Vayne CT: Vayne nasıl oynanır, nasıl yenilir?

Esnek bir tercih olan, gerek alt gerekse üst koridorda oynanabilen Vayne’e karşı yapabileceğiniz hamleleri öğrenmek ister misiniz?
vayne ct
Vayne CT karakterleri içeriğimizle esnekliği itibariyle alt ve üst koridorda tercih edilebilen Vayne’e karşı nasıl rahat oynayacağınızı öğrenin.

Vayne League of Legends için en eski saldırı gücü taşıyıcısı karakterlerden bir tanesi diyebiliriz. Esnek bir tercih olan ve yeri geldiğinde üst koridorda da tercih edilebilen Vayne, güçlendiği zaman durdurulması zor olan şampiyonlardan ancak bu durum, Vayne’in herhangi bir zaafı bulunmadığı anlamına gelmiyor.

Vayne Yetenekleri

Bir saldırı gücü taşıyıcısı olmasına karşın Vayne, tank şampiyonlara koridor aşamasında zor anlar yaşatmak ve takımın üst koridorda alacağı avantajı oyun geneline yaymak amacıyla üst koridorda da tercih edilebiliyor. Özellikle W yeteneği ile tank şampiyonların canına okuyabilen Vayne, seri saldırılarıyla en dayanıklı şampiyonları bile birkaç saniye içerisinde dize getirebiliyor.

vayne yetenekleri
Vayne, esnekliği itibariyle sıkça tercih edilen nişancı şampiyonlardan bir tanesi.
 • (Pasif) Gece Avcısı: Vayne kötülük yapanları acımasızca avlarken yakındaki rakip şampiyonlara doğru ilerlediğinde 30 Hareket Hızı kazanır.
 • (Q) Takla: Vayne bir sonraki atışında hedefi tutturmak için yuvarlanarak dikkatle pozisyon alır. Bir sonraki saldırısı ilave hasar verir.
 • (W) Gümüş Ok: Vayne oklarının ucunu kötü varlıklara karşı zehirli olan, nadir bir madenle kaplar. Aynı hedefe yönelik art arda üçüncü saldırı ya da yeteneği, hedefin azami canının yüzdelik bir bölümü kadar ilave gerçek hasar verir.
 • (E) Kazıkatar: Vayne sırtındaki ağır arbaleti çeker; fırlattığı devasa okla hedefini geri savurur ve ona hasar verir. Hedef araziye çarparsa mıhlanır ve ek hasar alarak sersemler.
 • (R) Son Hazırlık: Destansı bir hesaplaşmaya hazırlanan Vayne saldırı gücü elde eder, Takla yeteneğini kullandığı sırada görünmez olur, Takla bekleme süresini azaltır ve şampiyonun Gece Avcısı yeteneğinden kazandığı ilave hareket hızı artar.

Vayne nasıl yenilir?

Vayne, normal saldırılarıyla rakiplerinin canına okumayı başarsa da bu avantajı kullanmak bazı koşullarda oldukça zor olabilir. Zira Vayne, değindiğimiz özelliğine karşın oldukça kısa bir menzile sahip. Bu nedenle özellikle Caitlyn gibi uzun menzilli şampiyonlara karşı koridor aşamasında oldukça zorlanabilen Vayne, hayatta kalabilse dahi minyon almakta oldukça güçlük çekebiliyor.

vayne nasıl yenilir
Vayne’e karşı uzun menzilli şampiyon tercihinde bulunarak gelişimini yavaşlatabilirsiniz.
 • Eğer şampiyon seçim ekranında rakibinizin Vayne seçtiğini görürseniz direkt olarak Caitlyn ya da diğer uzun menzilli saldırı gücü taşıyıcılarına yönelebilirsiniz. Direkt olarak böyle bir tercihte bulunmak size doğrudan oyunu kazandırmayabilir ancak sahip olduğunuz uzun menzille Vayne’i oldukça rahatsız edebilir ve gelişimini yavaşlatabilirsiniz.
 • Vayne’e karşı hantal şampiyon tercihlerinde bulunmak orta vadede işinizi epey zorlaştırabilir. Vayne, her ne kadar 6. seviyeye kadar çok etkili olmasa da özellikle ultisinin açılmasıyla daha da tehlikeli bir hale gelebiliyor. Ezreal gibi Vayne’e oranla hantal tercihler, oyun boyunca zorlanmanıza ve bu nedenle oyunu kaybetmenize neden olabilir.
 • Vayne’e karşı hantal saldırı gücü taşıyıcılarını tercih etseniz dahi güzel bir destek tercihiyle de Vayne’e oyunu zorlaştırmanız mümkün. Yanınızda oynayacak destek oyuncusuyla yapacağınız etkili bir alt koridor tercihiyle koridor aşamasında Vayne’in zorlanmasını sağlayabilir ve bu avantajı oyun geneline yayma fırsatı yakalayabilirsiniz.

Vayne nasıl oynanır?

