Nostalji İsteyenlere Mobil Emülatör Önerileri

Mobil Emülatör
Mobil Emülatör önerileri

Mobil emülatör ile yeni çıkan oyunlara inat eski oyunları da oynayabilirsiniz. Bundan dolayı sizlere mobil emülatör önerilerinde bulunduk. Emülatörler ile eskiden bilgisayarda ya da konsollarda oynadığınız oyunları telefondan oynamak isterseniz bu rehber tam size göre.

Mobil Emülatörler

İlk olarak emülatör nedir diye sormak lazım ki mobil emülator nedir anlayabilelim. Emülatör, bir platformda çalışan uygulamaları o platformu sanal olarak çalıştırarak başka bir platformda çalıştıran yazılım demektir. Yani telefonda veya bilgisayarda PlayStation ya da atari oyunlarını oynayabilirsiniz demek oluyor. Emülatör kullanmanın en iyi tarafı internet bağlantısı gerekmeyeceğini bilmektir. Bu sayede internetinizin olmadığı zamanlarda ya da metro gibi yerlerde sorunsuz şekilde oynayabilirsiniz.

mobil Emülator
Mobil emülatör rehberi

Bunun için ek birer uygulama ve oyun dosyasının elimizde olması gerekmekte. Anlatacağımız uygulamaları Google Play Store ve App Store üzerinden indirebilirsiniz. Oyunlar için de legal olarak bulmak zor olmakla birlikte çeşitli sitelerden indirebilirsiniz. İndirdiğiniz sitelerde sorumluluk tamamen size aittir ve virüs bulaşma ihtimali düşük de olsa vardır.

EPSX EMU (PlayStation 1)

mobil Emülator
EPSX EMU

EPSX EMU, Playstation 1 oyunları oynamak için biçilmiş kaftan. Bu emülatör paralı ve şuan Google Play Store üzerinde 30 lira civarında satılmakta. Bu emülatör sayesinde Resident Evil 2, Metal Gear Solid ya da Final Fantasy 7 gibi oyunları oynayabileceksiniz. 1990 yıllarında çıkmasına rağmen sahip olduğu oyunlar gayet güzel görünüyor. Günümüz şartlarına göre geride kalmış olsa da sürükleyici hikayelere sahip oyunlar bu eksiği kapatıyor.

mobil emülatör
EPSX EMU emu ile playstation 1 oyunlarını telefondan oynamak mümkün

DraStic DS Emulator (Nintendo Ds)

mobil emülatör
DraStic DS Emulator

DraStic DS Emulator, mobil emülatör için Nintendo cephesinde bir aday. Hile yapma ve görsellerde keskinleştirme gibi ayarlara sahip olması onu rakiplerinin önüne geçiriyor. Performans konusunda da bu zamana kadar yapılmış en iyi Nintendo DS emülatörüdür demek yanlış olmaz. Pokemon Black and White, New Super Mario Bros, Mario & Luigi: Bowser’s Inside Story gibi harika oyunlara sahip bir el konsolu için yapılan bu emülatörü mutlaka denemelisiniz. Fiyatı biraz tuzlu olsa da uzun vadede eğer bu tarz oyunları seven biriyseniz sizi mutlu edecektir.

DamonPS2 (PlayStation 2)

mobil emülatör
DamonPS2

Sony için bir diğer emülatör PlayStation 2 adına geliyor. Bu emülatör bayağı önemli çünkü stabil çalışan ilk ve tek PlayStation 2 emülatörü  oluyor kendileri. Grafikleri yüksek seviyede ve keyifli oyunlar sunan PlayStation 2, güçlü bir donanım istemekte. DamonPS2 ile God of War 1 ve 2, Crash Bandicoot, Persona 4, Ratchet and Clank gibi başyapıt oyunları ücretsiz bir şekilde oynayabilirsiniz.

Dolphin Emulator (GameCube / Wii)

mobil emülatör
Dolphin Emulator

Dolphin Emulator’ün listedeki diğer emülatörlerden ayrılan büyük bir yanı var. Bu yan iki farklı Nintendo konsolunun oyunlarını çalıştırabilmek! Çoğu emülatör tek konsol için çalışır. Özellikle komplike konsollarda olan bir düşünceyi yıkarak hem GameCube hem de Nintendo Wii oyunlarını gayet stabil şekilde çalışıyor. Orta seviyede bir telefonda oynanabilir durumda olan Dolphin, piyasadaki en iyi Wii emülatörü sayılır. Bu emülatör ile The Legend of Zelda: Wind Waker ve Mario Party gibi önemli oyunları oynarken keyif alacağınıza eminiz.

PPSSPP (PSP)

mobil emülatör
PPSSPP

PPSSPP, Türkiye’de oldukça popüler bir emülatör. Hem Türkçe olması hem de stabil çalışması sayesinde tercih ediliyor. Türkiye’de sevilen bir el konsolu olan PSP (PlayStation Portable) oyunlarından örnek vermek gerekirse Patapon ve God of War: Ghost of Sparta sayılabilir. Aynı zamanda telefondan Pes ya da Fifa oynamak için de bu emülatörü kullanabilirsiniz.

My Boy / My OldBoy (Gameboy Advance / Gameboy Color)

mobil emülatör
Gameboy Advance

Bu iki kardeş emülatör ile Gameboy oyunlarını telefonunuzdan oynayabilirsiniz. Daha düşük grafikli, 10 MB boyuttan daha az yer kaplayan oyunlar bakıyorsanız bu iki emülatör tam sizlik. Piksel görüntülü Pokemon ve eski Mario oyunları için kullanılabilen bu emülatörler oldukça popüler. Play Store ve App Store üzerinden ücretsiz olarak indirip deneyebilirsiniz. Ekstra özelliklere sahip olmak için ise tam sürümü satın almalısınız.

Citra (Nintendo 3DS)

mobil Emülatör
Citra

Listemizdeki bir diğer aday ise Citra oluyor. Bu emülatör alanında tek sayılabilir. Nintendo’nun sevilen en konsolu 3DS oyunlarını bu emülatör sayesinde telefonunuzda oynayabilirsiniz. Zamanında çok fazla alıcısı olan konsolun yerini Switch büyük bir hızla aldı. Sıfır ürün satışları resmi olarak duran Nintendo 3DS, şuan için almanın tek yolu spot mağazalar ve ikinci el.

Bunu istemiyorsanız Citra yardımınıza yetişiyor. Super Mario 3D Land, Pokemon XY ve Fire Emblem Awakening gibi kült oyunları istediğiniz yerde oynamanız artık çok kolay. Play Store üzerinden ücretsiz olarak indirebilirsiniz.

Total
0
Shares
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Related Posts