Android cihazlar deprem tespit edebilecek!

Akıllı cihazlar depremleri tespit edebilecek!
Android telefonlar deprem tespiti
Android telefonlarınızla deprem tespiti yapabileceksiniz.

Akıllı cihazlar deprem tespiti yapma konusunda daha da yardımcı olacak. Yaşantımızın her alanında yanımızdan eksik etmediğimiz ve günümüzde oldukça donanımlı bir hale gelmiş olan akıllı cihazlar ile günlük işlerimizi çok daha kolay hale getirebiliyoruz.

Akıllı cihazlar ile deprem tespiti yapılabilecek

Google son yaptığı geliştirmelerle Android cihazların depremleri tespit etmesine ve kullanıcılarının deprem konusunda daha çok daha fazla bilgi ve rapora sahip olmasına imkan tanıyor. Google, pusula ve yıldız izleme uygulamalarını yönlendiren yerleşik sensörleri yeniden biçimlendirerek deprem aktivitesini algılayacak şekilde kurguluyor. Hal böyle olunca telefonunuz sismik bir hareket algıladığında, Google telefonunuzun olası bir depremi işaret ettiğini fark edecek.

Earthquake
Deprem anında ve sonrasında yapmanız gerekenler hakkında bilgi sahibi olabilirsiniz.

“Deprem” veya “yakındaki deprem” gibi ifadelerle arama yaptığınızda olan depremle ilgili bilgileri, raporları ve yönlendirmelere kolaylıkla erişebileceksiniz. İlk olarak Kaliforniya’da kullanıma başlayan bu özellikle kullanıcılar artık doğrudan telefonlarına bildirim alabilecek. Android telefonlar, Kaliforniyalıları yakın zamanda tespit edilen bir deprem hakkında bilgilendirmek için ABD Jeolojik Araştırmalarından Shake Alert uygulamasının bildirim sistemini kullanacak.

Google Earthquake Alert
4,5 şiddeti veya üzerinde bildirim yapan uygulamayı isterseniz 3,1 şiddetine kadar düşürebilirsiniz.

İnsanların hangi deprem şiddetinde uyarılması gerektiğine dair net olarak bir kanıya varılamamış ve shakeAlertLA uygulaması yalnızca 4,5 veya üzeri depremlerde kullanıcılarını uyarıyor olsa da bu yeni özellikte insanlar, 3,1 şiddetinde bir deprem için de uyarı bildirimlerini aktif hale getirilebiliyor. Bu özelliğin sizler üzerinde gereksiz bir panik yaratmaması için deprem anında ve sonrasında yapmanız gerekenler konusunda bilgi sahibi olmalısınız. Earthquake’in bu özelliği ülkemizde de etkin hale gelene kadar en iyi 10 deprem uygulamaları hakkında bilgi sahibi olabilirsiniz.

Total
0
Shares
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Related Posts