Master Yi CT: Master Yi nasıl oynanır, nasıl yenilir?

Orman koridorda kolaylıkla hakimiyet sağlayabilen Master Yi karşısında iyi bir oyun sergilemek istiyorsanız Master Yi’nin CT şampiyonları ile oynayabilirsiniz.
Master Yi ct
Master Yi CT karakterleri sayesinde alt koridorun en güçlü şampiyonlarından biri olan Master Yi’e karşı rahat bir oyun geçirebilirsiniz.

Master Yi CT şampiyonları sayesinde artık Master Yi karşısında rahat bir oyun geçirebilirsiniz. Hatasız ve stratejik bir şekilde oynandığında epey güçlü olan Master Yi karşısında etkili olmak adına Master Yi CT’leri hakkında bilgi sahibi olmalısınız. 

Master Yi Yetenekleri

 • (Pasif) Çift Saldırı: Master Yi art arda gerçekleştirdiği her birkaç normal saldırıda bir iki kere vurur. Bunun yanında bu şampiyonu saldırı hızı çıkarsanız sürekli pasif tetiklenebilecek ve rakibi kısa süre içerisinde çok fazla düş vuruş yapabilecekisiniz.
 • (Q) Alfa Vuruşu: Master Yi savaş alanına gözle görülmeyecek bir hızla ışınlanarak, yoluna çıkan birden fazla birime fiziksel hasar verir ve bu esnada hedef alınamaz hale gelir. Alfa Vuruşu kritik vuruş gerçekleştirebilir ve canavarlara ilave fiziksel hasar verir. Normal saldırılar Alfa Vuruşu’nun bekleme süresini azaltır.
 • (W) Meditasyon: Master Yi zihnen odaklanarak bedenini dinçleştirir ve can yenilerken, kısa süreliğine daha az hasar alır. Ayrıca Master Yi, Çift Saldırı yükleri biriktirirken odaklandığı her saniye Wuju Stili ile Gözükara’nın kalan sürelerini duraklatır.
 • (E) Wuju Stili: Master Yi’nin yapmış olduğu düz vuruşlara ek olarak ilave gerçek hasar uygulayabiliyor. Erken safhalarda ormandaki yaratıkları öldürmek için ek ilave hasar aldığınızdan dolayı, kısa süre içerisinde altın ve seviye toplayabilirsiniz.
 • (R) Gözükara: Master Yi eşi benzeri olmayan bir çevikliğe kavuşur; hareket ve saldırı hızları geçici olarak artar ve hiçbir yavaşlatma etkisi ona işlemez. Etkinleştirildiğinde, şampiyon katletmek veya asist almak Gözükara’nın süresini uzatır. Katletme veya asist halinde, diğer yeteneklerinin bekleme süresini pasif olarak azaltır.

Master Yi, yeni başlayanların kolayca kullanabileceği ve doğru eşyalar çıkıldığı takdirde takımını zafere taşıyabilecek bir şampiyon. İleri seviyelerde yüksek derecede hasar verebilir. Kısa süre içerisinde rakibi kontrol altına alabilen Master Yi’ye karşı oynarken epey dikkatli olmalı ve karşı rakibin bu şampiyona ne kadar hakim olduğunu tartmalısınız. Takım savaşlarında ADC rolünde bulunan şampiyonları odaklanabilirseniz, kısa süre içerisinde takım savaşlarını kazanabilirsiniz.

Master Yi ctleri
Master Yi genellikle orman koridorda tercih ediliyor olsa da, üst koridorda da oynayabiliyor.

Master Yi nasıl oynanır?

Master Yi oynamak oldukça kolay olsa da dereceli maçlara girilmeden önce mutlaka bu şampiyonu ya botlara karşı ya da normal oyunlarda denemelisiniz. Şampiyon, genellikle orman rolünde oynanıyor olsa da, üst koridorda da iyi işler çıkartabiliyor. Erken safhalarda “Q” yeteneğiniz ile sürekli minyonları öldürerek ve pasifinizden aldığınız çift saldırı ile kısa süre içerisinde seviyenizi rakibinden yüksek tutabilirsiniz.

Master Yi hangi rolde
Rakibiniz karşınıza Master Yi aldıysa ona karşı gelebilecek sağlam bir şampiyon almalısınız.