Vayne’in yetenek seti her ne kadar yetenek atışı barındırmasa da oynaması zor olan şampiyonlardan bir tanesi. Zira düşük menzile sahip olduğunu belirttiğimiz Vayne ile doğru zamanda doğru yerde olmanız büyük önem taşıyor. Bu nedenle özellikle oyunun ilerleyen dakikalarında konumunuza oldukça dikkat etmeniz gerekiyor. Zira hasar vermeye çalışırken bir anda kendinizi çok içeride bulmanız mümkün.

vayne nasıl oynanır
Vayne oynarken agresif bir şekilde oynamak istiyorsanız öncelikle 6. seviyeyi beklemenizde fayda var.

Vayne ile oyunun erken aşamalarını oldukça sakin geçirip bir an önce eşyalarınızı tamamlamaya odaklanabilirsiniz. Zira Vayne’in her bir saldırısı, yeni eşyalarla birlikte daha da can yakıcı olacaktır. Bu nedenle yanınızda oyun yapıcı bir destek şampiyonu bulunmuyorsa oldukça sakin oynayabilir, gerektiği zaman ormancınızdan ekstra yardım isteyebilirsiniz. Bunun yanı sıra Vayne, çoğu eşleşmede zayıf olan taraf olsa da 6. seviyeden sonra her bir saldırı gücü nişancısı için bir tehlike haline gelebiliyor. Bu nedenle eğer agresif oynama gibi bir planınız varsa 6. seviyeyi beklemenizde fayda var.

Vayne Karşısında İyi Olan CT Şampiyonları

 • Senna: Hareket kabiliyeti sınırlı olsa da Senna, Vayne’e karşı yapılabilecek en iyi tercihlerden bir tanesi. Zira tercih edilen rüne de bağlı olarak Senna, yetenek setiyle Vayne’in canını oldukça sıkabilir. Aynı zamanda Vayne’e yaklaşmadan hasar verme şansı da olan Senna ile Vayne’i sık sık dürtebilirsiniz.
 • Caitlyn: Caitlyn, sahip olduğu uzun menzille çoğu nişancıyı koridor aşamasında oldukça zorlayabiliyor ve Vayne de zorlanan şampiyonlardan bir tanesi. Vayne’e karşı Caitlyn tercihinde bulunarak rakibinizin koridor aşamasının oldukça zorlu geçmesini sağlayabilir ve takımınız adına bir avantaj kazanabilirsiniz. Ancak bu durum, Vayne’in 6. seviye olmasıyla birlikte değişebilir. Bu nedenle özellikle 6. seviyeden sonra dikkatli olmanızda fayda var.
 • Miss Fortune: Oldukça işlevsel bir yetenek setine sahip olan Miss Fortune, Vayne’e karşı yapılabilecek en verimli tercihlerden bir tanesi. Özellikle Q’sunu rakip şampiyonlara doğru sektirebilirse Miss Fortune, oldukça ölümcül olabiliyor. Minyon biçmek için kendi minyonlarının oldukça yakınında bulunması gereken Vayne için de bu durum oldukça can sıkıcı olabiliyor. Miss Fortune’un diğer yetenekleri ile de Vayne’i rahatsız etmeniz ve gelişimini yavaşlatmanız mümkün.
 • Ashe: Ashe, her ne kadar Vayne’e karşı hantal kalsa da sahip olduğu yetenek setiyle Vayne’e karşı çoğunlukla rahat edebiliyor. Ashe’nin W’sunun sahip olduğu geniş alan hasarı, Vayne’i oldukça zorlayabiliyor. Aynı zamanda saldırdığı rakiplerin hareket hızını azaltan pasifiyle Ashe, bir nevi doğrudan Vayne’in pasifini etkisiz hale getirmeyi başarıyor.

Vayne Karşısında Kötü Olan CT Şampiyonları

 • Ezreal: Vayne’e karşı hantal şampiyonların oldukça zorlandığından bahsetmiştik. Ezreal E yeteneği ile kendini zor durumlardan kurtarabilse de bu özelliği Vayne’e karşı rahat etmesini sağlamıyor. Zira asıl hasar kaynağı yetenekleri olan Ezreal’in Vayne’e karşı bu yetenekleri tutturması oldukça zor olabiliyor. Q yeteneği ile Ezreal’in yeteneklerinden kolayca sıyrılabilen Vayne, 6. seviyeden sonra Ezreal için ölümcül olabiliyor.
 • Aphelios: League of Legends’daki en ilginç şampiyonlardan bir tanesi olan ve yetenek seti itibariyle oldukça etkili olabilen Aphelios, Vayne karşısında zorlanan şampiyonlardan bir tanesi. Yetenek setiyle Vayne’e karşı durabileceği düşünülse de Aphelios, Vayne’in atikliğinden ve kendisine oranla daha seri olmasından dolayı eşleşmeyi büyük ölçüde kaybediyor.
 • Jinx: Hareket imkanı olarak oldukça kısıtlı olan Jinx, Vayne’e karşı zorlanan bir diğer şampiyon. Vayne üzerine atıldığında yapabilecek hiçbir şeyi olmayan Jinx, eğer eşya olarak üstün değilse ve savaş koşulları bakımından pek bir avantajı yoksa Vayne’e karşı neredeyse hiçbir şey yapamıyor.
Total
0
Shares
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Related Posts