TikTok’un Rakibi Firework Google’a Satılıyor!

Google Firework'ü satın alıyor

Kısa zamanlı video paylaşım platformu Firework, Google tarafından satın alınıyor! Söylentilere göre Google, Firework’ü satın almak için görüşmelere başlandı. Firework, TikTok gibi kullanıcılara 30 saniyelik videolar yaparak bunu diğer kullanıcılar ile paylaşım yapmayı sağlasa da TikTok kullanıcısının yaş kitlesinden daha yaşlı bir kitleye sahip.

Video Paylaşım Platformu Firework Google Tarafından Satın Alınıyor!

Merkezi Kaliforniya’da bulunan Firework, bu yılın başlarında gerçekleşen yatırım turunun ardından 100 milyon gibi bir değerlemeye ulaşmıştı. Böyle bir değere bakacak olursak Google ve Firework arasında gerçekleşmesi beklenen anlaşma 100 milyon doların üstünde olacağı düşünülüyor. Ancak şu anki görüşmeler sonucu herhangi bir anlaşmaya gidilmediğini söyleyebiliriz. Ayrıca satın alma dışında ortaklık yapmak gibi farklı konuların da konuşulduğu söylentiler arasında yer alıyor.

Firework’ü almayı düşünen şirketler arasında sadece Google bulunmuyor. Google’ın yanında Çin’in Twitter’ı olarak da bilinen Weibo da Firework ile ilgilendiğini açıkladı. Ancak görünüşe göre Google, Weibo’ya oranla Firework ile olan ilişkilerini çok daha ileri seviyeye ulaşmış durumda.

İlginizi çekebilir: En çok indirilen sosyal medya uygulamaları (Eylül 2019)

Firework

Google, olası bir Firework’ü satın alma durumuyla ilgili olarak diğer bu alandaki TikTok gibi rakiplerini ekarte etmeye çalıştığını söyleyebiliriz. Zira 13 yıl önce YouTube‘u da alan Google, video içeriği üretme alanında aktif faaliyetlerine başlamıştı. Zaman zaman uzun formatlardaki video içerikleriyle zirveye oturan şirket, bu satın alma işlemi sayesinde kısa formattaki video içerikleriyle de üst sıralara yerleşebilir.

Firework, YouTube’un aksine kısa ve genellikle mobil telefonlar aracılığı ile çekilen videoları içeriyor. YouTube’a her geçen dakikada 500 saatlik içerik yüklendiğini ve Google’ın ana şirketi olan Alphabet’in yıllık reklam gelirinin yüzde 20’sini YouTube’dan elde ettiğini düşünecek olursak şirketin elde ettiği alanı genişletme çalışmalarına girişmesi oldukça mantıklı. Firework’ün ana rakibi TikTok’a bakıldığında ise dünyada her yedi kişiden birinin TikTok uygulamasını telefonuna indirdiği görülmekte. Ayrıca bu aşamada TikTok’un ana şirketi ByteDance’in 75 milyar dolar bir değere ulaştığını da söylemekte fayda var.

Snapchat, LinkedIn ve JPMorgan Chase & Co.’nun eski yöneticileri tarafından kurulan video uygulaması Firework, sahip olduğu milyonlarca kullanıcı sayısı ile YouTube’un diğer rakipleriyle olan rakabette elini bir hayli güçlendirebilir. Ancak söylemeliyiz ki kısa formattaki videolara yönelen tek şirket de teknoloji devi Google değil. 2018 yılında Lasso uygulamasını hayata geçiren Facebook ve kendine her geçen dönemde yeni özellikler eklemeye devam Snapchat’i de unutmamakta fayda var. Bu gelişmelere bakacak olursak yakın zamanda TikTok benzeri uygulamalar arasında ciddi bir rekabet yaşanacağını söyleyebiliriz.

Total
0
Shares
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Related Posts