Camille CT: Camille nasıl oynanır, nasıl yenilir?

Karşınıza Camille geldiğinde oyunu ve koridoru daha rahat kazanmak için Camille karşısında güçlü olan şampiyonları almak daha rahat bir oyun geçirmenizi sağlayabilir.
Camille nasıl oynanır?
Rakibiniz karşınıza Camille aldıysa ona karşı gelebilecek sağlam bir şampiyon almalısınız.

League of Legends‘ta Camille şu sıralar fazla tercih edilen bir şampiyon olmasa da bazı maçlarda tek başına dahi takımı sırtlayıp maç kazandırabilen bir karakter diyebiliriz. Karşınıza Camille geldiyse CT şampiyonlarını öğrenerek üst koridoru kazanma şansınızı arttırabilirsiniz.

Camille’in Yetenekleri

Camille’in yeteneklerini kullanırken oyunun mekaniğini ve zamanlamasını iyi yapmalısınız. Böylelikle rahat bir şekilde rakibinizi öldürebilirsiniz. Bunun dışında Camille CT karakter alsanız bile oynayan birisi varsa kesinlikle hafife almamalısınız çünkü en ufak hatanızda koridorda ve oyunda geriye düşmenize sebep olabilir.

Camille karşısında kötü olan şampiyonlar
Camille karşısında iyi olan şampiyonları alırsanız, üstesinden gelebilirsiniz.
 • (Pasif) Değişken Savunma: Camille’in şampiyonlara karşı normal saldırıları, rakibinin temel hasar türüne yönelik bir kalkan kazandırır. Bu kalkan Camille’in azami can değerine bağlı olarak güçlenir.
 • (Q) İmha Protokolü: Camille’in bir sonraki normal saldırısı rakip birime ilave fiziksel hasar verir ve Camille’e kısa süreliğine ilave hareket hızı kazandırır. İlk kullanımını takiben Camille İmha Protokolü’nü tekrar kullanarak ikinci bir saldırı yapabilir. Kısa bir süre beklerse bu yeteneğin ikinci saldırısı daha fazla ilave hasar verir ve hasarın bir kısmı gerçek hasara dönüşür.
 • (W) Keskin Çelme: Camille enerji toplar ve bunu önündeki koni şeklinde bir alana savurur. Bu alanda bulunan bütün hedeflere fiziksel hasar verir. Hasar alanının dışta kalan yarısında bulunan rakipler; büyük ölçüde yavaşlar, azami can değerlerine bağlı olarak ilave hasar alır ve bu süreçte Camille’de iyileşir.
 • (E) Kanca Atışı: İlk kullanımda Camille hedef yöne bir kanca atar; bu kanca bir duvara çarparsa Camille kendisini duvara doğru çeker. Hemen ardından Camille’in Duvar Hücumu yeteneğini kullanmak için kısa süreli bir fırsatı olur. İkinci kullanımda Camille hedef yöne doğru atılır; isabet ettiği ilk şampiyonun bulunduğu noktada durur ve bu alandaki bütün rakipleri sersemletir. Camille rakip bir şampiyona doğru atılırsa, yeteneğin menzili artar ve Camille ilave saldırı hızı kazanır.
 • (R) Hextech Ültimatomu: Camille hedeflenen rakip şampiyona doğru sıçrar ve onu bir bölgeye hapsederken bu şampiyonun bütün dost birimlerini dışarı savurur. Ültimatom etkin olduğu sürece hedef şampiyon hiçbir şekilde bu alandan çıkamaz. Bu bölge kısa bir süre sonra kendiliğinden veya Camille bölgeden erken ayrılırsa yok olur. Camille’in normal saldırıları, bu bölgenin içindeyken ilave büyü hasarı verir.

Camille nasıl yenilir?

Maçta aldığınız ve karşınıza gelecek şampiyonun özelliklerini bilmeniz çok önemlidir. Karşınıza Camille şampiyonunu bilmeyen veya kavrayamamış biri gelirse rahatlıkla koridoru kazanabilirsiniz. Bunun dışında karşınıza Camille’i bilen bir oyuncu geldiyse veya koridorda geri kaldıysanız birebir savaşa girmeyin. Bunun yerine savaşa girerken ormancınızı veya başka bir takım arkadaşınızı çağırın.

Camille CT
Camille düzgün bir şekilde oynandığında üst koridoru altüst edebilir.

