Aatrox CT: Aatrox nasıl oynanır, nasıl yenilir?

Yenilenmiş haliyle üst koridorda fırtınalar estiren Aatrox’u nasıl durdurabileceğinizi öğrenmek ister misiniz?
Aatrox ct
Aatrox CT karakterleri içeriğimizle yenilenmesinden sonra üst koridorda sıkça tercih edilen Aatrox’u nasıl durdurabileceğinizi öğrenin.

Aatrox CT şampiyonları hakkında bilgi sahibi olurken, bu karakterin hem güçlü hem de güçsüz taraflarını görmelisiniz.

Aatrox League of Legends şampiyonları içerisinde tekrar tasarlanan şampiyonlardan bir tanesi. Yenilenmesi ile birlikte eski haline oranla çok daha sık bir şekilde tercih edilmeye başlayan Aatrox, çoğu zaman rakip takım oyuncuları için ciddi bir tehlike olabiliyor. Ancak her League of Legends şampiyonunun olduğu gibi Aatrox’un da bazı zayıflıkları mevcut.

Aatrox Yetenekleri

Yetenek seti itibariyle rakip bir veya birden fazla hedefi kısa süre içerisinde birkaç kere hareketsiz bırakabilen Aatrox, bu açıdan gerek tek başına gerekse takım savaşlarında oldukça etkili olabiliyor. Özellikle Q yeteneğinin belirli alan üzerinde etkili olmasıyla Aatrox, bir yakın mesafe şampiyonu olmasına karşın aynı anda birden fazla hedefe hasar verebiliyor. Yetenek setinde rakiplerini hareketsiz bırakacak birtakım özelliklere sahip olmasının yanı sıra agresif veya defansif olarak kullanılabilecek bir hareket etme yeteneğinin de bulunması, şampiyonu çok daha mobil bir hale getiriyor.

aatrox yetenekleri
Aatrox, sahip olduğu yetenek setiyle rakiplerinin kendisinden uzaklaşmasını oldukça zorlaştırabiliyor.
 • Pasif (Ölümün Ulağı): Belli aralıklarla Aatrox’un bir sonraki normal saldırısı, hedefin azami canına bağlı olarak ilave fiziksel hasar verir ve Aatrox’u iyileştirir.
 • Q (Darkin Kılıcı): Aatrox devasa kılıcını yere çarparak fiziksel hasar verir. Kılıcını üç kez ve her defasında farklı bir etki alanına doğru savurabilir.
 • W (Cehennem Prangası): Aatrox yere vurarak isabet alan ilk rakibe hasar verir. Şampiyon ve büyük canavarlar çabucak etki alanından çıkmazsa orta kısma sürüklenir ve yeniden hasar alır.
 • E (Karanlık Hücum): Aatrox rakip şampiyonlara hasar verdiğinde pasif olarak iyileşir. Yetenek etkinleştirildiğinde Aatrox belli bir yönde atılır.
 • R (Dünyaların Sonu): Aatrox şeytani biçimini gözler önüne sererek yakınındaki rakip minyonları korkutmasının yanı sıra saldırı gücü, iyileşme artışı ve hareket hızı kazanır. Aatrox bir şampiyonu alt ederse, etkinin süresi artar.

Aatrox nasıl oynanır?

Aatrox, oynamaya alışması nispeten zor şampiyonlardan bir tanesi. Zira oldukça güçlü ve etkili bir yetenek setine sahip olmasına karşın bazı yetenek atışlarının isabet ettirilmesi güç olabiliyor. Bu nedenle Aatrox’u dereceli karşılaşmalarda oynamadan önce birkaç normal oyunda denemenizde fayda var. Aynı zamanda Aatrox’un E yeteneğini Q ve W yetenekleriyle eş zamanlı kullanmayı öğrenmeniz, özellikle koridor aşamasında ve kaçan bir rakibi yakalama konusunda size epey kolaylık sağlayacaktır.

