Flappy Bird neden kaldırıldı?

flappy bird ne kadar kazandırdı

Mobil oyun dünyasında, arkasında herhangi bir medya desteği olmadan, bir gece milyonlarca oyuncuya ulaşabilen kaç oyun biliyorsunuz? Biz bu soruya cevap olarak muhtemelen Flappy Bird diyeceğiz. Yakın dönemin en büyük mobil oyun bombalarından biri olarak karşımıza çıkan Flappy Bird, hatırlayacağınız üzere -kabaca- boruların arasında geçmeye çalışan bir kuşu yönlendirdiğimiz bir oyundu. Flappy Bird’te ekrana tıkladıkça kuş adeta bir basamak daha sıçrıyor, tıklanmadığında da düşüşe geçiyordu. Peki oldukça kısa sürede böylesine büyük bir yükseliş gösteren Flappy Bird neden kaldırıldı?

Flappy Bird Ne Kadar Kazandırdı?

2013 yılında hayatımıza giren ve kısa bir süre sonra mağazalardan kaldırılarak oyuncuları üzen Flappy Bird’ün, geliştiricilerine ne kadar kazandırdığı merak konusu oldu. O dönemde çeşitli kaynaklarda çıkan haberlere göre Flappy Bird, geliştiricilerine günlük 50 bin dolarlık reklam geliri bırakmıştı. Günlük geliri mobil oyun geliştiricileri için adeta bir rüya olan Flappy Bird, bu kadar büyük bir kitleye sahipken ve deli gibi de kazandırıyorken neden kaldırıldı? İşte bu soruya yanıt alabilmek adına Flappy Bird’ün geliştiricisi Dong Nguyen’in açıklamalarına kulak asmamız gerekiyor.

Flappy Bird Neden Kaldırıldı?

Flappy Bird sanal mağazalara yüklendiğinden beri bu oyunun Mario’daki görsel düzene aynen benzediği yönündeki dedikodular ortaya çıkmıştı. Nintendo’nun hiçbir şekilde bu konuda Flappy Bird’e sataşmadığı görülürken, Flappy Bird’ün yayından kaldırılma hikayesiyle oyunun grafikleri arasında bir bağlantı olmadığı ortaya çıktı. Oyunun geliştiricisi Dong Nguyen, Flappy Bird’ü insanları rahatlatmak için yarattığını belirtirken, oyunun insanlar üzerindeki etkisinden pek hoşnut olmadığını belirtti. Hal böyle olunca bu gidişe bir dur demek ve içini rahatlatmak isteyen Dong Nguyen, daha önceki açıklamalarını da yaptığı, kişisel Twitter hesabını üzerinden Flappy Bird’ü yayından kaldıracaklarını açıklamıştı. Böylece kısa da olsa bir döneme adeta damgasını vuran Flappy Bird, Dong Nguyen’in içinin rahat etmemesi nedeniyle mağazalardan çekilmiş oldu.

Öne çıkan görselin kaynağı Webrazzi.

Total
0
Shares
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İlgili İçerikler