Final Fantasy III : Bitcoin’i 28 Yıl Önce Tahmin Etti

Final Fantasy III : Bitcoin’i 28 Yıl Önce Tahmin Etti
Final Fantasy III : Bitcoin’i 28 Yıl Önce Tahmin Etti

Final Fantasy III oyununda Bitcoin sembolü olduğunu kanıtlayan bir görsel ortaya çıktı

İnternet dünyasında bulunan komplo teorilerinin büyük bir kısmına kaynaklık eden Reddit’te yeni bir iddia ortalığı kasıp kavuruyor! Bundan 28 yıl önce piyasaya sürülen Final Fantasy III oyununda Bitcoin sembolü olduğunu kanıtlayan bir görsel ortaya çıktı.

Reddit üyesi 13entlkey’in ortaya attığı bir iddiaya göre, tartışmalı kripto para birimi Bitcoin’in Final Fantasy III’te yer aldığını gösteriyor. 27 Nisan 1990 tarihinde piyasaya sürülen Final Fantasy III, o dönem için şu an çoğu yetişkin olan oyun sevdalılarının gözdeleri arasında bulunuyordu. Dünyanın en uzun soluklu oyun serisi olan Final Fantasy Japonya’da geliştirilmeye başlanan ve hala devam etmekte olan bir seri. 

Bitcoin’in 2009’da hayatımıza girdiğini ve asıl popülerleşmesinin de 2017 yılında yaşandığını düşünürsek, bu teori daha da heyecanlı ve önemli bir hal alıyor. Çünkü Final Fantasy III piyasaya sürüldüğünde oyun sektöründe paranın dijitalleşmesi de neredeyse hiç konuşulmuyordu. Aynı zamanda dikkat çeken bir diğer ilginç detay ise Bitcoin’in anonim kurucusunun takma adının Satoshi Nakamato olarak bilinmesi. 

Final Fantasy III
Final Fantasy III oyununda Bitcoin sembolü yatağın ayak ucunda bariz şekilde görünmekte.

Bir başka Reddit kullanıcısı ise bu iddiaya mantıklı bir açıklama getirdi. Final Fantasy III’te bulunan oyun içi para birimi GIL ile Bitcoin’in benzerliğine dikkat çekti. Oyundaki para birimi GIL, yer ya da mekan fark etmeksizin evrenin her köşesinde kullanılabiliyordu. 

Bitcoin, yapısı gereği sadece kullanıcıların değerini belirlediği, denetlediği ilk dijital para birimi. Kripto paraların daha önceden planlandıkları ise çoğu uzmana göre gerçek bir olay. Devletlerin kontrolünde şekillenen ekonomiyi bağımsızlaştırmak isteyen aktörlerin böyle bir girişim başlatmış olmaları, kulağa mantıklı gelen nedenlerden.

1990’ların sonunda ve 2000’lerin başında dünya çapında ün yapmış pek çok analistin ve ekonomistin, paranın dijitalleşmesi ve otoritelere bağlı kalmaması yönünde tahminde bulundukları da düşünülünce teoriler temellendirilebiliyor. 

Yine de komplodan öteye geçemeyen iddialara dikkat etmekte ve körü körüne inanmamakta fayda var.

Daha fazla uygulama ve oyun haberi için bizi  Facebook ve Twitter gibi sosyal medya hesaplarımız üzerinden takip etmeyi, haber ve gönderilerimizi beğenerek ve paylaşarak destek vermeyi ihmal etmeyin lütfen. 

Kaynak : Metro

Total
0
Shares
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İlgili İçerikler