Lucian CT: Lucian nasıl oynanır, nasıl yenilir?

Alt koridorda kolaylıkla hakimiyet sağlayabilen Lucian karşısında iyi bir oyun sergilemek istiyorsanız Lucian’ın CT şampiyonları ile oynayabilirsiniz.
Lucian ct
Lucian CT karakterleri sayesinde alt koridorun en güçlü şampiyonlarından biri olan Lucian’a karşı rahat bir oyun geçirebilirsiniz.

Lucian CT şampiyonları sayesinde artık alt koridorun en güçlü şampiyonlarından olan Lucian karşısında rahat bir oyun geçirebilirsiniz. Hatasız ve stratejik bir şekilde oynandığında epey güçlü olan Lucian karşısında etkili olmak adına Lucian Ctleri hakkında bilgi sahibi olmalısınız. 

Lucian Yetenekleri

Hızlı bir şampiyon olan Lucian, oynanması zor ancak alışıldığı taktirde rakiplerini kolayca oyundan düşürebilen bir alt koridor şampiyonu. İleri seviyelerde yüksek derecede hasar verebilir ve kısa süre içerisinde rakibi kontrol altına alabilen Luciana karşı oynarken epey dikkatli olmalı ve karşı rakibin bu şampiyona ne kadar hakim olduğunu öğrenmelisiniz. Takım savaşlarında yapacağınız ufak bir hatada Lucian tüm takımı yerle bir edebilir.

Lucian ctleri
Lucian genellikle alt koridorda tercih ediliyor olsa da, üst koridorda da oynayabiliyor.
 • (Pasif) Işık Silahşorü: Lucian bir yetenek kullandığında, sonraki saldırısı çift vuruş olur. Bu şampiyonu oynayan oyuncular genellikle pasifini, Q yeteneği ile birleştirerek rakibe yüksek hasarlar veriyor. Oldukça işlevli bir pasifi olduğundan dolayı da minyon kesmek için çok iş yapıyor.
 • (Q) Işık Atışı: Lucian, hedefini delip geçen bir ışık huzmesi fırlatır. Oyuncular bu yeteneği kullanmadan önce ilk olarak W yeteneğini atıyor ve Q yeteneği ile birleştirip rakibe ek hasar verebiliyor. Bunun yanında kullandığınız her yetenek pasifi de tetiklediğinden dolayı Q yeteneği ile minyonları da kolayca alabilirsiniz.
 • (W) İntikam Ateşi: Lucian’ın yaptığı atış, yıldız şeklinde bir patlama yaratarak rakipleri işaretler ve kısa süreliğine açığa çıkarır. Lucian işaretli rakiplere saldırdığında hareket hızı kazanır. Bu yetenek pek fazla hasar vermediğinde genellikle saldırı hızı için kullanılıyor.
 • (E) Amansız Takip: Lucian ileri atılarak pasifini tetikleyebilir ve çift vuruş yapabilir. Bu yeteneği genellikle yeteneklerden kaçmak veya rakipleri yakalamak için kullanabilirsiniz. Bunun yanında pasif ile vurduğu saldırılar E yeteneğinin bekleme süresini azaltıyor.
 • (R) İnfaz: Takım savaşlarında en etkili yeteneklerden biri ultisi olduğunu söyleyebiliriz. Lucian bu yeteneği ile ileriye doğru bir saldırı yağmuru gerçekleştirir. Art arda mermiler göndererek hem rakiplere fazla hasar verir hem de minyonları kolayca öldürebilir.

Lucian nasıl yenilir?

Lucian ya da herhangi başka bir şampiyona karşı oynarken kendi şampiyonunuzun yeteneklerini, hasar potansiyelini bilmeniz gerektiği gibi karşınızdaki şampiyonunun hasarını bilmeli ve rakibinizin oynayışını kısa sürede çözmelisiniz. Örneğin, karşınızda Lucian ile oynayan birisi varsa risk almaktan kaçınmalısınız. Yapılan hataları fırsata çevirmek rakibinizin minyon kaybetmesine sebep olabilir ve böylelikle hem exp olarak hem de altın olarak öne geçebilirsiniz. Sürekli olarak rakibinize minyon vermemeniz sizin daha hızlı gelişmenizi ve fazla eşyaya sahip olmanızı sağlar.