 • Aatrox, sahip olduğu pasif itibariyle kısa sayılabilecek bir zaman aralığı içerisinde canını yenileyebiliyor. Bu durumu sizin için bir avantaja çevirerek koridor aşamasında pasifinizin süresini hesaplayarak takaslara girebilir ve girdiğiniz takasların hemen ardından canınızın azımsanamayacak bir miktarını geri kazanabilirsiniz. Bu durum, birkaç kere tekrarlandığı zaman erken oyunda size epey avantaj kazandırabilir.
 • Aatrox, E yeteneği ile dilediği yöne atılabiliyor. Bu yeteneği isterseniz kaçmak için isterseniz kaçan bir rakibi yakalamak için kullanabilirsiniz. Bu yeteneği aynı zamanda Q ve W yeteneklerini tutturmak için kullanmanız da mümkün. Q yeteneğini kullandıktan hemen sonra E yeteneğinizi kullanmanız, Q yeteneğinizin alanını daha da ileri taşıyacaktır. W yeteneğinden hemen önce E yeteneğini kullanmanız ise kaçan veya sizden belli bir mesafe uzakta olan rakibinize bu yeteneğinizi tutturmayı sağlayacaktır.
 • Aatrox’u Aatrox yapan özelliklerden bir tanesi ise ultisidir. Aktifleştirildiğinde oldukça korku verici olan Aatrox, ofansif anlamda birçok güçlendirme kazanıyor. Bu nedenle bir savaşa girerken ultinizi direkt olarak kullanmanız oldukça iyi olacaktır. Savaşın başında kullanacağınız ultinin ardından skor almak, ultinin sağladığı etkilerin süresini de arttıracağından ultiyi maksimum verimlilik çerçevesinde kullanmak adına erkenden kullanmanızda fayda var.

Aatrox nasıl yenilir?

Aatrox’un yetenek setini göz önüne bulundurduğumuzda hareketi kısıtlayacak birçok yetenek olduğu göze çarpıyor. Aynı zamanda sahip olduğu pasifi ile nispeten daha uzun hayatta kalma yeteneğine sahip Aatrox, bu alanda da rakiplerine sıkıntı çıkartabiliyor. Aatrox, bir yakın mesafe şampiyonu olmasına karşın tutturması gereken yetenekler kolay yetenekler değil. Yani Aatrox’un yetenek atışlarından sıyrılmayı başarırsanız, onunla gireceğiniz takaslardan veya savaşlardan daha az hasarla çıkmayı başarabilirsiniz.

aatrox nasıl yenilir
Aatrox’un yeteneklerinden kaçarak oluşturacağı tehdidi minimuma indirgeyebilirsiniz.
 • Aatrox’un sahip olduğu yeteneklerin yarısı, yetenek atışı şeklinde. Q ve W yetenekleri Aatrox için oldukça önemli olmasına karşın kullanılması ve isabet ettirilmesi nispeten zor yetenekler. Bu nedenle bir takasta veya savaşta bu yeteneklerden kurtulmayı başarırsanız, içerisinde bulunduğunuz savaşı kendi lehinize çevirme şansı yakalayabilirsiniz.
 • Aatrox, pasifi itibariyle belirli aralıklarla can yenileme özelliğine sahip. Hal böyle olunca koridor aşamasında yapılacak takaslar ve yapılma şekilleri daha da önem kazanıyor. Eğer Aatrox’u sürekli dürtebilecek veya onun gibi belirli aralıklarla can yenileyebilecek bir şampiyon oynamıyorsanız, bir ağır yara eşyası alana kadar takaslardan mümkün olduğunca uzak durmanızda fayda var.
 • Aatrox, sahip olduğu E yeteneği ile birlikte yetenek setini daha verimli kullanabiliyor. Yani Q ve W yeteneğini kullanmadan hemen önce E yeteneğini kullanarak ciddi sayılabilecek bir mesafeyi kapatabiliyor. eğer siz de yakın mesafe bir şampiyon oynuyorsanız ve olası bir agresif harekette hemen Aatrox’tan kaçabileceğinizi düşünüyorsanız yanılıyor olabilirsiniz. Bu nedenle koridor aşamasında Aatrox ile aranızda güvenli sayılabilecek bir mesafe bulunsa dahi E yeteneğini göz önünde bulundurarak oynamanızda fayda olacaktır.
aatrox nasıl oynanır
Aatrox’un yetenek setine hakim olarak şampiyon üzerindeki hakimiyetinizi artırabilir ve koridorunuzu daha kolay bir şekilde domine edebilirsiniz.

