Ashe CT: Ashe nasıl oynanır, nasıl yenilir?

Ashe’in CT şampiyonlarını listeledik.
Ashe Counter
Ashe Counter

Alt koridorun kudretli okçusu Ashe, oldukça tehlikeli ve güçlü bir şampiyon. Ashe karşısında seçeceğiniz CT şampiyonlar ve doğru taktikler ile artık yenmesi çok daha kolay bir şampiyon olacak.

Ashe Yetenekleri

Avarosa Kabilesi’nin Buzdoğan savaş anası Ashe, kuzeyin en kalabalık güruhuna komutanlık ediyor. Metanetli, zeki, idealist ama liderlik vazifesinden de bir o kadar rahatsız olan Ayaz Okçu, soyunun atadan kalma büyülerini kullanarak Gerçek Buz’dan bir yaya hükmediyor. Halkının onun efsanevi savaşçı Avarosa’nın yeniden doğmuş hali olduğuna dair inancını arkasına alan Ashe, kadim kabile topraklarını yeniden ele geçirerek Freljord’u bir kez daha birleştirmeyi umut ediyor.

wild rift en iyi nişancı şampiyonlar ashe
Ashe Yetenekleri
 • (Pasif) Buz Atışı: Ashe, saldırılarıyla hedefleri yavaşlatarak bu hedeflere daha fazla hasar verir. Ashe’in kritik vuruşları ilave hasar vermez ama hedefe güçlü bir yavaşlatma etkisi uygular.
 • (Q) Pürdikkat: Ashe saldırı yaptıkça Odak biriktirir. Azami Odak yüküne ulaştığında, Ashe Pürdikkat yeteneğini kullanarak bütün Odak yüklerini harcayabilir. Bu yetenek Ashe’e bir süreliğine Saldırı Hızı verir ve bu süre boyunca Ashe’in normal saldırısı güçlü bir ok yağmuruna dönüşür.
 • (W) Yaylım Ateşi: Ashe, ilerledikçe yayılan ve fazladan hasar veren oklar fırlatır. Ayrıca Buz Atışı etkisi uygular.
 • (E) Şahin Atışı: Ashe, Şahin Ruhu’nu haritanın herhangi bir yerine keşif görevine gönderebilir.
 • (Ulti) Büyülü Kristal Ok: Ashe düz bir hatta buzdan bir ok atar. Ok rakip bir şampiyona çarparsa hasar verir ve şampiyonun sersemlemesine neden olur. Sersemletme süresi, okun kat ettiği mesafe arttıkça artar. Ayrıca hedefin çevresindeki birimler de hasar alarak yavaşlar.

Ashe nasıl yenilir?

Ashe ya da herhangi başka bir şampiyona karşı oynarken kendi karakterinizin yeteneklerini, hasar potansiyelini bilmeniz gerektiği gibi karşınızdaki şampiyonunun hasarını bilmeli ve rakibinizin oynayışını kısa sürede çözmelisiniz.

Ashe Counter
Ashe nasıl yenilir?
 • İlk olarak bu bir ADC kahramanı. Ashe her ne kadar güçlü olsa da kırılgan bir yapıya sahip. Eğer yanında onu tanklayabilecek bir support yoksa, yani Lux veya Soraka gibi bir support ile birlikte oynuyorsa rakip destek oyuncusunun yere sabitleme yeteneklerinden kurtulursanız güçlü bir dost destek şampiyonu ile birlikte erken oyunda rakibi geri düşürebilirsiniz.
 • Yine ilk başta oyundan düşürmenizi sağlayacak bir diğer taktik ise “Cheese” taktiğidir. Ashe’nin koridora gelmesini çalıda pusup bekleyin. Yanınızda Lux ve Braum gibi sersemletme etkisine sahip ya da Thresh ve Pyke gibi çekebilen bir destek oyuncusu varsa rakibi şaşırtıp hem ilk kanı almak kolaylaşacak hem de 1 – 2 dalga minyon kaçırmasını sağlayıp altın ve seviye farkı oluşturacaksınız.

Ashe Karşısında İyi Olan CT Şampiyonları

 • Thresh: Kancası ile çekip E yeteneği ile Ashe’yi kule altında tutmaya devam ederse 2-3 vuruşta indirebilir.
 • Draven: Kılıçlarını yakaladığı takdirde ardı arkasına yapabileceği hem güçlü hem de hızlı saldırılar ile Ashe’yi çabucak eritebilir. Saldırılarını doğru kullanırsa Ashe’nin pek bir şansı olmayacaktır.
 • Braum: Braum oldukça güçlü support karakteridir. İlk seviyeden sersemletip güçlü hasarlar vurabilen bir karakterdir. Atik bir ADC ile birlikte oynarken Ashe’yi yenmek rahattır.

Ashe Karşısında Kötü Olan CT Şampiyonları

 • Lux: Düşük canlı ve oldukça yavaş hareket eden Lux, Pürdikkat yeteneğini kullanan Ashe’ye göre oldukça kolay bir lokmadır.
 • Varus: Her ne kadar Ashe gibi bir okçu olsa da doğru pozisyon alamadığında ya da Ashe’ye karşı yakalandığında geç oyunda ölmesi kolaydır.
 • Vayne: Kasılmış bir Vayne, oldukça iyi skorlar çıkarabilir ama takım savaşlarında Ashe Vayne’i gafil avlamak için ultisini kullanıp onu ok yağmuruna tutarsa güzel bir miktar altın alabilir.
Total
0
Shares
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

İlgili İçerikler