Battle Royale Modu Nedir? BlueStacks Battle Royale Modu Ne İşe Yarar?

battle royale

Battle Royale Oyun Modu Nedir?

Son bir buçuk yılın en popüler oyunlarının ana noktası olan Battle Royale modu, yükselişine hala devam ediyor. İlk olarak H1Z1’in çıkması ile sallanan oyun piyasası, PUBG yani Playerunknown’s Battlegrounds’un çıkışı ile ise tam olarak bir patlama yaşandı. Çıktıktan kısa süre sonra ise hem Steam üzerinde hem de oyun sektöründe üst üste rekorlar kırdı. PUBG Mobile’da sona kalarak birinciliği elde etmek için rehberimize göz atabilirsiniz.

Oyunun çıkışından yaklaşık 8 ay sonra, başka bir kilometre taşı daha yaşandı, Fortnite Battle Royale. Aslında ilk olarak ücretli PvE bir oyun olarak tasarlandı. Arkadaşlarınız ile belirli noktaları savunduğunuz oyun, ani bir karar ile bedava oynanabilen Battle Royale modunu oyuna ekledi. İlk başlarda fazla tutulmasa da son 8 aydır Fortnite kendi sınırlarını belirliyor. Ayrıca Türkiye’deki oyun pazarını gören Epic Games, Türkiye’ye bir ofis açma kararı da aldı.

Battle Royale Modu Nedir?
Battle Royale Modu Nedir?

Bu oyun modunda en az iki kişi birbirini saf dışı bırakarak birinci olmaya çalışıyor. Yeni çıkan oyunların getirdiği özellikleri benimsenmesi ile genellikle bu modda standart olarak 100 oyuncu bulunuyor. Bir sınırlama veya yazılı bir kural olmadığı için bu modu Asphalt’a veya League of Legends’a bile dahil edebilirsiniz.

Oyunların devasa haritalarındaki aksiyonu arttırmak için geliştiriciler dış müdahalelerden kaçınmıyorlar. PUBG ve Fortnite’da bulunan daralan çemberler, her oyun rastgele olarak oluşan noktalara doğru daraltıyor. Böylece oyuncular bir yerde saklanıp oyunun günler ve hatta saatler sürmesine neden olmuyor.

Popüler oyunların elektronik spor tarafında etkinlikleri yapılsa da, çoğu oyuncu bu oyunun şansa dayalı olduğu için bir rekabetçi oyun olamayacağı iddiasını savunuyor. Bu sorunun cevabını bize zaman gösterecek. Oyuncuların spor kulüplerinin davranışlarını sabırsızlıkla bekliyoruz.

Free Fire ve BlueStacks’i indirmek için buraya tıklayınız.

Battle Royale Ortaya Nasıl Çıktı?

Çoğu kaynağa göre BR mantığı 20 Aralık 2000 tarihinde yayınlanan Battle Royale filmi ile ortaya çıktı. Koushun Takami’nin aynı isimli kitabından uyarlanan film, Japon hükümeti tarafından ölümüne savaşmak için zorlanan bir grup genç liselinin hikayesini anlatıyor. Film ilk çıktığı zamanlarda belirli kesimler ve yöneticiler tarafından dağıtımı yasaklandı. Film ülkemizde ise Ölüm Oyunu adı altında 17 Ekim 2003’te vizyona girdi.

Ardından gelen en büyük yapımlardan biri ise 2012’de vizyona giren Açlık Oyunları oldu. Suzanne Collins’in aynı adlı romanından uyarlanan film atası Ölüm Oyunu ile çok benzer noktaya sahipti. Film, yüksek aksiyonu ve ilişki kurgusu ile izleyiciler tarafından oldukça sevildi fakat hiç kimse birkaç yıl sonra BR modunun bu kadar büyük bir patlama yaşatacağını tahmin edemedi.

Battle Royale Modu Nedir?
Battle Royale Modu Nedir?

Hangi Oyunlar Battle Royale Moduna Sahip?

Bu modun popüler olması ile birçok oyun ve uygulama sistemlerine bu mod ile alakalı entegreler yaptı. Çoğu oyun kendi alanında olmasa bile bu oyun modunu eklese de beklediği ilgiyi yakalayamadı. Sizler ile daha önce paylaştığımız Knight Online, Vainglory’nin hayata geçirmesinin ardından, son olarak EA E3 2018’de Battlefield 5’in bu moda sahip olacağını duyurdu.

Şimdi ise BR moduna sahip popüler mobil ve bilgisayar oyunlara bir göz atalım;

  • Playerunknown’s Battlegrounds (PC – Xbox – Mobil)
  • Rules of Survival (Mobil – PC)
  • Fortnite (PC – Xbox – PS4 – Mobil)
  • Darwin Project (PC – Xbox)
  • Battlerite (PC – Xbox)
  • Pavlov VR (PC – VR)
  • Knives Out (Mobil)
  • Free Fire (Mobil)

PUBG Mobile ve BlueStacks’i indirmek için buraya tıklayınız.

 

BlueStacks Battle Royale Modu Ne İşe Yarar?

Genellikle herkesin mobil oyunları bilgisayardan oynama için kullandığı yazılım/emulatör BlueStacks, alanında bu mod için atılım yapan ilk firmalar arasına giriyor. Bu oyunların popüler hale gelmesinden kısa süre sonra, PUBG, Rules Of Survival, Free Fire ve Knives Out gibi oyunların daha rahat oynanabilmesi için bu modu ortaya koydular.

Sizler ile daha önce paylaştığımız klavye ayarları rehberlerinde anlattığımız özellikle bu mod, tek başına yapabiliyor. Ama yine de bu modun en iyi kullanımı için kısa bir oyundan sonra, buraya tıklayarak rehberlerimize göz atmayı unutmayın.

Bu modu aktifleştirmek oldukça kolay. İlk olarak istediğiniz BR moduna sahip bir oyunu BlueStacks aracılığı ile cihazınıza indiriyorsunuz ve kurulumunu yapıyorsunuz. Ardından ise oyuna giriş yapıp klavyenizde yer alan F1 tuşuna basıyorsunuz. Artık fazla detaya girmeden kolayca bu oyunları oynayabilirsiniz.

Total
0
Shares
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İlgili İçerikler