Master Yi karakterini orman rolünde oynamayı tercih edeceksiniz, karşı ormancıdan üstün olmak adına erken safhalarda sürekli seviyeye ve paranıza dikkat etmelisiniz. Rakibinizden ne kadar üstün olursanız orman savaşlarında da o kadar güçlü olursunuz. “W” yeteneği sayesinde ise canınız azaldığında can toplayabildiğinizden dolayı kısa süre içerisinde ormanı dönebilirsiniz.

Master Yi nasıl yenilir?

Master Yi ya da herhangi başka bir şampiyona karşı oynarken kendi şampiyonunuzun yeteneklerini, hasar potansiyelini bilmeniz gerektiği gibi karşınızdaki şampiyonunun hasarını bilmeli ve rakibinizin oynayışını kısa sürede çözmelisiniz. Örneğin, karşınızda Master Yi ile oynayan birisi varsa risk almaktan kaçınmalısınız. Yapılan hataları fırsata çevirmek rakibinizin ormanda geri kalmasına ve böylelikle hem exp olarak hem de altın olarak öne geçebilme şansına sahip olursunuz.

Master yi nasıl oynanabilir
Master Yi düzgün bir şekilde oynandığında orman koridorunu altüst edebilir.
 • Master Yi ulti yeteneği kullandıktan sonra kaçmak oldukça zor olduğundan, ultisini kullanacağı zamanı hissettiğinizde kısa süre içerisinde menzilinden çıkabilirsin veya sıçra yeteneğiniz ile ultisinden kaçabilir ve güvenli bir konuma geçebilirsiniz. Arkanızda sizi destekleyen sağlam takım arkadaşlarınız bulunuyorsa saldırmaktan çekinmeyin.
 • Master Yi karşısında oynuyorken mümkün olduğunca hızlı bir şekilde zırh ve saldırı gücü veren eşya alınmalı. Eğer almak istediğiniz eşyanın parasını topladıysanız vakit kaybetmeden üssünüze geri dönüp eşyayı alıp gücünüzü arttırmalısınız.

Master Yi Karşısında İyi Olan CT Şampiyonları

Master Yi nasıl oynanır
Master Yi karşısında iyi olan şampiyonları alırsanız, üstesinden gelebilirsiniz.
 • Teemo: Teemo üst koridorda hakimiyeti kolaylıkla sağlayabiliyor. Ultisiyle birlikte her yere gizli mantar yerleştirebilen Teemo, rakiplerine zor anlar yaşatabiliyor. Teemo, oyunun ilerleyen aşamasında yetenek gücünü arttırdığında, mantarlarına basan rakiplerinin canını epey bir sıkabilir. Bunun yanında Master Yi şampiyonunu yetenekleri ile kör ederek saldırılarını engelleyebilir.
 • Quinn: Quinn’in, Master Yi karşısında seçilmesinin en büyük sebebi özellikleri arasında rakip oyuncuyu kör edebilmesine yarayan özelliklerinin bulunması. Ayrıca doğru kombolarla rakibi kör ettikten sonra normal vuruşlarla birlikte karşınızdaki oyuncu sizi daha göremeden ölebilir.
 • Tryndamere: Tryndamere, Master Yi karşısına oldukça güzel bir seçim olabilir. statistiksel olarak bakıldığında Master Yi ve Tryndamere ikilisinin arasına geçen maçların %78’lik kazanma oranı var. İyi bir Tryndamere oyuncusuysanız Master Yi’nin üstesinden gelebilirsiniz.

Master Yi Karşısında Kötü Olan CT Şampiyonları

Master Yi nasıl yenilir
Master Yi karşısına kötü olan şampiyonları kesinlikle tercih etmeyin.
 • Vayne: Kasılmış bir Vayne, oldukça iyi skorlar çıkarabilir ama takım savaşlarında Master Yi Vayne’i gafil avlamak için ultisini kullanıp üstüne mutlak bir saldırı gerçekleştirebilirse, takım savaşlarında üstesinden gelebilir ve Master Yi takımını zafere götürebilir.
 • Karthus: Karthus’un Q yeteneği olan Hortlak Mayın yeteneğinden Master Yi kolaylıkla kaçabiliyor. Gerek hareket hızıyla gerek Master Yi’nin R yeteneği Karthus’un çoğu yeteneğinden kolaylıkla kaçabiliyor.
 • Nidalee: Nidalee ormancı rolünde oynadığından dolayı Master Yi karşısına pek bir şansı bulunmuyor. Erken aşamalarda karakterin işlevi olmadığından dolayı anlık bir orman savaşında geri düşebilir.
Total
0
Shares
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Related Posts