Apple Oyunlar İçin Abonelik Sistemi Getiriyor!

Apple Abonelik Sistemi
Apple Abonelik Sistemi

Apple, söylentilere göre oyunlar için yeni bir abonelik sistemi çalışmalarına başladı. Hatta bu sistem ile ilgili, firmanın 2018’in ikinci yarısından bu yana konu ile alakalı olarak geliştiricilerle temas halinde olduğu söyleniyor. Sistemin Netflix’in abonelik sistemi gibi çalışması bekleniyor. Abonelik sisteminde kullanıcılar, aylık ya da yıllık bir ücret karşılığında sınırsız bir içerik erişim hakkına sahip olabiliyor. Mobil oyunlar için buna benzer biz sistem Hatch tarafından yapılmakta. Bu servis için kullanıcıya belirli bir ücret karşılığında reklamsız bir abonelik sisteminin önümüzdeki aylarda hayata geçirilmesi planlanıyor.

Apple’ın abonelik sistemi hamlesi, son dönemde cihaz satışlarında yaşanan düşüşün önüne geçilmesini amaçlayan ve hizmetlerin büyümesine yönelik bir girişim olarak görülüyor. Çindeki ekonomik durgunluğa rağmen, 1 Ocak 2019 günü App Store üzerinden 322 milyon dolarlık satış yapılmıştı.

İlginizi çekebilir: iPhone Ekranları Değişiyor!

Apple Abonelik Sisteminde Ne Tür Oyunlar Olacak?

Apple Abonelik sisteminin hangi tür mobil oyunlar barındıracağına dair elimizde net bir bilgi yok. Ancak ücretsiz mobil oyunların halihazırda App Store’dan kolayca erişilebildiğini düşünecek olursak, abonelik sisteminin ücretli oyunlar için geliştirildiğini ön görebiliriz. Apple abonelik ücretinin ne kadar olacağı ya da farklı tür abonelikler olup olmayacağı da net değil. Gelişiminin erken evlerinde olan sistem, nihayetinde Apple tarafından rafa da kaldırılabilir.

Fortnite gibi oynaması ücretsiz ancak oyun içi satışlar ile gelir elde eden mobil oyunların revaçta olduğu bir dönemde Apple’ın abonelik sisteminin hem geliştiriciler hem de oyuncular açısından nasıl işleyeceği ile belirsiz.

App Store
App Store

İlginizi çekebilir: Samsung’tan Mobil Oyun Performans Hamlesi

Apple Oyun Yayıncısı mı oluyor?

Apple’a yakın kaynaklardan alınan bilgilere göre, firmanın aynı zamanda oyun geliştiricileri için “oyun yayıncısı” rolüne hazırlandığı öne sürülüyor. Firmanın oyun geliştiricileri ile ortaklaşa çalışarak abonelik sistemini yürüteceği iddaa ediliyor. Pratikte böyle bir durumun oyun geliştirici stüdyolar için ne anlama geleceği ise belirsizliğini koruyor.

Bunun yanı sıra Apple’ın internet yayıncılığı için de bazı adımları olduğu biliniyor. Zaten Apple Müzik firmanın hizmetleri arasında yer almakta. Bunun yanı sıra Apple, Netflix’e rakip olacak bir video yayınlama platformu için orijinal Tv dizileri geliştirmeye başladı. Firma aynı zamanda, bu yıl içerisinde bir haber abonelik servisi çıkarmayı planlıyor.

Apple’ın bu girişimlerinin mobil oyun ve teknoloji dünyasında ne tür yankıları olacağını ilerleyen zamanlarda hep beraber göreceğiz.

Kaynak: Pocket Gamer

 

 

 

Total
0
Shares
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İlgili İçerikler