Huawei Yeni Cihazlarında Kameraları Ekranın Altına Gömebilir

Huawei

Huawei şüphesiz ki son dönemde Amerika ve Çin arasındaki pürüzler nedeniyle birçok sorunla karşı karşıya kalan firmaların başında geliyor. Yakın dönemde nasıl bir yol izleyeceği merak konusu olan şirket, teknoloji hamlelerine devam ediyor. Paylaşılan son bilgilere göre, bir süredir gündemi meşgul eden “ekran altı kamera” teknolojisi için Huawei de devrede.

Huawei patenti aldı

Henüz bu konuda net bir teknoloji atılımı yapmadığı görülen Huawei, konuyla ilgili patentini aldı. WinFuture tarafından tespit edilen patantlere göre, ekranın sol üst köşesinde bir simge yer alıyor. Bu simge lens olarak kullanıcıların karşısına çıkıyor. Bu da ekranlarımızın üst kısımlarında yer alan kamera bölümün de artık ekrana dahil edildiğini ve kameralar için ayrı bir bölümün -bizim için görünür- bir alan teşkil etmeyeceğini gösteriyor.

Kullanılıp kullanılmayacağı net değil

Kesinlikle belirtilmeli ki Huawei’nin bu konudaki patentini almış olması, bu teknolojinin yeni telefonlarda tamamen kullanılacağı anlamına gelmiyor. Bu konuda fikren girişimlerini yapan dünyaca ünlü marka, birçok rakibi gibi bu alanda geri kalmamak ve/veya iş işten geçmeden pazarda yer almak istediği için bu hamleyi yapmış olabilir. Konuyla ilgili henüz resmi bir açıklama gelmezken, ilerleyen dönemde bu teknolojinin kullanılması durumunda video ve görseller ile çok daha net bir şekilde teknoloji meraklılarının karşısına çıkması bekleniyor.

Bir diğer yandan hali hazırda Xiaomi ve Oppo‘nun da ekran altı kameraları özelinde çalıştığı, bu teknolojiyi ürünlere dahil ettikleri biliniyor. Maddi büyüklüğü açısından 2020’lerden itibaren kendi kulvarında zirvenin en büyük adayı olarak gösterilen Huawei’nin bu alanda nasıl bir yenilik getireceği, nasıl bir yol izleyeceği henüz bilinmiyor. Gündeminde büyük ölçüde Mate 30 Pro yer alan dünyaca ünlü firmanın bu telefondan itibaren kamerasını ekranın altına gömebileceği konuşuluyor.

Değişiklik olacaktır

Bu girişimin yayılması durumunda ekranın ön tarafının tamamen ekrana ayrılacak. Patent görsellerinde de görüldüğü üzere, telefonun o anki durumuna göre kameranın simgesi ve konumunda da ufak değişiklikler olabiliyor. Tabii patent görselleri gelecek teknolojiyi net olarak göstermiyor ama bizler için fikir edinme aracı olarak kullanılabiliyor.

Total
0
Shares
1 Yorum
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İlgili İçerikler