Kaisa CT: Kaisa nasıl oynanır, nasıl yenilir?

Alt koridorda fırtına gibi esen ve oldukça sık tercih edilen Kaisa’ya dair daha fazla bilgi sahibi olmak ister misiniz?
kaisa ct
Kaisa CT karakterleri içeriğimizle alt koridorun sevilen ve sık sık tercih edilen şampiyonlarından bir tanesi olan Kaisa’ya karşı rahat bir oyun geçirebilirsiniz.

Kaisa League of Legends için saldırı gücü nişancıları arasında çıkış tarihi olarak yeni sayılabilecek şampiyonlardan bir tanesi. Oyunun başlangıcında o kadar etkili olamasa bile eşyalarını toplamaya başladıkça durdurulamaz hale gelebilen Kaisa’ya karşı oynarken oldukça dikkatli olmalısınız.

Kai’Sa Yetenekleri

Kaisa, alt koridorda oynanmasına karşın zaman zaman farklı eşya dizilimlerine sahip olan ve yeri geldiğinde AP eşya diziliminin de tercih edilebildiği bir şampiyon. Özellikle eşya alımlarının ardından yeteneklerinin gelişmesiyle birlikte daha da güçlenen Kaisa, sahip olduğu yetenek setiyle oyun yapabilen saldırı gücü taşıyıcılarından bir tanesi konumunda.

kaisa yetenekleri
Kaisa, oyuna eklendiği andan itibaren gerek normal oyunlarda gerekse profesyonel arenada en çok tercih edilen saldırı gücü taşıyıcılarından bir tanesi oldu.
 • (Pasif) İkinci Deri: Kaisa’nın normal saldırıları Plazma yükü biriktirerek artan ilave büyü hasarı verir. Takım arkadaşlarının hareketsiz bırakma etkileri de Plazma yükü biriktirmeye yardımcı olur. Ayrıca Kaisa’nın aldığı eşyalar, şampiyonun temel yeteneklerini daha güçlü özelliklere sahip olacak şekilde güçlendirir.
 • (Q) Icathia Yaylımı: Kaisa yakınındaki hedeflere güdümlü çok sayıda atış yapar. Yaşayan Silah: Icathia Yaylımı daha fazla atış yapacak şekilde geliştirilir.
 • (W) Hiçlik Topu: Kaisa rakiplerini pasifiyle işaretleyen uzun menzilli bir atış yapar. Yaşayan Silah: Hiçlik Topu daha fazla pasif işareti uygulayacak ve şampiyonlara isabet etmesi halinde bekleme süresini azaltacak şekilde geliştirilir.
 • (E) Gücün Sınırı: Kaisa kısa süreliğine hareket hızını ve ardından saldırı hızını arttırır. Yaşayan Silah: Gücün Sınırı kısa süreliğine görünmezlik sağlayacak şekilde geliştirilir.
 • (R) Ölümcül Dürtü: Kaisa bir rakip şampiyonun yakınına atılır.

Kaisa nasıl yenilir?

Kaisa, sahip olduğu yetenek seti itibariyle koridor aşamasını nispeten rahat geçirebilen şampiyonlardan bir tanesi. Çok fazla olmayan menziline karşın Q ve W yetenekleriyle minyon alabilen Kaisa, aynı zamanda bu yetenekleriyle zaman ilerledikçe yüksek hasarlar da çıkartabiliyor. Oyun ilerledikçe daha güçlü bir hale gelen Kaisa’nın etkisini minimuma indirgemek için gelişimini yavaşlatmalısınız. Kaisa’nın eşyalarına ulaşacağı vakti ne kadar geciktirirseniz, takımınızın oyunu kazanması adına daha fazla şansınız olmuş olur.

kaisa nasıl yenilir
Kaisa’ya karşı yetenek isabet ettirmek oldukça zor olduğundan dolayı normal saldırılarıyla onu etkisiz hale getirebilecek şampiyonlar tercih edebilirsiniz.
 • Kaisa, pasifi sayesinde Plazma yükü biriktirebiliyor ve bu Plazma yükü dörde ulaştıktan sonra yapılan bir saldırı daha fazla hasar verebiliyor. Bu nedenle Kaisa’ya karşı oynarken Plazma yüküne oldukça dikkat etmeli ve eğer canınız kritik seviyedeyse Plazma yükü aktifleşmeden çatışmadan çıkmalısınız.
 • Kaisa, W yeteneği ile oldukça uzak mesafelerde bulunan rakiplere dahi hasar verebiliyor. Koridor aşamasında canınız azken size isabet edecek olası bir W yeteneği sizi öldürebilir. Bu nedenle canınız azken üsse dönmeye çalışacaksanız Kaisa’nın sizi görebileceği bir yerde bunu denemeyin. Mümkün olan en ıssız ve hedef alınamayacak yerde üsse dönmeye çalışın. Bunun yanı sıra oyun ilerledikçe W yeteneğinin yarattığı tehlike sadece canınız düşükken gerçekleşmiyor. Kaisa, W yeteneğini size isabet ettirdikten sonra bir anda yanınızda belirebilir. Bu nedenle sürekli hareket halinde olmanızda fayda var.
 • Kaisa, 6. seviyeye ulaştıktan sonra hangi durumda olursa olsun birebir kovalayabilecek duruma gelmiş oluyor. Bu nedenle oyunun başında nispeten güçsüz sayılabilecek ve yeteri kadar saldırı hızı ile saldırı gücüne sahip olmayan şampiyonlarla oynarken dikkatli olmanızda fayda var.