Lucian karşısında güçlü olan şampiyonlar
Rakibiniz karşınıza Lucian aldıysa ona karşı gelebilecek sağlam bir şampiyon almalısınız.
 • Lucian’ın ulti yeteneğinden kaçmak oldukça zor olduğundan, ultisini kullanacağı zamanı hissettiğinizde kısa süre içerisinde menzilinden çıkabilirsin veya sıçra yeteneğiniz ile ultisinden kaçabilirseniz, Lucian’ı kolaylıkla yere serebilirsiniz. Arkanızda sizi destekleyen sağlam bir destek şampiyonu bulunuyorsa alt koridorda kısa süre içerisinde hakimiyet sağlayabilirsiniz.
 • Lucian karşısında oynuyorken mümkün olduğunca hızlı bir şekilde saldırı hızı ve saldırı gücü veren eşya alınmalı. Eğer almak istediğiniz eşyanın parasını topladıysanız vakit kaybetmeden üssünüze geri dönüp eşyayı alıp gücünüzü arttırmalısınız.
 • Lucian minyon toplama konusunda epey iyi bir şampiyon. Q yeteneğiyle birlikte herhangi bir oyuncuyu veya minyonu katlettiğinizde bu yeteneğin yeteneğin bekleme süresi sıfıra iner ve Lucian bir miktar saldırı hızı kazanır. Bu özelliği sayesinde gelen minyon dalgasını kolaylıkla öldürebilir. Lucain’ın minyon toplamasına karşı çıkabilirseniz oyunun ilerleyen dakikalarında alt koridorun kaderini belirleyebilirsiniz.

Lucian nasıl oynanır?

Lucian oynamak biraz zor olduğundan dolayı dereceli maçlara girmeden önce bu şampiyonu ya botlara karşı ya da normal oyunlarda denemelisiniz. Lucian genellikle alt koridorda oynanıyor olsa da, orta koridorda da iyi iş yapabiliyor. Erken safhalarda “Q” yeteneğiniz ile sürekli minyonlarda son vuruşlar yapmalısınız ki hem pasifiniz tetiklensin hem de kolay bir şekilde saldırı hızı kazanabilin.

Lucian karşısında kötü olan şampiyonlar
Lucian düzgün bir şekilde oynandığında alt koridoru altüst edebilir.

Lucian ile oynarken sürekli minyonlara odaklanıyor olsanız da aniden gelen bir ormancı baskını yaşayabilirsiniz. Bu durumu kontrol altına almak için ise “E” yeteneği ile kolayca rakiplerin yeteneklerinden sıyrılabilir ve kule altına çekilebilirsiniz. “E” yeteneğiniz ile kaçamazsanız mecburen sıçra atmalısınız.

Lucian Karşısında İyi Olan CT Şampiyonları

Lucian nasıl oynanır
Lucian karşısında iyi olan şampiyonları alırsanız, üstesinden gelebilirsiniz.
 • Vayne: Vayne’in yetenekleri arasında rakibi itmek yer aldığından dolayı Lucian şampiyonunu kolayca duvara vurup, sersemletebilir. Bundan dolayı Vayne erken oyunda daha fazla minyon yaparak Lucian’dan daha rahat güçlenebiliyor.
 • Teemo: Teemo üst koridorda hakimiyeti kolaylıkla sağlayabiliyor. Ultisiyle birlikte her yere gizli mantar yerleştirebilen Teemo, rakiplerine zor anlar yaşatabiliyor. Teemo, oyunun ilerleyen aşamasında yetenek gücünü arttırdığında, mantarlarına basan rakiplerinin canını epey bir sıkabilir. Bunun yanında Lucian’ı yetenekleri ile kör ederek saldırılarını engelleyebilir.
 • Draven: Draven şampiyonunun hasar veren pek yeteneği bulunmuyor olsa da, ileri ki seviyelerde düz vuruşları sayesinde oldukça yüksek kritik hasarına sahip olduğundan dolayı çok kısa sürede Lucian’ı yere serebilir. Bunun yanında can çalma eşyaları da çıkarak oyunu kısa süre içerisinde bitirebilir.
 • Ezreal: Büyücü ve Nişancı rolünde oynayan Ezreal, çok rahat minyon alabildiğinden dolayı kısa süre içerisinde Lucian’ın önüne geçebilir ve verdiği yeteneklerinin hasarı sayesinde takım savaşlarında öne çıkabilir. Bu nedenle Lucian almaya karar verecekseniz karşınızda Ezreal’ın olup, olmadığını kontrol edin.
 • Quinn: Quinn’in, Lucian karşısında seçilmesinin en büyük sebebi özellikleri arasında rakip oyuncuyu kör edebilmesine yarayan özelliklerinin bulunması. Ayrıca doğru kombolarla rakibi kör ettikten sonra normal vuruşlarla birlikte karşınızdaki oyuncu sizi daha göremeden ölebilir.

Lucian Karşısında Kötü Olan CT Şampiyonları

Lucian nasıl yenilir
Lucian karşısına kötü olan şampiyonları kesinlikle tercih etmeyin.
 • Jinx: Jinx hızlı olsa da, Lucian karşısında geriye düşebiliyor. Çoğu oyuncu Lucian’ın karşına Jinx şampiyonunu alıp kazanacağını düşünüyor ancak oyun içerisinde her şey tam tersine dönüyor.
 • Kog’Maw: Kog’Maw, yavaş olduğundan ve yetenekleri Lucian karşısında kötü olacağından, alt koridorda kısa sürede içerisinde düşebiliyor.
 • Caitlyn: Caitlyn’in hasarı yüksek olsa da, Lucian “E” yeteneği sayesinde kolaylıkla alt edebilir.
Total
0
Shares
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Related Posts