Fortnite, App Store ve Google Play Store üzerinden kaldırıldı!

Fortnite, App Store ve Google Play Store’dan çıkarıldı. Epic, Google ve Apple’a dava açtı!
Fortnite Apple Store ve Google Play Store üzerinden kaldırıldı.
Fortnite, Apple Store ve Google Play Store üzerinden kaldırıldı.

Fortnite yapımcısı Epic, App Store ve Google Play mağazalarından çıkarılmasının ardından hem Apple’a hem de Google’a dava açıyor.

Epic Games Apple ve Google’a dava açıyor!

Epic Games ve Apple tarafında tartışmanın nedeni olarak Apple, Epic’in kendi ödeme sistemini kullanarak App Store yönergelerini ihlal ettiğini belirtirken Epic, açtığı davada da Apple’ın, “pazarları kontrol etmeye, rekabeti engellemeye ve yeniliği bastırmaya çalışan bir dev” haline geldiğini iddia ediyor. Epic tarafında Apple, “geçmiş yılların tekellerinden daha büyük, daha güçlü, daha sağlam ama çok daha zararlı” olduğunu belirtip Apple’ın boyutu ve erişimi, tarihteki herhangi bir teknoloji tekelininkini çok aştığı söyledi.

Epic, Google’a açtığı davada ise teknoloji devini idealist köklerinden vazgeçmekle suçluyor ve Android tarafında Epic’in yaptığının açık bir ekosistem olduğunu ve Google tarafından yapılanın “tutulmayan bir söz” olduğunu söylüyor. Google ise dava hakkında yorum yapmayı reddetti. Apple perşembe günü erken saatlerde Fortnite’ı App Store’dan kaldırmayı seçtiğini çünkü oyunun Apple yönergelerini ihlal ettiğini söyledi. Apple, alınan verginin eşit derecede geçerli olduğunu ve mağazanın güvenliğini sağlamak için tasarlandığını söyledi.

Fortnite App Store'dan atıldı!
Fortnite App Store’dan atıldı!

Apple yaptığı açıklamada şunları söyledi:

Epic, uygulamasında Apple tarafından incelenmemiş veya onaylanmamış bir özelliği etkinleştirdi ve bunu dijital ürünler veya hizmetler satan her geliştirici için geçerli olan uygulama içi ödemelerle ilgili App Store yönergelerini ihlal etme niyetiyle yaptı. Sonuç olarak Fortnite, mağazadan kaldırıldı. Sorunu çözmek için Epic ile birlikte çalışacağız.

Fortnite oyuncuları ise sosyal medya üzerinden #FreeFortnite etiketiyle Fortnite’a destek veriyorlar. Fortnite’ın App Store’dan kaldırmasının üzerine Epic Games, 1984 başlıklı bir videoyla Apple ile alay etti.

Google, Fortnite’ı dijital pazarından kaldırmasının nedeni olarak Epic’in kurallara aykırı olduğunu belirtti. Tüketiciler, Samsung cihazlar için Galaxy Store gibi diğer uygulama mağazalarını kullanarak oyunu Android telefonlara indirmeye devam edebilir. Bir Google sözcüsü yaptığı açıklamada:

“Fortnite Android için kullanılmaya devam ederken, politikalarımızı ihlal ettiği için artık onu Play’de kullanıma sunamıyoruz. Ancak Epic ile tartışmalarımız sona ererse Fortnite’ı Google Play’e geri getirme fırsatını memnuniyetle karşılarız.” dedi.

Apple ve Google, yönergelerinin geliştirici ve kullanıcıları koruduğunu ve her iki platform için milyarlarca uygulama yapan üreticilere eşit muamele edildiğini savundu. Bu arada Apple ve Google eleştirmenleri ise şirketlerin çok kısıtlayıcı olduğunu ve platformlarında ticaret için çok büyük bir komisyon aldıklarını söylüyor. Epic’in Apple ve Google tarafında davasında ilerleyen süreci sizlerle paylaşmaya devam edeceğiz.

https://www.youtube.com/watch?v=R-NwGu6SgzM

Total
0
Shares
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Related Posts