Minecraft “Caves and Cliffs” güncellemesi duyuruldu!

Minecraft uzun bir süre sonra en büyük güncellemesini yapıyor. Caves and Cliffs adı verilen güncellemede ana odağın mağara ve dağlar olacağını bilmelisiniz.
Minecraft Caves and Cliffs
Minecraft Caves and Cliffs güncellemesi duyuruldu.

Minecraft Caves and Cliffs güncellemesi geçtiğimiz günlerde duyuruldu. Yapılan paylaşımlar sonucu yeniliklerin bu kadarla kalmayacağı da paylaşıldı. Mojang tarafından yapılan etkinliklerde Minecraft’ın 1.17 sürümünde oyuncuları neler beklediğine dair bilgiler paylaşılmasına rağmen daha birçok yeniliğin oyunculara söylenmediği de paylaşıldı. Mojang’ın bu sürümde ana odağı mağaralar ve dağlar olacak. Bu güncelleme 2021 yılının yaz aylarına doğru çıkacağı bildirildi.

Minecraft Caves and Cliffs Güncellemesi: Yeni canlı Glow Squid oldu!

Her sene Mojang tarafından düzenlenen Minecon etkinliğinde canlı yayın esnasında oyunculara bir bağlantı verilerek yeni güncellemede hangi yaratığın veya hangi bölgenin güncelleneceği belirleniyor. Daha öncesinden bu tür bir oylamada bölgeler oylandı. Üç ayrı bölgenin oylaması sonucunda dağ bölgeleri kazandı. Böylelikle oyunun yeni güncellemesinde dağların değişeceği ve yeni canlı olarak keçilerin geleceği paylaşıldı.

Minecraft Parlayan Mürekkep Balığı
1.17 güncellemesiyle oyuna parlayan mürekkep balığı ekleniyor.

Bölge oylaması yapıldıktan sonra bir oylama daha yapılarak yeni bir canlı için oyunculara oylama bağlantıları paylaşıldı. Canlı oylamasındaysa “Moobloom”, “Glow Squid” ve “Iceologer” canlıları yer aldı. İlk aşamada “Moobloom” canlısı elenerek oylama ikinci aşamaya bırakıldı. Bu oylama sonucunda “Glow Squid” yani parlayan mürekkep balığı kazandı.

Parlayan mürekkep balığı isminden de anlaşılabileceği gibi tıpkı normal mürekkep balığı gibi su içerisinde yaşayacak. Normalinden farkıysa yeni balığın parlayacak olması. Parlayan mürekkep balığı normal bir ışık yayan meşale gibi değil. Sadece daha parlak renklere sahip olacak.

1.17 sürümünde mağaralara neler eklenecek?

Epey bir süredir herhangi bir platform üzerinden Minecraft oynuyorsanız mağaraların en son güncellendiği tarihi hatırlamakta zorluk çekebilirsiniz. Uzun bir süreden sonra Mojang yeni bir hamle yaparak 1.17 sürümünde mağaraları daha çeşitli yapacak. Tıpkı terk edilmiş raylı madenlerin bulunduğu gibi daha birçok türde insan eliyle yapılmış gibi madenlerle karşılaşabilirsiniz.

Minecraft Yeni Mağara Yapıları
1.17 güncellemesiyle mağaralar gelişiyor.

Normal bir mağarayla 1.17 sürümünde olabilecek mağaralar karşılaştırıldığında çoğu oyuncu hayret içerisinde kalıyor. Normalden daha dar tüneller, yer altı gölleri, kanyon gibi devasa mağaralar, şelaleler, yeni canlılar, bloklar, madenler ve yeni zindanlar 1.17 güncellemesiyle oyuna eklenecek.

Dikit ve Sarkıtlar

Paylaşılan görüntüye göre mağaralara dikit ve sarkıtlar eklenecek. Herhangi bir canlı mağaralarda dikitlerin üzerine düşerse hasar alabilecek. Aynı zamanda sarkıtlardan da su tanecikleri düşmesinin yanında dikitlerin kendisi dahi düşebilecek. Bu özelliklerle birlikte hayatta kalmak daha zor olacağa benziyor.

Minecraft Dikit ve Sarkıtlar
Dikit ve sarkıtlar tüm canlılara zarar verebilir.

Çoğu oyuncu yeni güncellemeyle gelecek olan dikit ve sarkıtları otomatik yaratık öldürme sistemleri için oldukça kolay kullanışlı olduğunu düşünüyor. Özellikle adada hayatta kalma sunucularında olduğu gibi yaratık doğabilecek bir platform oluşturduysanız artık magma blokları kullanmak yerine dikitler kullanabileceksiniz.

Yeşil ve Aydınlık Mağaralar

Mojang tarafından paylaşılan videoya bakıldığında yeni bir mağara türünün paylaşıldığını görebilirsiniz. Bu videoda mağaraya doğru giderken bir ağaç gösteriliyor. Dikkatli biriyseniz ağacın üzerindeki çiçeği rahatlıkla göreceksiniz. Yapraklarında çiçek bulunan ağacın hemen altında da bir mağara yer alıyor. Mağara dendiğinde oyuncuların aklına karanlık gelmesine rağmen yeni mağara türünde bol bol yeşillik olmasının yanında bir o kadar da aydınlık olacak.

