TikTok ve WeChat Amerika tarafından yasaklanıyor!

Hindistan’dan sonra ABD ulusal güvenliğini tehdit ettiğinden dolayı TikTOk ve WeChat’i yasaklama kararı aldı.
TikTok ve WeChat Amerika Tarafından Yasaklanıyor
TikTok ve WeChat ulusal güvenliği tehdit ettiğinden dolayı ABD’de 20 Eylül’de yasaklanıyor.

TikTok ve WeChat Amerika tarafından yasaklanıyor. Yasaklanma sebebiyse ABD Ticaret Bakanlığı tarafından ulusal güvenliğini koruma nedeniyle 20 Eylül itibariyle hiçbir şekilde indirilemeyeceği söylendi. Ayrıca bu yasağın neredeyse en büyük sebebiyse Çin Komünist Partisi’nin bu uygulamaları ABD’nin ulusal güvenliğini, dış politikasını ve ekonomisini tehdit etmek için kullandığını belirtti.

TikTok ve WeChat 20 Eylül’de yasaklanıyor!

ABD gibi Hindistan’ın da bir dönem TikTok’u yasakladığı oldu. Bunun en güncel örneğiyse geçtiğimiz haftalarda PUBG Mobile ve 118 menşeli uygulamanın yasaklanması. Yapılan açıklamalarda her iki uygulamada da kullanıcıların konum, tarama ve arama geçmişlerini toplaması.

TikTok Amerika Tarafından Yasaklanıyor
ABD’nin ulusal güvenliği tehdit ettiğini savunduğu TikTok uygulamasını yasaklıyor.

ABD Ticaret Bakanlığı tarafından yapılan açıklamada “Bu durum WeChat ve TikTok kullanımının ulusal güvenliğimiz için kabul edilemez riskler oluşturmasına neden oluyor.” ifadelerini kullandı. Ayrıca Amerika’nın Başkanı Donald Trump geçtiğimiz ay yaptığı açıklamada TikTok’un Amerikalı bir firmaya satılmazsa yasaklanacağını belirtmişti.

İlerleyen zamanlarda WeChat ve TikTok gibi daha birçok Çin menşeli uygulamaların yasaklanıp yasaklanmayacağı tartışılıyor. Aynı zamanda yapılan bir diğer açıklamadaysa 12 Kasım’a kadar ulusal güvenliğe yönelik endişelerin giderilmesi halinde Donald Trump’ın yasakları kaldırabileceği paylaşıldı.

WeChat Amerika Tarafından Yasaklanıyor
ABD kendi içerisinde güvenliği sağlayabilirse 12 Kasım tarihine kadar yasağın kalkması düşünülüyor.

Hindistan’ın Çin menşeli birçok uygulamayı yasaklamasının ardından Amerika’nın da TikTok ve WeChat’i yasaklaması üzerinde Türkiye’de büyük bir soru dalgasına neden oldu. Bu durum için Türkiye’den hiçbir açıklama bulunmadığından dolayı herhangi bir uygulamanın yasaklanması henüz söz konusu değil.

Ancak her zaman olabileceği gibi ulusal güvenliği tehdit eden bir unsur varsa bu uygulamaların her an yasaklanabileceğini bilmeniz gerekiyor. Ayrıca ABD Başkanı Donald Trump 6 Ağustos tarihinde ABD merkezli kuruluşların TikTok ve WeChat gibi herhangi bir Çinli şirketlerle anlaşma yapılmaması adına 2 kararname imzalandı.

Bu adımlar üzerine Çin “Güvenilmez şirket ve kişiler” listesiyle ABD ve Hindistan’a karşı bir adım attı. Bu liste bir nevi kara liste gibi. Güvenilmez şirket ve kişiler listesinde yer alan şirketler ve kişilerin Çin’den herhangi bir şekilde ithalat veya ihracat yapması yasak olacak. Ayrıca listede bulunan kişilerin yatırım yapması da engellenecek. Her kuralın ihlal edildiğinde bir cezası olduğu gibi listede bulunan kişi veya şirketler bu kurallara uymadığı taktirde para cezaları, Çin’e giriş kısıtlamaları, çalışma veya oturma izinlerinin iptal edilmesi gibi ağır cezalar bulunuyor.

Total
0
Shares
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Related Posts