ya da card pack şeklinde. Adventure olarak gelen ek paketler solo adventures kısmında gözükmektedir ve wing’lerden(kanat) oluşur her wing’i açmak için ise 700 altın vermelisiniz. Nakit olarak ödemek isterseniz en uygun fiyatlar Android cihazlarda bulunmakta, alış-veriş yapacaksanız Android bir cihazdan yapmanızı tavsiye ederim.

Hearthstone
Hearthstone – Solo Adventure

Gelelim bu adventureların içeriğine. Wing’i açtıktan sonra göreceksiniz ki karşınızda birkaç boss(patron) var. Bu boss’ların kartları ve hero power’ları(kendi özel güçleri) normal oyuncular gibi değil dolayısıyla boss’lar için farklı taktikler, farklı desteler oynamak zorundasınız. Bossları yenerseniz sizlere kart verecektir, eğer wingi temizlerseniz ödül olarak gene kart verecektir ama bu kartlar sadece boss ve winglere özel olan kartlardır başka hiçbir şekilde elde edilemez(wild formatına geçmiş olan adventure’ların kartları elde edilebilir durumda). Diğer ek paket türü ise mağazada bulabileceğiniz kart paketleridir 100 altına satın alırsınız, açarsınız ve şansınıza ne çıkarsa. Fakat Blizzard son kart paketi olan Knights of The Froze Throne’da bir değişiklik yaparak kart paketi için bir adventure çıkarttı. Bu adventure tamamıyla bedava oynanabilmekte ancak her boss ya da wing size kart vermemekte sadece wing’i temizlerseniz 1 adet KoFT paketi vermekte.

Arena

Birçok oyuncu için arena büyük bir sorundur. Nedeni ise belli bir tecrübe istemesidir. Mantığı ise şöyledir: Arenaya giriş yaptığınız zaman oyundaki 9 class’tan üçünü size seçenek olarak sunar birini seçtikten sonra size gene üçerli şekilde her seferinde tek bir kart seçebildiğiniz 30 kart seçtirir. Son kartınızı da üçlünün arasından seçtikten sonra arena desteniz hazırdır. Oyuncular için sorun olmasının sebeplerinden biri ise seçtiğiniz 30 kartı başarılı bir şekilde seçmenin son derece zor olmasıdır. Bu konuda verebileceğim çok tavsiye yok ne yazık ki ben de hala başarılı bir arena oyuncusu değilim ama önerim ise birbiriyle uyumlu kartlar seçmeye çalışın mesela birkaç beast kartıyla beast sinerjisi yaratmaya çalışın ya da birkaç dragon kartıyla dragon sinerjisi yakalayın. Sorun olmasının diğer sebebi ise arenanın oyun mantığının diğer maçlardan biraz daha farklı olması.

Hearthstone Rehberi
Hearthstone – Arena Giriş

Arena maçlarınızda olabildiğince sahaya hâkim olun ve bunu başarabilmek için saha hâkimiyetinizi sağlayabilecek kartlar draft etmeye(arenaya başlamadan önceki kart seçme aşaması)çalışın. Kartlarınızı rastgele bir şekilde seçtiğiniz için kaliteli spell kartlarının bulunması zor. Bu yüzden saha hakimiyeti arenada diğer oyun çeşitlerine göre bir tık daha önemli gene de rakibinizin elinde mükemmel bir kart olmayacağının garantisi yok. Birçok oyuncunun draft aşamasında yardımına Overwolf gibi hangi kartı seçmenizin daha uygun olduğunu söyleyen programlar yetişiyor. Sanırım şu an aralarında en kullanışlısı Overwolf, kesinlikle tavsiye ederim. Yeri gelmişken söyleyeyim destenizi ekranın yan tarafında görmenizi sağlayan Hearthstone deck tracker tarzı programlar var oyununuzu kolaylaştırır ve herhangi bir ban(hesabınızın erişime engellenmesi) riski yoktur gönül rahatlığıyla kullanabilirsiniz.

Tavern Brawl

Her hafta Çarşamba günü 23.00’da kapıları açılır ve emin olmamakla birlikte pazartesi günü kapanır. Tavern Brawl’a girmek için bir class’ınızın 20 level olması gerekmektedir. Brawl’da ilk galibiyetiniz için size bir adet classic pack verir diğer galibiyetleriniz için herhangi bir ödül yoktur. Tavern Brawl’un farklı bir oyun moda olmasının sebebi ise her hafta farklı kurallarla size oyunu oynatmasıdır. Örnek olarak ise: Oynadığınız spell ile aynı manada random(rastgele) bir minyon summonla(masaya çağır) ya da tüm minyonların charge ve taunt’u var gibisinden birbirinden ilginç kurallarla size oyunu oynatıyor. Ancak bazı haftalarda daha değişik bir brawl geliyor. Ortada çok güçlü bir kart oluyor ve sizin rakibinizle işbirliği yaparak onu yok etmeniz gerekiyor dolayısıyla bu haftalar gelince rakibinize saldırmak yerine rakibinize can basıp ortadaki güçlü minyona nasıl daha çok hasar vurabiliriz şeklinde düşünmeniz gerekiyor.

Hearthstone
Hearthstone – Tavern Brawl
Total
0
Shares
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İlgili İçerikler