Minecraft Merdiven Yapımı

Minecraft merdivenleri nasıl yapılır
Minecraft’ta oyunda bulunan merdivenleri nasıl yapacağınızı adım adım gösterdik.

Minecraft merdiven yapımı sayesinde ulaşamadığınız veya çıkmakta zorluk çektiğiniz yerlere kolaylıkla ulaşabileceksiniz. Çoğu Minecraft oyuncusu dağlık alanlara çıkarken zorlandıklarından dolayı Minecraft’ta merdiven yapımını öğrenmeye çalışıyor. Oyundaki merdivenler sayesinde dağ, tepe ve madenlerin alt katmanlarından kolayca yukarıya çıkabilirsiniz.

Minecraft merdiven nasıl yapılır?

Minecraft’ta işinize yarayabilecek ama aynı işleve sahip 36 tür merdiven bulunuyor. Bu merdivenlerle birlikte yaratıklardan kaçabilir, tırmanamadığınız yerlere tırmanabilir ve evinizin dekorasyonlarında bile kullanabilirsiniz. Hatta bazı oyuncular, çok oyunculu modda bile merdivenleri kullanarak tuzaklar ve rakiplerine karşı savunmalar yapabiliyor. Oyun içerisinde hayal edebileceğimiz her şeyi yapabildiğimizden dolayı merdivenleri kullanarak daha yeni yeni taktikler geliştirebilirsiniz.

Minecraft merdiveni yapımı
Oyunda bulunan merdivenleri kullanarak evinize dekorasyon yapabilirsiniz.

Oyunda az önce de bahsettiğimiz gibi 36 tür merdiven bulunuyor. Ancak bazı merdivenler ham maddeleri nadir bulunduğundan dolayı bu tarz merdivenleri yapmak sizleri biraz zorlayabilir. Ancak bu bahsettiğim nadir ham maddeleri bulunan merdivenlerin görünüşleri diğerlerine göre çok daha iyi ve ev dekorasyonlarında kullanırken evinize güzel dokunuşlar yapabilir.

Minecraft Meşe Merdiven Yapımı

Minecraft meşe merdiven yapımı
Minecraft Meşe Merdiven Yapımı

Oyunun temelini oluşturan ağaçları kullanarak tahta merdiven yapabilirsiniz. Oyunda tahtadan bir ev yapıyorsunuz ve evinizin içerisine güzel dekorasyonlar koymak istiyorsanız tahta merdiven tam size göre olacak. Ayrıca bu ağaçların da oyun içerisinde 12 tane türü bulunuyor. Harita üzerinde gezerken denk gelebileceğiniz ağaç çeşitleri, meşe, huş, ladin, akasya ağacıyken, en nadir bulunanlar ise çarpık kök, kızıl kök ve benzerleri. Ancak en nadir bulunan ağaçlar ise her evin dekorasyonlarına tam uyuyor. Bizim tavsiyemiz harita üzerinde en çok bulunan ağaçlardan yapılan merdivenleri erişemediğiniz noktalar erişmek için, en nadir bulunanları ise ev dekorasyonlarında kullanmanızı tavsiye ediyoruz. Yukarıda yer alan görsel meşe merdiven yapımı için kullanılıyor.

Minecraft Ladin Merdiven Yapımı

Minecraft ladin merdiven yapımı
Minecraft Ladin Merdiven Yapımı

Meşe ağacından sonra en çok bulunan ağaç türü Ladin oluyor. Bu ağaç türü genellikle Taiga biyomunda bulunuyor. Oyunda birçok biyom türü bulunuyor olsa da bunları bulmanın yöntemi harita üzerinde keşfe çıkmak. Görsel üzerinde bulunan blokları doğru şekilde yerleştirdiğinizde ladin merdivenini yapabilirsiniz.

Minecraft Orman Ağacı Merdiven Yapımı

Minecraft orman ağacı merdiven yapımı
Minecraft Orman Ağacı Merdiven Yapımı

Orman ağacı genellikle Jungle biyomlarında bulunuyor. Bu bahsettiğim orman ağacının içerisinde ise yemek yaparken kullanabileceğiniz kakao meyvesi de bulunuyor. Bu kakaoyu ise kurabiye yapımında kullanabilirsiniz. Ayrıca Jungle biyomunda keşfedebileceğiniz özel anıtlarda bulunuyor.

Minecraft Koyu Meşe Merdiven Yapımı

Minecraft koyu meşe merdiven yapımı
Minecraft Koyu Meşe Merdiven Yapımı

Meşe ağacının bir farklı versiyonu olan koyu meşe ağacını Forest biyomunda bulabilirsiniz. Oyuncular genellikle bu ağacın merdivenini ev dekorasyonlarında veya savunmalarında kullanıyorlar. Ayrı Forest biyomunda kabak meyvelerine ve daha işinize yarayabilecek birçok ham maddeye ulaşabilirsiniz.

Minecraft Huş Ağacı Merdiven Yapımı

Minecraft huş merdiven yapımu
Minecraft Huş Ağacı Merdiven Yapımı

Eğer huş ağacını kullanarak bir merdiven yapmak istiyorsanız, işiniz diğerlerine göre çok daha kolay. Huş ağacını Birch Forest biyomunda ve Forest biyomunda bulabilirsiniz. Diğer ağaç türlerine göre en fazla ortaya çıkan huş ağacının görüntüsü beyazı andırdığından dolayı genellikle kuvars bloklardan yapılan evlerde kullanılıyor.

