iOS 10.3.1 Geldi Eski Sürümlere Dönüş Kapandı!

iOS 10.3.1

Apple, iOS kullanıcılarının her zaman son sürümü kullanmalarını isteyen bir firma. Şirket, dün itibari ile iOS 10.3.1’den daha alt sürümler olan iOS 10.2.1 ve iOS 10.3’ü imzalamayı durdurdu.

iPhone kullanıcılarını her zaman güncel kalmaları için teşvik eden Apple, yeni iOS sürümlerini yayınladıktan bir süre sonra önceki sürümlere dönüş yolunu kapatıyor. iOS 10.3.1’in yayınlanmasından bir hafta sonra iOS 10.2.1 ve iOS 10.3 için imzalalar kapandı.

iOS 10.2.1 ve iOS 10.3’e dönüşler kapandı

Kullanıcı güvenliğini ön planda tutmaya çalışan  Apple, kullanıcılarının sürekli güncel sürümler kullanmasını sağlamak amacıyla bir takım stratejik hamleler yapmakta. Bu hamlelerden belki de en önemlisi güncelleme alan cihazların bir süre sonra eski sürümlere dönüş imkanının engellenmesi. Yazılım güncellemeleri ile yeni bir takım özellikler işletim sistemine dahil olmakta. Yine güncellemeler ile iOS’un önceki sürümlerinde var olan güvenlik açıklarını kapatılırken, bir çok hata da düzeltmekte.

APFS ve AirPodsumu Bul gibi pek çok yeniliklerin olduğu iOS 10.3’ün yayınlanmasından bir süre sonra hata düzeltmesi niteliğinde olan yeni bir  güncelleme gelmişti. Bu güncellemenin hemen ardından bir de beta sürüm yayınlayan Apple kullanıcılardan kısa aralıklarla yapılan güncellemelere tepki gelmemesi adına  iOS 10.2.1’i imzalamaya devam ediyordu.  Firma, dün itibari ile yaptığı duyuru sonrasında iOS 10.2.1 ve iOS 10.3’e dönüşü kapattı. Artık yüklenebilecek en alt sürüm iOS 10.3.1. Şu anda iOS 10.3.1 ve iOS 10.3.2 beta yüklemiş durumda olan iOS cihaz sahipleri legal yollardan iOS 10.3.1’den daha alt sürümlere dönemiyorlar.

iOS 10.3 güncellemesi ile tüm özellikleri öğrenmek için burada ki yazımızı okuyabilirsiniz. APFS dosya sistemi ile ilgili detaylara ise buradan ulaşabilirsiniz.

iOS 10.3.1 güncellemesiyle beraber gelen yenilikler

iOS son güncellemesi ile beraber radikal değişiklikler gözlemlemedik. Daha çok 10.3 sürümüyle gelen özellikler ile ilgili hata gidermeler ve geliştirmeler yapılmış. Gelin yeniliklere beraber göz atalım:

– Apple Dosya Sistemi iyileştirmeleri,
– Aygıt uygulamasının üst kısmında yer alan, iCloud bölümünü yeniledi,
– Siri ve CarPlay geliştirmeleri,
– Web siteleri için performans iyileştirmeleri,
– Uygulama içi değerlendirmeyi devre dışı bırakmak için ayarlar uygulamasına geçiş yapma özelliği eklendi,
– Haritalar uygulamasına saatlik tahmin özelliği eklendi,
– Mail için navigasyon geliştirmeleri,
– Çince ve Japonca klavyelerde yazma kolaylaştırıldı.

Total
0
Shares
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İlgili İçerikler