Momo Oyunu Görevleri

Momo oyunu görevleri, oyunu duyanlar ve mesaj atmak isteyenler tarafından çokça merak ediliyor. Momo, mesaj atanlara rahatsız edici görüntüler gönderiyor.
Momo Oyunu Görevleri
Momo Oyunu Görevleri

Momo oyunu görevleri, bu oyunu duyanlar ve ona mesaj atmak isteyenler tarafından fazlasıyla merak ediliyor. Momo, genellikle küçük yaşta olan çocukları hedef alan ve onlara oyun başlığı altında çeşitli görevler vererek onları kaçınılmaz son olan ölüme götürüyor.

Momo nedir?

Momo isminde bir oyunun yayıldığını mutlaka duymuşsunuzdur. Buna aslında oyun demek yanlış olur çünkü bu tarz Mavi Balina veya Pembe Balina gibi görev verip bunları yaptırmaktan ziyade Momo, kendisine ulaşan insanlara rahatsız edici görüntüler gönderiyor. Ayrıca Momo, küçük yaşta merakından dolayı kendisine ulaşan küçük kitleye çeşitli görevler vererek onları intihara sürüklüyor. Momo’nun aslında ne olduğunu ve gerçek kimliğini merak ediyorsanız “Momo nedir ve kimdir?” adlı yazımıza göz atarak bunu öğrenebilirsiniz.

Momo Tehtid Mesajları
Momo Tehdit Mesajları

Momo oyunu, verdiği görevleri yerine getirmeyenlere tehdit mesajları atarak onları rahatsız ediyor. Yukarıdaki görselde de göreceğiniz üzere Momo’nun karşısındaki kişiye eline bir bıçak alıp boğazını kesmesini istiyor.

Momo oyunu görevleri neler?

Gerçekte Japonya’da bir müzede Kuş Kadın Heykeli olarak sergilenen ama Momo olarak bilinen bu heykel ilk olarak bir WhatsApp’ta bir kişinin profil resmi olarak ortaya çıktı. Sonrasında da sosyal medya aracılığıyla numara yayıldı ve binlerce kişi tarafından mesaj yağmuruna tutuldu. Mesaj gönderenler sonrasında bu numaradan geri dönüş aldığını ve bu mesajların tehdit ve şiddete dayalı mesajlar olduğunu açıkladı. Momo, ona mesaj atanlara çoğunlukla kendisine zarar vermeye yönelik mesajlar göndererek onları intihar ettirmeye yönelik hamleler yapıyordu. Momo oyunu görevleri arasında bir bıçak ile boğazını kesmesini istemenin yanında kalın bir iple kendinizi asmanız dahi istenebiliyor.

Momo oyununun tehlikeleri
Momo’nun verdiği görevler genellikle kişinin kendisine zarar vermesine yönelik oluyor.

Momo’nun görevlerini yerine getirilmediğinde ise siber zorbalığa başvuruyor ve kişisel bilgilerinizi çalarak insanları tehdit ve taciz ediyor. Hatta bu bilgileri yayınlayacağını belirtip insanlardan zorla para alıp ona mesaj atanların depresyon ve kaygı atakları geçirmesine neden oluyor. Bu şekilde insanların psikolojisini bozuyor ve onların intihar etmesine neden oluyor.

Dünyada Momo hakkında neler oldu?

Dünyada Momo hakkında birçok gelişme yaşandı ve bunların çoğu ölümle sonuçlandı. Bu yüzden ülkeler genelinde Momo oyununu oynamak yasaklandı. Örneğin bu olaylardan bir tanesi Arjantin sınırları içerisinde gerçekleşti ve 12 yaşındaki bir genç intihar etti. Ülke genelinde birçok televizyon programına, habere konu olsa da yetkililer hiçbir delil bulamadı ve dosya kapandı.

Minecraft Momo modu
Minecraft’ta Momo modu bulunuyordu. Atılan adımlar sonucunda bu modun dağıtımı sınırlandırıldı.

Brezilya’da bu konu ile alakalı intihar gerçekleşmedi ancak burada da oyun ile alakalı olarak korkutulmuş aileler seslerini duyurmaya çalıştı. Bu durum işe yaramış olacak ki ülkede bu konu ile alakalı olarak intihar haberi duyulmalı. Kanada da tam tersine ülkenin üç farklı bölgesinde, bu oyun hakkında şikayetler yapıldı, ancak bu şikayetler sonucunda yetkililer herhangi bir şey kanıt bulamadığından dosya tekrardan kapatıldı. Kolombiya’da da iki kişinin intihar etmesi sonucunda olay Momo ile bağdaştırılmaya çalışıldı ancak yine bu konuyla ilgili hiçbir şey bulunamadı.

Momoya karşı alınacak tedbirler
Momoya karşı alınacak tedbirler neler? Aileler çocuklarını Momo tehlikesine karşı nasıl korumalı?

Tüm bu olayların yanı sıra, Minecraft için de bir Momo Challenge adında yeni bir oyun modu yapılmıştı. Bu oyun modunu kurup oynamaya başlayan gençlerden birisinin babası polisti ve bu oyunu gördüğü gibi gerekli adımları attı. Bu atılan adımların sonucunda da Microsoft, Minecraft’ta bulunan Momo Challenge ismindeki bu oyun modunun dağıtımını sınırladı. Oyunu oynayan çocuklardan birisi 11 yaşındaydı ve çocuğun hareketlerinde de herhangi bir değişiklik yaşanmadığı tespit edildi.

Aileler çocuklarını Momo’ya karşı nasıl koruyabilir?

Bakanlık, ailelerin çocuklarını Momo tehlikesine karşı koruyup olumsuz yönde etkilenmemesi için birtakım önerilerde bulundu:

  •  Çocukların sanal ortamda sosyal medya hesaplarında geçirdikleri zaman ve yaptıkları tüm hareketler aileler tarafından takip edilmeli.
  • Evde bulunan bilgisayar, telefon, tablet gibi tüm elektronik aletlerde çocuk profilleri olmalı çocukların aktif olduğu zamanlarda bu profilleri kullanmaları sağlanmalı.
  •  Çocukların kullandığı cihazlarda güvenlik ve gizlilik ayarları kontrol edilmeli ve aktif hale getirilmeli.
  • Çocukların hareketleri gözlemlenmeli, eğer çocukların hareketlerinde aile ortamından uzaklaşma gibi anormal davranışlar söz konusu olursa derhal iletişime geçip sorunun kaynağı araştırılmalı ve tüm önlemler alınarak müdahale edilmeli.
  • Aileler çocuklarıyla anlaşma yapmalı. Uygunsuz içerikler konusunda çocuğun uyarılması gerekir ve böyle bir durum söz konusunda kendilerine haber vermeleri istenmeli.
  • Sosyal medya akımları takip edilmeli ve gereken önlemler alınmalı.

Total
0
Shares
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Related Posts