Minecraft Akasya Ağacı Merdiven Yapımı

Minecraft akasya merdiven yapımı
Minecraft Akasya Ağacı Merdiven Yapımı

Akasya ağacını Savanna biyomunda bulabilirsiniz. Ayrıca harita üzerinde köy arıyorsanız Savanna biyomu tam sizlere göre olabilir. Köy çıkma oranı diğer biyomlara göre çok daha yüksek. Çoğu oyuncu bu akasya ağaç türünü tercih etmiyor olsa da, ev savunmasında rahatlıkla kullanılabilecek türden.

Minecraft Kızıl Ağaç Merdiven Yapımı

Minecraft kızıl ağacı merdiven yapımı
Minecraft Kızıl Ağaç Merdiven Yapımı

Son gelen güncellemeyle birlikte eklenen kızıl ağacı en nadir bulunan ağaç türlerinden biri. Bu ağaç türünün belli bir biyomu bulunmadığından dolayı çoğu oyuncu bu ağacı şans eseri keşfediyor. Kızıl ağaç türünü bulduktan sonra yapmanız gereken adım, yapraklarından düşen fidanları alarak evinizin çevresine dikmeniz. Bu işlemi yaparsanız kızıl ağacın ham maddesinde problem çekmezsiniz.

Minecraft Çarpık Ağacı Merdiven Yapımı

Minecraft çarpık merdiven yapımı
Minecraft Çarpık Ağacı Merdiven Yapımı

Kızıl ağacıyla birlikte aynı güncellemede gelen bu ağaç türünün de belli bir biyomu bulunmuyor. Bu ağacın da biyomu belli olmadığından dolayı çoğu oyuncu bu ağacı keşfe çıkarak buluyor. Çarpık ağaç türünü bulduktan sonra yapmanız gereken adım, yapraklarından düşen fidanları alarak evinizin çevresine dikmeniz. Bu işlemi yaparsanız çarpık ağacın ham maddesinde problem çekmezsiniz.

Minecraft Kuvars Merdiven Yapımı

Minecraft Kuvars bloğu yapımı
Minecraft Kuvars Merdiveni Yapımı

Kuvars merdiveni yapımı diğer merdiven yapımlarına göre biraz daha zor. İlk olarak kuvars merdiveni yapmak için, kuvars bloğu bulmanız gerekiyor. Bu bloğu bulmak için ise Nether biyomuna gitmeniz gerek. Bu biyoma gitmek için ise obsidyeninizin olması gerekiyor. Nether biyomuna geçtikten sonra ise kazma yardımıyla kuvars parçacıkları toplayacaksınız. Bu parçacıkları çalışma masasında birleştirdikten sonra ise kuvars bloğu elde edeceksiniz. Daha sonra kuvars bloklarını birleştirerek merdiveni elde edebilirsiniz. Ancak Nether biyomunda dikkat etmelisiniz çünkü karşınıza oyunda daha hiç görmediğiniz yaratıklar çıkabilir

Minecraft Kırık Taş Merdiven Yapımı

Minecraft kırık taş merdiven yapımı
Minecraft Kırık Taş Merdiven Yapımı

Odundan sonra en çok bulunan ham maddelerden biri taş. Harita içerisinde herhangi bir madene indikten sonra etrafınızda bulunan taşları kazma yardımıyla kırarak, kırış taş elde edebilirsiniz. Bu elde ettiğiniz taşları da çalışma masa üzerinde birleştirerek kırış taş merdiveni yapabilirsiniz. Ancak madene indikten sonra dikkat etmelisiniz, hiç beklemediğiniz bir anda kafanıza Creeper inebilir.

Minecraft Taş Merdiven Yapımı

Minecraft taş merdiven yapımı
Minecraft Taş Merdiven Yapımı

Taş merdiven yapımı, kırık taşa göre biraz daha zor. Taş bloğunu elde etmek için iki tane yöntem bulunuyor. İlk yöntem kırık taşları ocakta pişirerek normal taş haline getirebiliyorsunuz. İkinci yöntem ise kazmanıza ipeksi dokunuş büyüsü basarak kırdığınız taşları normal taş halinde envanterinize alabiliyorsunuz. Ayrıca en iyi kazma büyülerini öğrenmek istiyorsanız sizler için yazdığımız “Minecraft Pocket Edition En İyi Kazma Büyüleri” adlı rehberimize bakabilirsiniz.

Minecraft Dönen Merdiven Yapımı

Minecraft döner merdiven yapmak oldukça basit. Bu dönen merdivenleri oyuncular genellikle evlerine yeni bir üst kat eklediklerine, o kata ulaşmak için kullanıyorlar. Ayrıca bu yöntemi kullanarak evlerinize dekorasyonlar uygulayabilirsiniz. Eğer bu yöntemi kullanarak kendinize bir tuzak oluşturabilirseniz çok oyunculu sunucularda rakiplerinize karşı bir sıfır önde başlamış olursunuz.

Minecraft dönen merdiven yapımı
Minecraft dönen merdiven yapımı.

Bu dönen merdiveni yapmak için envanterinizde bulunan merdivenleri yan yana koyarak elde edebilirsiniz. Biraz daha net açıklayacak olursak, ilk merdiveni koyduktan sonra etrafına birleşecek şekilde birkaç merdiven daha koyarsanız dönen merdiven elde edebilirsiniz. Bu merdiven yöntemini isterseniz tuzaklarda isterseniz dekorasyonlarda kullanabilirsiniz.

Total
0
Shares
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İlgili İçerikler