Jhin CT: Jhin nasıl oynanır, nasıl yenilir?

Alt koridorun en etkili şampiyonlarından biri olan Jhin’e karşı daha fazla bilgi sahibi olmak ister misiniz?
jhin ct
Jhin Ct karakterleri içeriğimizle alt koridorun en etkili şampiyonlarından bir tanesi olan Jhin’e karşı rahat bir oyun geçirebilirsiniz.

Jhin League of Legends‘ta diğer saldırı gücü taşıyıcılarının aksine saldırılarında süreklilik sağlayamasa da oyunun başından sonuna dek oldukça etkili olabiliyor. Bu şampiyona karşı başarılı olmak istiyorsanız bazı gerçekleri göz önünde bulundurmalısınız.

Jhin Karakterinin Yetenekleri

Oyunda bilinen diğer saldırı gücü nişancılardan farklı olarak sınırlı sayıda mermi kapasitesi olmasına karşın Jhin, yüksek hasar potansiyeli ile oyunun çok sevilen ve tercih edilen saldırı gücü nişancılarından biri. Özellikle koridor aşamasında Jhin’e karşı dikkatsiz olacağınız bir an, anında büyük bir can kaybıyla karşılaşmanıza neden olabilir.

jhin yetenekleri
Oyuna eklendiği andan itibaren Jhin, oyunun en sevilen ve en çok tercih edilen saldırı gücü taşıyıcılarından bir tanesi oldu.
 • (Pasif) Suflör: Jhin’in Suflör adlı silahı, olağanüstü hasar vermek için tasarlanmış, hassas bir araçtır. Sabit bir hızla atış yapar ve haznesinde sadece dört mermi taşır. Jhin, karanlık büyüyle donattığı dördüncü merminin kritik vuruş yapmasını ve fazladan infaz hasarı vermesini sağlar. Suflör her kritik vuruş yaptığında Jhin’e ilham vererek kısa bir süre ilave hareket hızı kazandırır.
 • (Q) İlham Ateşi: Jhin rakibine büyülü bir fişek atar. Fişek en fazla dört hedefe isabet eder ve verdiği hasar, katlettiği her hedef başına artar.
 • (W) Trajedi: Jhin bastonunu savurarak muazzam menzile sahip bir atış yapar. Atışı minyon ve canavarları değiş geçse de isabet ettiği ilk şampiyonda durur. Kısa süre önce Jhin’in takım arkadaşlarının saldırısına uğrayan, Nilüfer Kapanlarına yakalanan veya Jhin’den hasar alan hedefler yere sabitlenir.
 • (E) Esaret Çiçeği: Jhin, üzerine basıldığında filizlenen, görünmez bir Nilüfer Kapanı kurar. Filizlenen kapan yakınındaki rakipleri yavaşlatır, ardından keskin taçyaprakları saçarak patlar ve hasar verir. Ölümüz Güzelliği – Jhin bir rakip şampiyonu katlettiğinde, katledilen bedenin üzerinde bir nilüfer kapanı filizlenir.
 • (R) Son Perde: Jhin yoğunlaşarak Suflör’ü omuzdan ateşlenen bir mega topa dönüştürür. Suflör bu haliyle olağanüstü menzile sahip dört süper atış yapabilir. Süper atışlar, minyon ve canavarları deşip geçse de isabet ettikleri ilk şampiyonda durur. Suflör, isabet alan rakipleri sakatlar ve onların yavaşlayarak infaz hasarı almalarını sağlar. Mükemmel hazırlanan, dillere destan bir güçle bezeli 4. atışın kritik vuruş yapması garantidir.

Jhin nasıl yenilir?

Geçtiğimiz satırlarda da değindiğimiz üzere Jhin, yüksek hasar potansiyeli olmasına karşın sınırlı sayıda mermiye sahip olmasından dolayı kendini kısıtlayabilen bir şampiyon. Bu nedenle Jhin’e karşı oyun ilerledikçe saldırı hızı daha da artan saldırı gücü taşıyıcılarını tercih edebilirsiniz. Bunun yanında Jhin’in yeteneklerine de dikkat ederek oynamanız, Jhin’in aniden üzerinizde baskı kurmasını engelleyebilir ve böylelikle başta koridor aşaması olmak üzere oyun genelini daha rahat ve güvenli geçirmenizi sağlayabilir.

jhin nasıl yenilir
Jhin’e karşı oynarken oldukça dikkatli olmalı ve özellikle Jhin’in W yeteneğinin oluşturabileceği tehlikeye göre hareket etmelisiniz.
 • Jhin’in Q yeteneği belirli bir alan içerisindeki 4 birime isabet edebiliyor. Özellikle iyi Jhin oyuncuları koridor aşamasında bu Q yeteneklerini en arkadaki minyonlara kullanıp size doğru sekmesini deneyebiliyor. Bu nedenle koridor aşamasında Jhin’in kullanabileceği olası Q alanlarını erkenden tahmin ederek pozisyon alabilir ve Q yeteneğinin oluşturabileceği olumsuz durumların önüne geçebilirsiniz.
 • Jhin’in sahip olduğu W yeteneği, sizin ve takımınızın üzerinde daima bir risk yaratacaktır. Zira kolay bir şekilde tetiklenebilen W yeteneğinin isabet etmesi halinde kendinizi büyük bir tehlike içerisinde bulabilirsiniz. Bu nedenle Jhin’in W yeteneğine dikkat ettiğiniz sürece onun oluşturabileceği olası tehlikeyi minimuma indirgeyebilirsiniz.
 • Jhin, özellikle Bombardıman Topu eşyasını aldıktan sonra daha da tehlikeli bir hale geliyor. Zira eşyanın sağladığı ekstra menzille daha rahat otomatik saldırı yapabilen Jhin, böylelikle W yeteneğini tetikleyebilecek daha da fazla fırsat bulabiliyor. Bu nedenle Jhin bu eşyayı tercih ettikten sonra onunla aranızda bulunan mesafeye dikkat etmenizde fayda var. Zira oyunun ilerleyen aşamalarında Bombardıman Topu’nun sağladığı ekstra menzille birlikte W yeteneğinin üzerinizde kullanılması, takım savaşı başlamadan düşmenize neden olabilir.