Aatrox Karşısında İyi Olan Şampiyonlar

 • Heimerdinger: Yetenek gücüne sahip olmasına karşın daha çok üst koridorda tercih edilen Heimerdinger, Aatrox’a karşı en etkili tercihlerden bir tanesi. Aslında oldukça kırılgan olmasına karşın yerleştirdiği taretlerle rakiplerinin canını oldukça sıkabilen Heimerdinger, bu taretlerle Aatrox’a karşı da oldukça etkili oluyor.
 • Pantheon: Bir yakın dövüş şampiyonu olan Pantheon, Aatrox’a koridoru dar edebilen şampiyonlar arasında bulunuyor. Özellikle Q yeteneği ile Aatrox üzerinde ciddi hasarlar bırakabilen Pantheon, yetenek setinin diğer yetenekleri ile de Aatrox’a koridor aşamasında sıkıntı çıkartabiliyor.
 • Kennen: Yetenek gücüne sahip olan bir diğer üst koridor şampiyonu Kennen da Aatrox karşısında oldukça etkili. Sahip olduğu menzil avantajı sayesinde Aatrox’u sürekli dürtebilen ve Aatrox üzerine atıldığında E yeteneğini kullanarak kolay bir şekilde uzaklaşabilen Kennen, Aatrox’un en çok zorlandığı şampiyonlar arasında bulunuyor.
 • Cho’Gath: Sahip olduğu yeteneklerle birlikte Aatrox’un önüne geçebilen Cho’Gath, Aatrox’u en çok zorlayan şampiyonlardan biri. Susturma ve zıplatma gibi oldukça kritik ve işlevsel yeteneklere sahip Cho’Gath, bu yetenekleri ile koridorda Aatrox üzerinde bir baskı ve hakimiyet oluşturabiliyor.

Aatrox CT Şampiyonları

 • Vladimir: Uzaktan yakın mesafeye sahip şampiyonları dürtebilmesine karşın oldukça sınırlı bir hasara ve sürekliliğe sahip olan Vladimir, bu açılardan Aatrox’a karşı en çok zorlanan şampiyonlardan bir tanesi. W yeteneği ile kendini zor durumlardan kurtarabilse de Vladimir, koridor aşamasında Aatrox’a karşı kontrolü kaybettiği anda bu kontrolü geri alabilmesi oldukça güç oluyor.
 • Gragas: Geçtiğimiz satırlarda Aatrox’a karşı can yenileme özelliği olan şampiyonların etkili olabileceğine değinmiştik. Bu tarz bir özelliğe sahip olmasına karşın Gragas, Aatrox üzerinde pek fazla etkili olamıyor. Zira Aatrox’un hasarına belli oranda karşılık verebilen Gragas, bu hasarının sürekliliğinde sıkıntı yaşadığı için olası bir takasın ilerleyen saniyelerinde oldukça zorlanabiliyor.
 • Yorick: Üst koridorun az tercih edilen ama işi bilen ellerde oldukça tehlikeli olabilen şampiyonlarından Yorick, bu etkisini Aatrox üzerinde göstermekte zorlanıyor. Hasar olarak bir sıkıntı yaşamasa da Yorick, kullandığı yeteneklerden Aatrox’un kolay bir şekilde kaçabilmesinden dolayı işlevsiz kalabiliyor.
Total
0
Shares
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İlgili İçerikler