Minecraft Yeşil ve Aydınlık Mağaralar
Yeni güncellemeyle yeşil ve aydınlık mağaralar görebileceksiniz.

Aynı mağara görüntülerinde tıpkı gerçek hayatta olduğu gibi zaman zaman açılıp kapanan çiçekler ve asmalarda bulunan yenilebilir meyveler de yer alıyor. Ayrıca bataklık bölgesinde bulunan nilüferler gibi de yeni bir blok oyuna eklenecek. Yapısı nilüfere benzeyecek olan yaprakların üzerinde çok fazla durursanız bir zaman sonra düşebilirsiniz. Bu yapraklarla tek kullanımlık merdivenler oluşturabilirsiniz.

Bu mağaralarda bir de “Axolotls” adında bir canlı daha yer alıyor. Zararsız bir balık olmasının yanında kovayla birlikte rahatlıkla elde edebilirsiniz. Aynı zamanda boğulmuş, gardiyan, yaşlı gardiyan ve diğer balık türlerine saldırabiliyor ve evcilleştirilebiliyor. Tıpkı papağanlarınız varken bir yaratıkla savaştığınızda papağanların sizin önünüze geçtiği gibi bu canlılar da balıkla evcilleştirildiği zaman sizinle birlikte savaşabiliyor. Bu canlının bir diğer ve en hoş özelliğiyse canı azaldığında ölü taklidi yapabilmesi. 🙂

Warden Yaratığı ve Derin Mağaralar

Yeni blok türüyle oluşmuş mağarada “Warden” adlı zararlı yaratık bulunuyor. Bu yaratık demir golem gibi güçlü olmasına rağmen gözleri bulunmuyor. Bu canavarın gözleri bulunmuyorsa nasıl zararlı olabiliyor? tarzında soruları duyar gibiyim. Warden adlı yaratık aksiyon filmlerinde olduğu gibi hareket eden kişileri algılayabiliyor. Farklı oyunlarda herhangi bir çalıya girip etrafa taş atarak bölgedeki muhafızları şaşırtabildiğiniz oyunlarda olduğu gibi 1.17 güncellemesiyle birlikte kartopu ve yumurta gibi fırlatılabilir eşyalarla birlikte Warden’ın dikkatini çekebileceksiniz.

Minecraft Warden Yaratığı
Warden yaratığının gözü olmayacak.

Bu mağarada daha tehlikeli olan başka bir şeyse mağaraya meşale gibi ışık saçan bir blok koyulsa dahi ara ara karanlıklar oluşuyor. Tıpkı yer altı madenlerinde olduğu gibi bu mağarada da gizli sandıklara rastlayabilirsiniz. Ayrıca en iyi zırha sahip olsanız dahi Warden’ın yapacağı bir vuruş ile ölme ihtimaliniz var.

Yeni Bloklar ve Kablosuz Kızıltaş

Derin mağarasında bulunan bloklarla birlikte kızıltaş ihtiyacınızı karşılayabilirsiniz. Yeni blokların olduğu gibi sinyal saçan bloklar da yer alıyor. Bu sinyalin önüne geçmek veya sinyale yön vermek içinse yün kullanabilirsiniz. Bu bloğun en güzel yanıysa yaptığınız evden bir tuşa tıklayarak sizden yüzlerce blok ötede bulunan bir sistemi çalıştırabileceksiniz.

Minecraft Kablosuz Kızıltaş
Yeni güncellemeyle tek tuşla sizden yüzlerce blok ötede bulunan sistemleri çalıştırabileceksiniz.

Evinize bir kontrol odası yaparak farklı sistemlere koşmak yerine evinizden yönetebilirsiniz. Koyduğunuz düğmeye tıkladığınızda dışarıda bulunan şeker kamışı tarlanızı otomatik bir şekilde toplayabilirsiniz. Hayal gücünün sonsuz olduğu Minecraft’ta bu tarz fikirlere sahip olmak için yapmanız gereken tek şey düşünmek.

Dağlar ve Keçiler

Mojang, gelecek olan 1.17 güncellemesinin içerisinde dağlar hakkında pek fazla görüntü veya bilgi paylaşmadı. Bilinen tek yenilik yeni bir kar türünün oyuna geleceği ve bu blok tuzak olarak kullanılabileceği. Bataklığa düşerek yavaş yavaş batabileceğiniz gibi bu özellikle birlikte bir anda kendinizi tuzağın içinde bulabileceksiniz.

Minecraft Keçiler
Keçilerin zıplaması oyunculara göre daha fazla olacak.

Bir diğer özellikse dağlarda bulunan keçiler. Normal bir oyuncuya göre zıplama oranları daha yüksek olan bu keçiler gördüğü her canlıya saldırabilir. Paylaşılan görüntülerde yavru bir keçi yer almasından dolayı keçileri çoğaltma gibi bir ihtimal bulunuyor. Aynı zamanda bu keçiler vurdukları canlıları geri tepebiliyor.

