GSM nedir?

GSM nedir içeriğimizle GSM’nin tüm detaylarını öğrenin.
gsm nedir
GSM nedir içeriğimizle günlük hayatta sıkça karşılaştığımız GSM kavramının tüm detaylarına değiniyoruz.

GSM nedir içeriğimizle GSM’nin tüm detaylarını öğrenin. Günlük hayatta ve özellikle iletişim konusunda GSM kısaltması ile sürekli karşılaşıyoruz. Peki, hayatımızın bu kadar içerisinde olan GSM’nin ne olduğu, ne işe yaradığını ve Türkiye’deki GSM şirketlerini biliyor musunuz?

GSM (Global System for Mobile Communications)

Mobil cihazlar günlük hayatımızın önemli bir parçası konumunda. Zira günümüzde neredeyse her işimizi mobil cihazlarımızdan kolaylıkla halledebiliyoruz. Başlarda başka insanlarla iletişim kurmak ve diğer ufak tefek ihtiyaçlarımızı halledebildiğimiz mobil cihazlarımızın kullanım alanı oldukça genişledi.

gsm numarası nedir
GSM, bir cep telefonu iletişim protokolüdür.

GSM nedir?

GSM, İngilizce açılımı Global System for Mobile Communications (Türkçe anlamı ile mobil iletişimler için küresel sistem) olan bir cep telefonu iletişim protokolüdür. Günümüzde her an kullanılan mobil iletişimde bir telsiz görevi gören GSM, SIM kartı aracılığıyla bir cep telefonunu diğer cep telefonlarına bağlayabilir.

GSM’nin tarihçesi nedir?

GSM nedir içeriğimize GSM’nin tarihçesi ile devam ediyoruz. 1980’li yıllarda Avrupa’daki ülkeler, birbirinden farklı ve uyumsuz sistemler kullanmaktaydı. O dönemde Avrupa Birliği fikrinin giderek yaygınlaşması, mobil cihazlar arasındaki iletişime de yansıdı. Böylelikle Avrupa Birliği içerisindeki ülkeler arasında kullanışlı bir sistemin standartlaştırılması söz konusu oldu. Bu bağlamda Avrupa Posta ve Telekomünikasyon İdareleri Birliği kuruldu ve Batı Avrupa için ortak bir mobil sistem ortaya konuldu. Bu birlik, sürecin devamında Groupe Speciale Mobile adını aldı ve kısaltılışı GSM olduğu için GSM olarak anılmaya başlandı. GSM sisteminin 1990’lı yılların başında Doğu Avrupa ve Avustralya’ya ve yine 90’ların devamında  ABD ve Güney Amerika’ya yayılması ile birlikte GSM, dünya genelinde kullanılmaya başlanmış oldu.

gsm şirketleri
Türkiye’de Turkcell, Türk Telekom ve Vodafone olmak üzere birçok operatör bulunmakta.

Türkiye’deki GSM şirketleri hangileri?

GSM nedir içeriğimize Türkiye’deki GSM operatörleri ile devam ediyoruz. Cep telefonu kullanan kişi sayısının gün geçtikçe artması nedeniyle Türkiye’deki GSM pazarının oldukça büyük olduğunu söylemek mümkün. Geçtiğimiz dönemlerde birçok farklı şirket bu alana yatırım yapsa da günümüzde ön plana çıkan şirketlerin sayısı oldukça az. Turkcell, Vodafone ve Türk Telekom, Türkiye’nin önde gelen GSM şirketleridir. Bu şirketlerin yanında günümüzde BİMcell, Vestelcell ve Pttcell gibi bazı marka ve spor kulüplerinin de GSM operatörleri bulunuyor.

GSM numarası nedir?

GSM nedir içeriğimize GSM numarası ile devam ediyoruz. GSM numarası, kullandığınız operatör şirketi tarafından sizlere verilen bir kimliktir. Günlük kullanımda cep telefonu numarası olarak da bilinen GSM numarasının başında ülkelere göre kodlar yer almaktadır. Ülke kodlarının yanı sıra GSM numaralarının başında kullanılan operatörün numarası da bulunmaktadır. Ancak gelişen teknolojiyle birlikte artık kullandığınız GSM numarasını değiştirmeden başka bir operatöre geçmek de mümkündür.

gsm sorgulama nasıl yapılır
GSM sorgulamak için iki farklı yol bulunuyor.

GSM sorgulama nasıl yapılır?

GSM nedir içeriğimize GSM sorgulama işlemi ile devam ediyoruz. GSM sorgulama işlemi, kullanılan GSM numarasının hangi operatöre sahip olduğunu gösteren bir işlemdir. GSM sorgulama işlemi için iki farklı yol vardır. Eğer GSM sorgulama işlemi yapabileceğiniz telefon fiziksel olarak ulaşılabilecek konumdaysa telefonun ana ekranı üzerinden operatörü öğrenebilirsiniz. Eğer telefon fiziksel olarak ulaşamayacağınız bir yerdeyse, e-devlet üzerinden numara taşıma sorgulama kısmında GSM numarasını girerek operatörü öğrenebilirsiniz.

GSM numarası türleri nelerdir?

GSM nedir içeriğimize GSM numaralarının türleri ile devam ediyoruz. GSM numaraları, faturalı ve faturasız olmak üzere ikiye ayrılır. Faturalı hat sahipleri, bir GSM numarası kullanmadan önce belirli anlaşmalar çerçevesinde aylık internet, dakika ve SMS hakkına sahip olur ve seçtiği kampanya dahilinde ödeme yapar. Faturasız hat sahipleri ise herhangi bir anlaşmaya bağlı olmadan belirli ücret karşılığı çeşitli kampanyaları kullanabilir veya kullandığı internet, dakika ve SMS tutarına göre ödeme yapar.

gsm numarası alma
GSM numarası nasıl alınır?

GSM numarası nasıl alınır?

GSM nedir içeriğimize GSM numarasını nasıl alabileceğinize değinerek devam ediyoruz. GSM numarası almadan önce hangi operatörden GSM numarasını almak istediğinizi belirlemelisiniz. Bu belirlemeleri operatörlerin genellikle telefonunuzu kullanacağınız bölgedeki performanslarını ve fiyat olarak kıyaslayarak yapabilirsiniz. Kullanmayı istediğiniz operatörü seçtikten sonra kimlik fotokopiniz, seçtiğiniz operatörün istediği ek belgeler ve GSM numarası ücreti ile operatöre başvurarak GSM numarası sahibi olabilirsiniz.

Total
0
Shares
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Related Posts