Bunun nedeni Camille’in kalkanı rakibin verdiği hasar türü üzerinden belirlendiği için Çelik Gölge takım savaşı yerine birebir savaşı daha çok tercih etmesidir. Bunun dışında alan hasarı veren şampiyonlar Çelik Gölge’ye zorluk çıkarıyor. Yani rakiplerin yeteneklerini göğüslemektense tamamen kaçınmaya çalışması kendisi için daha hayırlı oluyor.

Camille nasıl oynanır?

Camille ile dereceli maçlarda oynamak istiyorsanız ilk başta yeteneklerini ve mekaniklerini öğrenmeniz için botlara karşı denemeniz sizin için iyi olacaktır. Maça girmeye karar verdiğinizde ilk başta karşınıza gelecek rakibe göre eşya başlangıcı yapmanızı önerebiliriz. Bunun dışında maçta aldığınız ve karşınıza gelecek şampiyonun özelliklerini bilmeniz ve Camille oynarken her yeteneğin yerini bulması için zamanlama ve konumlandırma yapmanız çok önemlidir. Bunları başarırsanız koridorlarda Camille ile rakibinizin korkulu rüyası olabilirsiniz.

Camille
League of Legends Camille

Bir oyunda minyon öldürmede öne geçerseniz eşyalar satın alarak daha fazla güçlenebilirsiniz. Özellikle Vahşi Hydra gibi eşyalarla koridoru ittirme konusunda daha rahat olabilirsiniz. Savaşa girerken Keskin Çelme ve Hextech Ültimatom yetenekleri ile zemin hazırlayabilirsiniz.

Camille Karşısında İyi Olan CT Şampiyonları

 • Jax: Dereceli veya Sıralı seçim maçlarında Camille oynarken Jax yasaklamak isteyebilirsiniz. Jax koridorda karşınıza geldiyse savaşa girmemeye özen gösterin veya altıncı seviye olduğu zaman size saldıracağını hissettiğiniz an kule altına geri çekilin. Jax ile kill ve minyon takasları yaparsanız sizi affetmeyebilir. Bunların dışında akıl oyunları ile Jax şampiyonunu rahat bir şekilde alabilme şansınız var.
 • Renekton: Karşınıza Renekton gelirse öfke barına dikkat edin. Eğer öfke barı kırmızıya dönerse büyük ihtimal agresif oyun sergileyecektir. Çoğu Renekton oyuncusu geriye kaçarken yeteneği ile hamle yapmaya kalkıyor. Bunu önlemek için biraz geriden gelmeniz işe yarayacaktır.
 • Shaco: Shaco görünmez olabilmesiyle ve klonu ile sinir edici bir karakterdir. Bu nedenle harita kontrolü yapabilmeniz ve Shaco’nun yeteneklerini bilmeniz çok önemlidir. Karşınıza Shaco geldiyse pembe totem almayı unutmayın.
 • Fiora: Fiora şampiyonuna erken kill vermemeyi çalışın. Canınız azaldığında kulenizden çok uzağa gitmemeye çalışın. Fiora ormancısı ile birlikte veya koridorda üstünken canını azaltarak sizi tuzağa düşürebilir.

Camille Karşısında Kötü Olan CT Şampiyonları

 • Sona: Sona düşük seviyeyken onu rahatlıkla öldürebilirsiniz. Takım savaşında takım arkadaşlarınız ile iç içe durmayın. Çünkü Sona sizi dans ettirebilir.
 • Varus: Varus’un kaçış yeteneği olmadığı için ormancınızdan yardım alarak rahatlıkla öldürebilirsiniz. Böylelikle koridorda öne geçebilirsiniz. Bunun dışında size karşı attığı yeteneklerinden kaçmayı deneyin.
 • Jhin: Jhin şampiyonunu taktiksel oyunlarla rahatlıkla öldürebilirsiniz. Jhin fazla hasar verebilen karakterdir bu nedenle altıncı seviye olduktan sonra canınız azsa Jhin’den uzaklaşın.
 • Singed: Birebir savaşta Singed’i rahatlıkla alabilirsiniz. Takım savaşlarında ise Singed daha fazla ön plana çıkabilir. Bunun dışında Singed’i kovalarken dikkatli olmalısınız. Onu takip ederken hasar görmeniz için arkasında Zehirli İz’i bırakabilir.
Total
0
Shares
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Related Posts