Kaisa nasıl oynanır?

Kaisa, sahip olduğu yetenek seti itibariyle oldukça popüler olan ve sık bir şekilde tercih edilen şampiyonlardan bir tanesi. Gerek oldukça işlevsel yetenekleri gerekse yeteneklerinin geliştirilmesi ile Kaisa, oluşturacağı tehdidi daha da arttırmayı başarıyor. Bu nedenle Kaisa oynarken önceliğiniz kesinlikle altın kasmak olmalı. Oyunun başını rakiplerinize herhangi bir avantaj vermeden geçirmek, oyunun ortalarında elinizi güçlendirecektir.

kaisa nasıl oynanır
Kaisa oynarken mümkün olan en kısa sürede eşya setinizi tamamlamanız ve akabinde yeteneklerinizi geliştirmeniz oldukça önemli.

Kaisa, yeteneklerini geliştirdikten sonra daha da güçleniyor. Q ve E yetenekleri saldırı gücü ve saldırı hızı tabanlı eşyalarla gelişirken W yeteneği yetenek gücü tabanlı eşya ile gelişiyor. Bu nedenle eşya alırken bu durumları göz önünde bulundurarak yeteneklerinizi erkenden geliştirebilir ve avantajlarını erkenden kullanmaya başlayabilirsiniz.

Kaisa Karşısında İyi Olan CT Şampiyonları

 • Ashe: Her ne kadar sınırlı bir hareket kabiliyetine sahip olsa da Ashe, Kaisa’ya karşı tercih edilebilecek en iyi şampiyonlardan bir tanesi. Zira rakibini uzaktan dürtebilen ve normal saldırıları ile rakibini yavaşlatabilen Ashe, Kaisa’nın koridor aşamasında zor zamanlar geçirmesine neden olabilir. Ancak Kaisa’ya karşı Ashe tercih ettinizde 6. seviye takaslarına dikkat etmenizde fayda var. Zira Kaisa, ultisiyle sizin ultinizden kurtulabilir ve savaş içerisinde sizi zor durumda bırakabilir.
 • Vayne: Diğer saldırı gücü şampiyonlarına oranla oldukça kısa bir menzile sahip olan Vayne, bu durumun oluşturduğu dezavantajı Kaisa karşısında pek hissetmiyor. Her ne kadar çoğu zaman Kaisa’nın Q yeteneğinin menzilinde bulunsa da Vayne, sürekli saldırılarıyla ve özellikle W yeteneğiyle birlikte Kaisa’nın canını epey sıkabiliyor. Vayne’e oranla normal saldırıları daha zayıf olan Kaisa, Vayne karşısında en çok zorlanan şampiyonlardan bir tanesi.
 • Draven: Saldırı gücü taşıyıcısı olarak oynayan çoğu oyuncunun korkulu rüyası Draven, Kaisa oyuncularının da baş düşmanlarından bir tanesi. Oyunun hangi aşamasında olursa olsun Q yeteneği ile hasarını ciddi derecede artırabilen ve gittiği eşya dizilimi itibariyle ilk üsse dönüşünün ardından neredeyse koridorda hiç zorlanmayan Draven, bu güçlü özelliklerini Kaisa karşısında da uygulayabiliyor. Kaisa oynarken Draven’in saldırılarından kaçmanız veya aynı oranda cevap vermeniz pek mümkün olmadığı için bu eşleşmede Kaisa oynarken oldukça zorlanabilirsiniz.
 • Caitlyn: Diğer eşleşmeler kadar oldukça zorlu olmayan bu eşleşmede Caitlyn, bazı özellikleri itibariyle üstün çıkıyor. Özellikle menzil avantajı ile koridor aşamasında Kaisa’nın işlerini zorlaştırabilen Caitlyn, yeteneklerini de verimli kullanabilirse rakibine üstünlük sağlayabiliyor. Ancak Kaisa’nın 6. seviye olmasıyla birlikte işlerin bir anda tersine dönmesi de mümkün olabilir.

Kaisa Karşısında Kötü Olan CT Şampiyonları

 • Ezreal: Yetenek seti itibariyle Ezreal, Kaisa’ya karşı zorlanabilen şampiyonlardan bir tanesi. Zira yetenek atışlarından E yeteneği ile kolay bir şekilde sıyrılabilen Kaisa, Ezreal karşısında rahat bir oyun geçirebiliyor. Ultisi ile de yeteneklerden sıyrılabilen Kaisa, bir anda rakibinin yanında biterek ona ölümcül hasarlar çıkartabilir.
 • Jhin: Diğer saldırı gücü taşıyıcılarına oranla seri atış konusunda dinamiği gereği zorluklar yaşayan Jhin, bu zorlukları Kaisa karşısında daha sık yaşıyor. Zira Kaisa, özellikle 6. seviye olmasıyla birlikte Jhin ile yakın mesafe savaşlara girebiliyor ve Jhin’in sahip olduğu mermi sistemini avantajına çevirebiliyor. Bu nedenle Jhin oynarken Kaisa’dan mümkün olduğunca uzak durmanızda fayda var.
 • Jinx: Saldırı hızı olarak sıkıntı çekmese de Jinx, Kaisa karşısında zorlanan şampiyonlardan bir tanesi. Gireceği takaslarda üstünlük sağlayacak bir özelliğinin bulunmamasından dolayı Jinx, Kaisa’nın baskısını oyun boyu üzerinde hisseden ve çok değişik koşullar oluşmadan bu baskıyı kıramayan bir tercih konumunda bulunuyor.
Total
0
Shares
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İlgili İçerikler