EA Sports Mobil Oyunları Kazanmaya Devam Ediyor!

EA Sports Mobil Oyunları
EA Sports Mobil Oyunları Kazanmaya Devam Ediyor

(Electroic Arts) EA Sports, piyasaya sürdüğü mobil oyunların başarısı ile ön plana çıkmaya devam ediyor. Çeşitli spor dalları üzerine neredeyse bütün platformlar için oyun üreten firma, mobil oyun sektörünün gelişmesiyle birlikte doğru hamleler yaparak kendine sağlam bir yer edinmiş durumda. Madden NFL ve FIFA Futbol oyunları firmanın öne çıkan mobil oyunları arasında yer alıyor.

İlginizi çekebilir: BlueStacks 4 ile Oynayabileceğiniz 5 Spor Oyunu

EA Sports Mobil Oyunları 1 Milyar Dolar Kazandırdı!

Mobil oyun sektöründe spor türündeki oyunların en başarılı örnekleri EA Sports çatısı altında toplanmıştır. EA Sports etiketiyle piyasada bulunan mobil oyunların toplam geliri 1 milyar doları bulmuş durumda. Bu mobil spor oyunları içinden en çok kazandıran ise Amerikan futbolu oyunu olan Madden NFL. Amerikan futbolu ülkemizde sınırlı bir kesime hitap ediyor. Türkiye’de spor denilince akla futbol, basketbol, voleybol geliyor. Ancak Amerikalılar için durum farklı. Bu gelirin nerdeyse yarısını (%49), yani 490 milyon dolarını Madden NFL oyunu getirmiş durumda. Madden NFL sadece 2018 yılında dünya genelinde 100 milyon dolar gelir elde etmişti.

FIFA Futbol (Soccer) ise 1 milyon dolarlık gelirin %36 sı olan 360 milyon dolar gelir ile Madden NFL’den sonra yer alıyor. NBA Live Mobile Basketbol ise gelirin %14’ü olan 140 milyon dolarlık bir gelir elde etmiş durumda. EA Sports UFC ise gelirin %2’lik kısmını karşıladı.

FIFA Mobile
FIFA Mobile

Bu gelir EA Sports’un App Store ve Google Play üzerinden erişilebilen ve kendi çıkarttıkları oyunlar baz alınarak hesaplanmıştır. Çin’deki Tencent’s FIFA Soccer World gibi Amerika dışında ortaklar ile çıkardıkları oyunlardan elde edilen gelir ise bu gelire dahil değildir.

İlginizi Çekebilir: Supercell’den Brawl Stars için Büyük Başarı

EA Sports Mobil Oyunları Dünya Genelinde Popüler

Her ne kadar son zamanlarda Battle Royal türündeki savaş oyunları mobil sektöre yön verse de oyuncular için spor oyunlarının her zaman ayri bir yeri vardır. EA Sports bu yeri oldukça iyi doldurmaktadır. Dünya genelinde ücretsiz mobil spor oyunları yayınlayan EA Sports’a bu oyunlar üzerinden en çok para kazandıran ülke ise Amerika. Amerikalılar gelirin 620 milyon dolarlık kısmını (%62) kazandırdı. Amerika’yı Büyük Britanya (%5.7) ve Japonya (%5.4) izliyor.

Kaynak: Pocket Gamer

Total
0
Shares
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İlgili İçerikler