Jhin nasıl oynanır?

Jhin, diğer saldırı gücü taşıyıcısı karakterlerden farklı olsa da oynaması nispeten kolay olan karakterlerden birisi. Jhin, sahip olduğu yetenek seti ile koridor aşamasını da kolay geçirebiliyor. Özellikle oyunun ilerleyen kısmında daha tehlikeli bir hale gelen Jhin ile oyunun başlangıcını sakin geçirebilir ve oyunun devamında da dikkatli bir şekilde oynayarak takımınızın galibiyete ulaşmasını kolaylaştırabilirsiniz.

jhin nasıl oynanır
Jhin oynarken W yeteneğini doğru bir şekilde kullanmak, size ve takımınıza birçok avantaj sağlayacaktır.

Jhin ile yapabileceğiniz en verimli hareket ise rakip şampiyonlara hasar verirken aynı zamanda onları takım arkadaşlarınız için açık hedef haline getirmektir. W yeteneğini doğru ve isabetli bir şekilde kullanarak rakip takımdaki kritik hedefleri açık bir hedef haline getirebilir ve oyunun gidişatını değiştirebilirsiniz.

Jhin Karşısında İyi Olan CT Şampiyonları

 • Lucian: Bir anda yüksek hasarlar çıkartabilen ve bir yetenek kullandıktan sonra bir yerine iki otomatik saldırı yapan Lucian, Jhin üzerinde en etkili şampiyonlardan bir tanesi. Zira yetenek setiyle bir anda Jhin’in üzerine çökebilen Lucian, Jhin’in sınırlı sayıdaki mermi sayısını ve Lucian’a oranla yavaş olan saldırı hızı durumlarını çok büyük bir avantaja çevirebiliyor.
 • Miss Fortune: Yetenek setinde neredeyse her şey bulunan Miss Fortune, Jhin üzerinde en etkili saldırı gücü taşıyıcılarından bir tanesi. Zira E yeteneğiyle yavaşlattıktan sonra Q yeteneğiyle yüksek hasar çıkartabilen Miss Fortune, aynı zamanda W yeteneğiyle kazandığı saldırı hızı ile Jhin’e karşı girdiği takasları bir anda lehine değiştirebilir.
 • Jinx: Jhin’e karşı saldırı hızı ve hareket kabiliyeti yüksek olan karakterlerin başarılı olduğundan söz etmiştik. Jinx, yüksek saldırı hızı, rakibini yavaşlatan ve yerine sabitleyebilen yetenek setiyle Jhin üzerinde oldukça etkili. Q yeteneğinin menzili ile de rakibine rahatsızlık verebilen Jinx, Jhin’e karşı gireceği takasları doğru bir oyun ile kolay bir şekilde kazanabilir.
 • Ashe: Hareket kabiliyeti kısıtlı olsa da Ashe, Jhin’e karşı tercih edilebilecek en iyi şampiyonlardan bir tanesi. Zira W yeteneği ile koridor aşamasını kolay bir şekilde geçirirken rakiplerine de rahatsızlık verebilen Ashe, aynı zamanda Q yeteneğinin pasifi ile koridor aşamasında Jhin’in işini zorlaştırabilir. Doğru bir destek şampiyon tercihi ile birlikte Ashe seçimini kullanarak Jhin’in oluşturabileceği olası tehlikeyi azaltmanız mümkün.

Jhin Karşısında Kötü Olan CT Şampiyonları

 • Caitlyn: Her ne kadar uzun bir menzile sahip olsa da Caitlyn, Jhin karşısında oldukça zorlanan şampiyonlardan bir tanesi. Oyun ilerledikçe daha fazla hareket hızı kazanan Jhin karşısında yetenek isabet ettirmekte zorlanabilen Caitlyn ile koridor aşamasında rakibinizi rahatsız etmeyi başarsanız dahi oyunun ortalarından itibaren takaslardan mağlup ayrılmaya başlamanız olası.
 • Xayah: Sahip olduğu yetenek setiyle Jhin’e karşı iyi olabileceği düşünülse de Xayah, Jhin’e karşı tercih edilmemesi gereken bir diğer şampiyon. Jhin yüksek hasarı karşısında kırılgan olabilen ve oyunun başında hasar açısından yetersiz kalabilen Xayah, oyun ilerledikçe Jhin’e karşı daha kırılgan bir hale gelebiliyor.
 • Kalista: Oyun ilerledikçe daha fazla saldırı hızına ve can çalmaya sahip olan ve bu nedenle Jhin’e karşı iyi olabileceği düşünülen Kalista da Jhin’e karşı yapılabilecek kötü tercihlerden bir tanesi. Özellikle oyun ilerledikçe Jhin’e kıyasla daha verimsiz kalabilen ve Jhin’in takımı için oluşturabileceği olası avantajlı durumları pek sağlayamayan Kalista, bu nedenlerden ötürü Jhin’e karşı seçilmemeli.
Total
0
Shares
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İlgili İçerikler