GetContact Numara Silme İşlemi Nasıl Yapılır?

getcontact numara silme işlemi

GetContact Nedir, Hangi Tehlikelere Yol Açabilir?

Uzun bir zamandır piyasada olan CIA ve benzeri bilinmeyen numaralar hizmeti vermekte olan uygulamalardan birisi de GetContact.
 
Bu uygulama diğer bilinmeyen numaralara yönelik olan uygulamalardan farklı olarak diğer cihazlarda bu uygulama olmasa dahi kişilerin rehberinde nasıl kayıtlı olduğunuzu göstermekte.
 
Peki GetContact’ın ne kadar güvenli olduğunu hiç düşündünüz mü?

Peki Bu Uygulamaya Güvenmeli miyiz?

Uygulamayı cihazımıza yüklediğimizde uygulamanın erişmek istediği izinlerin listesi bir hayli uzun.

Sadece başka kişilerin rehberlerinde nasıl kaydedildiğinizi görmek için bu kadar erişim izni istemesi kafalarda soru işaretleri yaratıyor ve buna bağlı olarak biraz dikkatli olmanız sizler için yararlı olabilir.

Getcontat
GetContact, sadece başkalarının rehberinde nasıl kayıtlı olduğumuzu göstermek için epey bir erişim izni istemekte.

GetContact Birçok Sırrı Açığa Çıkarabilir!

GetContact’ın ne gibi tehlikeleri olabileceğini hiç düşündünüz mü?

GetContact siz dahil rehberinize kaydettiğiniz birçok insanın sırrını açığa çıkarabilir. Dünyada kısa sürede popüler olan uygulama, arkasında birçok tehlikeyi de getirmekte. Rehberinizdeki tüm numaraları veri tabanına ekleyen uygulamada, kendi numaranızı silebilirsiniz fakat verdiğiniz erişim izinleri sayesinde uygulama size verdiğinden çok daha fazlasını sizden almakta. Uygulamadan kendi numaranızı silebiliyorsunuz fakat rehberinizdeki sayısız telefon numarasını uygulamaya vermektesiniz.

Örnek olarak mesela bir arkadaşınız eşcinsel olduğuna dair sırrını sizinle paylaştı ve siz de o arkadaşınızı rehberinize eklerken o sırrıyla ilgili takma ad ya da isminin sonuna LGBT gibi kısaltma getirerek kaydettiğinizde GetContact bu numarayı bu şekilde veri tabanına kaydediyor ve tüm dünyaya duyurabiliyor ve bu sırrı öğrenmemesi gereken kişiler bile öğrenebilir.

Başka kişilerin numaralarını da bu uygulamaya girmeyin ve onu diğer kişilerin nasıl kaydettiğini öğrenmeye çalışmayın. Sonuç sizin merakınızı giderebilir fakat diğer kişi için bu hiç iyi olmayabilir. Örnek olarak mesleğini diğer insanlardan gizleyen kişilerin ismini rehberinize onun ismi ve mesleği şeklinde telefona kaydederseniz o kişinin sırrını ortaya çıkarmış olabilirsiniz ve bu da çok önemli sonuçlara sebep olabilir

GetContact tehlikeli olabilir

GetContact Numara Silme

Sosyal medaya çok konuşulan uygulama GetContact ile arkadaşlarınızın telefon rehberlerinde nasıl kayıtlı olabildiğinizi görebiliyorsunuz. Peki GetContact numara silme işlemi nasıl olacak? En yakın arkadaşlarınızdan aile bireylerinize kadar sisteme daha önce dahil olmuş insanların rehbelerinden hareketle nasıl kaydedildiğinizi öğrendiğiniz bu sistem, son gelişmelerden sonra büyük bir sorgulama aşamasına girdi. 

GetContact nasıl çalışıyor?

GetContact isimli uygulamayı indirdiğiniz andan itibaren, rehberiniz uygulamanın veri havuzuna kaydediliyor. Böylece kendi numaranızın nasıl kaydedildiğini görmek için girdiğiniz sistemde, kendi rehberinizin de veri havuzuna eklenmesine -istemeden de olsa- olanak sağlıyorsunuz. Hâl böyle olunca her yüklemede uygulamanın veri havuzu genişliyor ve günden güne sizi kaydetmiş insanların da sisteme veri sağlamasıyla nasıl kaydedildiğinizi daha iyi görebiliyorsunuz

Sosyal Medyada Çok Konuşuldu

GetContact’in yayılması şüphesiz ki sosyal mecralar aracılığıyla oldu. Uygulama üzerinden arkadaşlarının nasıl kaydettiğini gören kişilerin işi şakaya vurup bu konuda paylaşımlar yapmaları GetContact’i bir anda daha popüler hale getirdi. Özellikle son bir hafta içinde büyük bir veri havuzunu daha bünyesine dahil eden uygulama, şimdilerde “verilerimiz çalındı” fikrini ortaya çıkardı. Peki numaranızı GetContact’ten nasıl çıkarabilirsiniz?

GetContact Numara Silme İşlemi Nasıl Yapılır?

Öncelikle belirtmeliyiz ki siz uygulamayı indirmiş olmasanız dahi bir arkadaşınızın bu uygulamayı kurup tüm rehberini kaptırmış olması sizi de doğrudan sisteme dahil ediyor. Bu anlamda kişisel bilgilerinizden çok arkadaşlarınızın da bilgilerini veri havuzuna eklemiş oluyorsunuz. Eğer GetContact uygulamasını indirdiyseniz ilk yapmanız gereken şey uygulamanın “Ayarlar” bölümüne girip sırasıyla Hakkında, Hesap Ayarları bölümüne girmek ve “Hesabı Sil” seçeneğine tıklamak olacak.

Uygulamayı indirmediyseniz ama sistemde numaranızın olduğundan eminseniz bunu çıkarmanın da bir yolu var. GetContact, bu tarz talepler için internet sitesinde GetContact Unlist adında bir bölüm oluşturmuş. getcontact.com/unlist uzantısına giderek aşağıda görselde yer alan sayfaya gideceksiniz. Burada listeden silmek istediğiniz telefon numarasını girip hemen aşağıda bulunan “I’m not a robot” butonunu aktif ederek “Unlist” tuşuna basacaksınız. Böylece GetContact numara silme işlemini tamamlamış olacaksınız. 

getcontact numara silme

Her ne kadar güvenli bir işlem gibi olsa da bunca tereddüt arasında numara silme işleminde dahi numarayı sisteme vermek büyük bir paradoksa da neden oluyor. Sizin isteminiz dışında numaranızı veri havuzuna kaptıran arkadaşınız nedeniyle, numaranızı sistemden silmek için yeniden numaranızı vermeniz gerekiyor. Bu paradoksu bir kenara bırakacak olursak yukarıdaki işlemleri yapmanız durumunda numaranız GetContact aramalarında çıkmıyor olacak.

Total
0
Shares
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İlgili İçerikler