Bakır ve Ametist Kristali

Minecraft 1.17 güncellemesiyle oyuna bakır madeni ve ametist kristali ekleniyor. Oyunda en çok rastlanan maden kömür olmasına rağmen yeni güncellemeyle bir bakır damarından neredeyse 50-60 tane bakır elde edebileceksiniz. Bu cevherle bakır bloğu, basamak ve merdiven yapabileceksiniz. Evinizin çatısında herhangi bir bakır bloğu kullandığınızda belirli bir süre sonra blokların turuncu renkten yavaş yavaş solarak maviye döneceğini göreceksiniz. Aynı zamanda yağmurun yağması da bakırların renk değiştirmesini hızlandırabilir.

Minecraft Ametist Kristali
Ametist kristali bulmak için madene inmelisiniz.

Bakır elde ederek paratoner yapabileceksiniz. Paratonerleri evinizin çatısına koyarak yağmurlu günlerde yıldırımların evinize düşmesini engelleyebilirsiniz. Paratonerleri sadece evinizde değil de alev alabilecek birçok yapının en üstüne yerleştirerek yıldırımların oraya düşmesini sağlayabilirsiniz. Yıldırımları yönlendirebileceğinizden dolayı gelişmiş creeperların yapılabileceği düşünülüyor.

Ametist kristalleriyle birlikte oyun içerisinde teleskop yapabileceksiniz. Oyuncuların en sevdiği mod olan Optifine’ın önemi bu güncellemeyle azalacak gibi. Oyun içerisinde bu teleskobun yapılması için uğraşılmasından dolayı da Optifine kullanılmaya devam edilebilir gibi duruyor. Ayrıca bu kristallerin yanına yaklaştığınızda değişik sesler duyabileceksiniz. Bu kristalleri bulabilmek için madenlerde dolaşmalısınız. Aynı zamanda ametist kristallerinin büyüyebileceği özel bir blok yer alıyor. Bu blok tıpkı katman kayasında olduğu gibi kırması imkansız olduğundan dolayı kristal ihtiyacınızı karşılamak için sürekli olarak madene girmeniz gerekecek.

Çanta

Belki de oyuncuların en çok beklediği özelliklerden birisi çanta. Shulker kutusu gibi çeşitli depolama blokları oyuna getirilse de çantalar her zaman gerekiyor. Bu çantalar içerisinde sadece 64 adet eşya bulundurabiliyorsunuz. İçerisinde tek tür blok veya eşya bulundurmak zorunda değilsiniz. 64 adet odun da koyabilir 64 adet birbirinden farklı eşya da depolayabilirsiniz.

Minecraft Çanta
Bir çanta içerisinde maksimum 64 tane eşya bulunabilecek.

Çantaların iki farklı görünümü bulunuyor. İçi boş olan bir çantanın ağzı açık görünürken içini doldurduğunuz çantanın ağzı iple kapatılmış olarak görülecek. Shulker kutularının içerisinde eşya koyulduğunda ve envanter içinden bu blokların üzerine geldiğinde detaylar bölümünde yazılar yazıyor. Yeni gelecek olan çantadaysa içerisinde neler olacağı gözükecek.

Arkeoloji Eşyaları

Seramikler, gömülü hazineler ve daha birçok eşyayı toprak ve çakılları inceleyerek elde edebileceksiniz. Blokları incelemek için özel bir alete ihtiyacınız olacak. Aynı zamanda blokları incelerken ekranı çok fazla döndürmemelisiniz. Araştırma yaparken ekranı hızlı bir şekilde kaydırırsanız bulacağınız gömünü kırılabilir.

Minecraft Arkeoloji
Toprak ve çakıl bloklarını incelerken ekranı hızlı bir şekilde kaydırırsanız bulacağınız eşya zarar görecek.

Fırçayla birlikte kazı yaparak elmas ve zümrüt blok bulabilirsiniz. Pek fazla önemli bir güncelleme olmasa dahi Minecraft’ta değişik şeyler bekleyenler için oldukça önemli bir özellik. Bir diğer merak konusuysa fırçayla birlikte blok üzerinde araştırma yaparken bloklar katman katman küçülüyor. Çoğu kişi bu işlem yarıda kesilirse araştırma yapılan bloğa ne olacağını merak ediyor.

Minecraft Caves and Cliffs güncellemesi burada sona eriyor. Minecraft “Caves and Cliffs” güncellemesi gibi daha birçok oyunun rehberlerine ulaşmak için Mobidictum’u takipte kalın. Aynı zamanda oyunlarda yaptığımız çekilişlere katılmak için Discord sunucumuza gelebilirsiniz. Bu güncellemenin 2021 yılında geleceğini ve yapılan paylaşımların 1.17 sürümünün tamamı olmadığını bilmelisiniz. Oyunun 1.17 sürümünün erken erişimleri açıldığı zaman daha fazla özelliğin geleceğini göreceksiniz.

Total
0
Shares
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Related Posts