Wild Rift Dereceli Sistemi ve Ligler

Wild Rift dereceli sistemi nasıl işliyor? Wild Rift’te dereceli sezon ve lig sistemi hakkında merak edilen tüm detaylar!
wild rift dereceli
Wild Rift Ligleri

Wild Rift dereceli sistemi oldukça basit bir mantığa sahip. Kazanırsak lig atlarız, kaybedersek düşeriz. Peki Wild Rift’te dereceli lig sistemi nasıl işliyor, nasıl lig atlanır ve lig atlamak ödül kazandırıyor mu hiç merak ettiniz mi?

Wild Rift Dereceli Ligler

Her oyuncunun istediği herhangi bir şampiyonu seçtiği normal modun aksine, dereceli modda seçimlerde sırayla seçme olayı mevcut. Şu anda League of Legends: Wild Rift’in küçük şampiyon havuzu nedeniyle PC sürümünde gördüğümüz dereceli moda benzer bir şampiyon yasaklama sistemi bulunmuyor ancak yeterli şampiyona sahip olduktan sonra bunu oyuna ekleyebilirler.

Wild Rift Dereceli
Wild Rift Dereceli Ligler

Wild Rift, benzer beceri seviyesindeki oyuncuları beraber ve birbirlerine karşı oynamak için eşleştiren bir sıralama sistemine sahip. Her biri beceri kademelerini ayıran on kademeden oluşuyor. Oyuncular lig sıralamalarını profillerine girerek takip edebiliyorlar.

Wild Rift Ranked nasıl işliyor?

League of Legends’ta bulunan dereceli aşamaları Wild Rift için de benzer bir şekilde bulunuyor. Demir’den Şampiyonluk aşamasına kadar tüm aşamalar bu oyunda da mevcut. Ancak daha geniş bir beceri düzeyi dağılımı için Zümrüt adlı yeni bir aşama (Platin ve Elmas arasında) oyuna eklendi. Oyun kazandığınızda bir dereceli damgası kazanıyorsunuz. Oyun kaybettiğinizdeyse, bunlardan birini kaybediyorsunuz. Her bir kümeyi atlamak için belli sayıda damga kazanmanız gerekiyor. Daha düşük kümeler daha az damga gerektiriyor. Elmas ve üstünde yükselmek için zafer puanı kazanmanız gerekiyor.

Wild Rift dereceli sistemi
Wild Rift dereceli sistemi

Wild Rift’te zafer puanı, oyunun PC versiyonunda bulunan lig puanı (LP) sistemine benzer şekilde çalışıyor. Elmas ve altında oyun oynamak, dereceli metanetinizi dolduruyor ve bu da bizi iyi bir performans gösterdiğimiz zaman ödüllendiriyor ve zaman zaman alacağımız mağlubiyetlerden de koruyor. 1, 2, 3 veya 5 oyuncuyla sıraya girebiliyorsunuz ve sistem oyuncuların beceri düzeyi ve hazır grup boyutunu göz önünde bulundurarak size her zaman dengeli eşleştirmeler sunuyor.

Wild Rift Dereceler

Wild Rift dereceli için bilgisayardakinden farklı bir yola gidilmiş. Ekstradan gelen Zümrüt liginin yanı sıra Challanger gibi rütbeler kaldırılmış. Rank atlamak ise daha kolay bir hale getirilmiş.

  • Demir (IV, III, II, I) – her bölümün rütbe atlaması için 2 Puan gerektirir
  • Bronz (IV, III, II, I) – her bölümün sıralaması için 3 Puan gerektirir
  • Gümüş (IV, III, II, I) – her bölümün rütbe atlaması için 3 Puan gerektirir
  • Altın (IV, III, II, I) – her bölümün rütbe atlaması için 4 Puan gerektirir
  • Platinum (IV, III, II, I) – her bölümün sıralaması için 4 Puan gerektirir
  • Zümrüt (IV, III, II, I) – her bölümün sıralaması için 5 Puan gerektirir

Wild Rift rol seçme var mı?

Kısaca yanıt vermek gerekirse şuan bir ADC, Orta Koridor, Destek gibi rol seçme ekranları oyunda bulunmamakta. League of Legends’ın eski halindeki gibi seçim sırasına saygı duymak bu noktada oyun içerisinde oldukça önemli bir yer tutuyor.

Wild Rift dereceli
Wild Rift nasıl rol seçilir?

Konum seçimi yerine, eşleştirme sistemini takımları mümkün olduğunca tercih edilen konumlara göre oluşturacak şekilde tasarlandı. Sistem perde arkasında sürekli nerede oynadığınızı takip ediyor ve farklı konumları tercih eden oyuncuları tek bir takımda bir araya getiriyor. Wild Rift rol seçme özelliği hakkında daha fazla detay öğrenmek istiyorsanız hazırladığımız rehbere göz atabilirsiniz.

Wild Rift koridorlar ve roller nelerdir?

Riot, Wild Rift’i 5 rolü göz önünde bulundurarak geliştirdi; Üst, Orta, ADC, Destek ve Ormancı. Oyuncular, oyun başladığında koridorda tekli veya iki kişi göstergeleri veya işaretleri görebiliyorlar. Bu durum oyunda harita yansıtmasını dengelemek için eklenen bir özellik. Wild Rift haritada, Top (Baron koridoru), Mid ve Bot (Dragon koridoru) olmak üzere 3 koridora ayrılıyor.

Wild Rift dereceli
Wild Rift Roller
  • Üst koridorda (Baron koridoru), oyuncular genellikle daha yüksek bir can değerine sahip diğer bir söylem ile tank şampiyonları tercih ederler. Bu koridorda oynayan oyuncular oyunun büyük bir aşamasını koridorlarında minyon biçerek geçirirler ve ilerleyen aşamada gelen tüm hasarı sırtlamaya çalışarak takımlarını güvence altına almaya çalışırlar.
  • Orta koridorda büyücülerin yanı sıra suikastçılar ve son zamanlarda dövüşçülerden oluşan çeşitli bir şampiyon havuzu seçimi var. Oyuncular, AD / AP’yi ve öldürme sayısını en üst düzeye çıkarmak, taretleri itmek ve Dragon veya Baron gibi diğer hedeflere yardımcı olmak için diğer koridorlarda gezinme fırsatları asla atlamamalılar.
wild rift dereceli sistemi
Wild Rift koridorlar
  • Alt koridor (Ejderha koridoru) genellikle bir ADC (Saldırı Hasarı Taşıyıcısı veya diğer adıyla Nişancı) ve Destek ile oynanır. Support, yani Destek, ADC’ye gelen hasarı azaltarak, görüş sağlayarak, iyileştirerek, koruyarak veya rakipleri sabitleyerek yardımcı olur.
  • Ormancı‘nın iki önemli ana görevi vardır. İlk görev, diğer koridorlara baskınlar atarak takım arkadaşlarının koridora hakim olmalarına yardımcı olmak; ikincisi ise nehirdeki Ejderha, Vadinin Alameti ve Baron Nashor gibi tarafsız canavarları katlederek takımına ekstra güç kazandırmaya çalışmaktır. Minyonları öldürerek tecrübe puanı kazanan diğer rollerin aksine, orman rolünde oynayan oyuncular orman kamplarını temizleyerek seviyelerini yükseltmeleri gerekiyor. Ormanda bulunan yaratıkları hızlıca temizleyebilmek için Çarp adındaki özel büyülerini kullanabilirler.

Total
0
Shares
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Related Posts