Telefonu televizyona bağlamak için ne yapmalıyız?

Telefon televizyona nasıl bağlanır sorusu çoğu kez karşımıza çıkıyor. Bizde bu konuda yardımcı olmak adına sizlere birkaç önerilerde bulunduk.
telefonu televizyona bağlamak
Cep telefonunuzu nasıl televizyonunuza bağlayacağınızı göstereceğiz.

Telefonu televizyona bağlamak için ne yapmamız gerektiğini biliyor musunuz? Telefonlarınızda gerçekleştirdiğiniz işlemleri anında televizyona aktararak hem daha geniş görüntü elde edebilir hem de kablo kargaşalarından kurtulmak için bu kablosuz bağlantı yöntemleri tercih edebilirsiniz.

Telefonu Televizyona Bağlamak

İçinde bulunduğumuz teknoloji dünyasında, istediğimiz her şeyi mobil cihazlarımızla yapmak artık oldukça kolay olmaya başladı. Birkaç parmak hareketiyle ihtiyacımız olan birçok bilgiyi elde edip işlerimizi kolaylıkla halledebiliyoruz. Akıllı telefonlarda her türlü özelliği yapabiliyor olsak da, büyük ekranlı televizyonlarda en sevdiğimiz videolarımızı izlemek ayrı bir hava katıyor.

telefonu televizyona bağlamak
Eğer Cep telefonunuzu TV’ye bağlamak istiyorsanız sizlere önerdiğimiz adımları kullanabilirsiniz.

Öncelikle dikkat etmeniz gereken bir husus ise telefonu televizyona bağlamak için arada bir bağlantı olması gerektiği. Bu bahsettiğimiz bağlantı ise kablo, cihaz, bluetooth, wireless gibi bir ağ cihazı olmalı. Bunlardan birini yapmak için ise hem televizyonunuzun hem de telefonunuzun özelliklerine seçmeniz gerekiyor. Bu adımları yaptıktan sonra aşağıdaki adımları yapmaya devam edebilirsiniz.

Android Cihazlar İçin Yapılması Gerekenler

Eğer cihazınınız Android ise, TV’nizi telefonlarınızı bağlamak için Google Chromecast modellerini kullanabilirsiniz. Bu bahsettiğimiz cihaz medya akışını yani telefon ekranınızı direk TV’ye aktarmak için kullanılan bir araç. Medya dosyaları desteklemesi sayesinde, bu cihazı eski bir televizyona bağlasanız bile YouTube gibi medyalara erişebilirsiniz. Yapmanız gereken şey ise Android’in bildirim alanında yer alan Quick Settings menüsündeki Cast komutunu kullanarak yapabilirsiniz. Aktif olduğunu nasıl öğrenebiliriz diye sorular varsa aklınızda YouTube uygulamasında herhangi bir videoya girdiğinizde göreceksiniz. Chromecast’e bir alternatif olan Miracast teknolojisi güncel televizyonlarda bulunabiliyor. Televizyonunuzda bu özellik yoksa da Blu-ray oynatıcı ya da medya merkezinizde Miracast desteği olabilir. Yoksa uygun fiyatlı Miracast cihazı edinmeniz de mümkün.

Android cihazlar için TV bağlama
Android cihazları TV’ye bağlamak için Google Chromecast kullanabilirsiniz.

Eğer televizyonunda Miracast veya Chromecast desteği yoksa veya satın almak istemiyorsanız, telefonlarınızda bulunan micro USB bağlantısından HDMI çıkışı elde etmenizi sağlayabilecek bir kablo kullanabilirsiniz. Bu konuda akıllı telefon üreticilerin tercih ettiği iki farklı standart olan MHL ve SlimPort var. Eğer bunlardan birini kullanırsanız, Android cihazını TV’ye bağlanacak ve görüntüyü elde edebileceksiniz.

iOS cihazlar için TV bağlama
iOS cihazları TV’ye bağlamak için Apple TV kullanabilirsiniz.

iOS Cihazlar İçin Yapılması Gerekenler

iOS işletim sistemi kullanan bir telefonunuz varsa en kolay yoldan kullanmanız gereken özellik Apple TV olacak. 4. nesil Apple TV’lere iPad ve iPhone modellerini kablosuz bir şekilde bağlamanız mümkün oluyor. Telefonunuzun ekranında bulunan görüntüler ve sesler HDMI üzerinden otomatik olarak aktarılıyor. Apple TV’nin AppStore ve iTunes gibi içerik zenginliğinin bulunması kullanıcılar tarafından alternatifleri de artırabiliyor. Apple TV satın aldıktan sonra iPhone’unuzun görüntüsünü televizyona yansıtmak için Denetim Merkezi’ndeki Ekran Yansıtma’yı seçebilir veya Apple TV simgesine dokunabilirsiniz.

telefonu televizyona bağlamak
Telefonunuzu Smart TV televizyonlara bağlamak istiyorsanız aynı ağda üzerinde olduğundan emin olun.

Smart TV İçin Yapılması Gerekenler

Eğer televizyonunuz Smart TV ise cep telefonunuzu Wifi üzerinden kablosuz olarak televizyona bağlayabilirsiniz. Dikkat etmeniz gereken tek unsur ise telefonunuzun ve TV’nizin aynı kablosuz ağa bağlı olduğundan emin olmanız gerek. Android cihazlarda verdiğimiz örnekleri de burada kullanabilirsiniz, bunlar Miracast veya DLNA bağlantısı. Eğer burada da Miracast kullanacaksınız önceklikle televizyonunuzda Screen Mirroring özelliğini aktif etmelisiniz, aynı şekilde telefonunuzda da Screen Mirroring aktifleştirmelisiniz. Eğer Samsung bir cihaz kullanıyorsanız AllShare uygulamasına girin ve uygulamanın özelliği sayesinde ekranınızı TV’nize yansıtın. Yapmanız gereken sadece Android cihazınızdaki Allshare uygulamasını açmak ve aktarmak istediğiniz içeriği seçmek.

 

Total
0
Shares
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Related Posts