Facebook Gaming diğer canlı yayın platformlarına rakip olmaya geliyor!

Facebook Gaming
Facebook Gaming

Facebook Gaming, esas olarak oyun yayıncılığına odaklanan, bununla birlikte bünyesinde barındırdığı basit oyunlarla da kullanıcılarının keyifli vakit geçirmesini sağlayan bir uygulama.

Facebook oyun yayıncılığında elini güçlendiriyor

Kim derdi ki, kendisinden yaşça büyük kişiler bilgisayar oyunu oynarlarken onları bir köşede usulca ama içi kıpır kıpır şekilde izleyen çocuklar büyüyecek ve binlerce hatta milyonlarca kişi tarafından oyun oynarken izlenecek. Malumunuz, dijital oyun sektörü mobil, konsol, PC, espor derken milyarlarca dolarlık bir hacime ulaştı ve daha da büyümeye devam ediyor. Bu pastadaki en büyük paylardan biri de hiç şüphe yok ki oyun yayıncılığı tarafına düşüyor.

Oyun yayıncılığı dendiği an hepimizin bildiği üzere akla ilk olarak Twitch geliyor. Twitch’in yarattığı etkiyle birlikte Google, YouTube üzerinden, Microsoft ise Mixer uygulaması ile ekosistemdeki yerini aldı. Elbette ki Facebook’un bu pastadan payına düşeni almaması düşünülemezdi.

Facebook Gaming
Facebook Gaming, YouTube, Mixer ve Twitch’e rakip oldu!

Facebook Gaming, Twitch ve YouTube’a rakip oldu

Facebook’un oyun tarafında büyük önem verdiği zaten biliniyordu. Her ne kadar geç kalınmış olsa da bu hamlesiyle birlikte başta Twitch olmak üzere Youtube’a da ciddi bir rakip oldu. Kullanıcılar ya da yayıncılar, uygulamayı kullanarak hem Facebook’un kütüphanesinde bulunan oyunları oynayabiliyor hem de telefonların ekranını yansıtarak istedikleri oyunu oynayıp, yayıncılık yapabiliyorlar. İzleyici tarafında olmak isteyenler de ilgi alanları doğrultusundaki gruplara katılarak canlı yayınları kolaylıkla izleyebilecekler.

Facebook Gaming, esas olarak oyun yayıncılığına odaklanıyor. Bununla birlikte bünyesinde barındırdığı basit oyunlarla da keyifli vakit geçirebilirsiniz. Halihazırda web tabanlı sürümü 2018’den bu yana hizmet veren Facebook Gaming, uzun zamandır beklenen mobil versiyonunu belirlenen tarihten daha erken yayınladı ve böylece oyun yayıncılığı alanında elini güçlendirmiş oldu.

Facebook Gaming oyun platformu
Facebook Gaming reklam yayınlamıyor.

Facebook Gaming’te reklam yayınlanmıyor

Uygulamanın gelir modeli ise en dikkat çekici taraflardan biri. Facebook, uygulama içinde hiçbir şekilde reklam yayınlamıyor. Bunun yerine Twitch’teki rozet sistemine benzer bir sistem kullanılıyor ve kullanıcılar bu rozetleri belirli ücretler ödeyerek satın alıyorlar. Salgın dolayısıyla tüm dünyadaki evde olmasını ve bu dönemde dijital oyun hacminin normalin çok üstünde seyretmesini fırsat bilen Facebook, uygulama yayın tarihini erkene alarak dikkatleri üzerine çekmeyi başardı. Ancak daha da önemlisi, karşısında Twitch, YouTube ve Mixer gibi çok ciddi rakipleri olması uygulamadaki aktif kullanıcı sayısını ne kadar etkileyeceği. Bunu hep birlikte bekleyip göreceğiz.

Total
0
Shares
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İlgili İçerikler