Fortnite GDA Sunucuları – Alt Bölge Eşleştirmesi

Fortnite GDA Sunucuları

Ağustos ayında yayınlanan Geliştirme Durumu haberimizde alt bölgelerden oluşan bir eşleştirme sistemi üzerinde çalışıldığından bahsetmiştik. Bu sistemi Güneydoğu Asya bölgesi için yakın zamanda uygulamaya geçildi. Tüm teknik detaylar için yukarıda verdiğimiz bağlantıdaki Ağ Bağlantısı bölümünü okuyabilir, ek bilgiler içinse bu yazıyı okumaya devam edebilirsiniz.

Alt Bölge Eşleştirmesi Nedir?

Hayata geçirilen bu yeni sistem bölgenizde kullanımda olan veri merkezlerini tespit edecek ve hangisinin size daha sağlıklı bir bağlantı hizmeti sunabileceğini belirleyecek. Böylece sizi mümkün olan en iyi bağlantıyı sağlayan yerde sıraya sokacak. Oyuncuların bulundukları konumlara bağlı olarak pinglerinde ve diğer ağa bağlı performanslarında değişkenlik gösteren gelişmeler olacak.

Bu Sistem Ne Zaman Hayata Geçirilecek?

10 Eylül’de Singapur’daki veri merkezini kullanıma açarak alt bölge eşleştirmesine izin veren yapay zekayı etkinleştirildi. Şimdilik bu hizmeti alan ilk bölge Asya olsa da bu eşleştirme sistemini gelecekte tüm dünya genelinde etkinleştirme planlanıyor.

Sürekli En Yakınımdaki Alt Bölgeye Mi Bağlanacağım?

Hayır. O platform ve oyun modu kombinasyonunun oyuncu sayısının, makul bir eşleştirme süresi sağlamak için yetersiz kaldığı durumlarda oraya bağlanmayacaksınız. Bu gibi durumlarda açıkta kalan oyuncular maça bağlanmak için bölgelerindeki “birincil” veri merkezine geri yönlendirilecek. Günün hangi saatinde oynadığınıza, oynadığınız platforma ve seçtiğiniz moda bağlı olarak Singapur’da, Tokyo’da olduğundan çok daha iyi ping alabilir ve buna bağlı olarak maçtaki bağlantı durumunda bir değişiklik gözlemleyebilirsiniz. Ağ performansı ve maç için bekleme süreleri arasındaki doğru denge yakalandığında durumu yakından takip ederek gerekli ayarlamalar yapılacak.

Bu Sistem Gelecekte Neler Getirecek?

Alt bölge eşleştirmesi için amaç her bölgeden oyuncuların mümkün olan en iyi ağ deneyimini sunan veri merkezine otomatik olarak bağlanmasını sağlamak.

Bu hizmeti diğer bölgelere doğru genişlettikçe, yetersiz hizmet alanlarına çok daha iyi hizmet sunabilmenin yanı sıra coğrafi olarak dağılmış birçok veri merkezinin dışında faaliyet gösteren bölgelerdeki oyuncuların deneyimi de iyileştirilebilecek. Hangi bölgelerin ek veri merkezlerinden en iyi şekilde faydalanabileceğini belirlemeye ve yeni konumlarda sistemi hayata geçirildiğinde sizi haberdar etmeye devam edeceğiz.

Total
0
Shares
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İlgili İçerikler