Mobil Oyun Harcamaları Şimdiden 30 Milyar Doları Buldu

mobil oyun

Mobil oyun sektörü her geçen yıl üzerine koya koya ilerlemeye devam ediyor. Telefonların hayatımızın büyük bir parçası haline geldiği ve haliyle mobil oyunların da gündelik yaşantımızda önemli bir yer tutmaya başladığı şu günlerde, mobil oyun harcamaları da hatrı sayılır miktarda büyümeye devam ediyor. Mobil oyun pazarı artık hiç olmadığı kadar büyük.

Mobil oyun sektörü yükselişte

Sensor Tower, Google Play ve App Store‘un verilerinden hareketle bir içerik paylaştı. Platformlara göre gelirlere işaret eden bu araştırmadan çıkan sonuçlar mobil oyun geliştiricileri ve bu alana yatırım yapmak isteyen yatırımcıların yüzlerini güldürdü diyebiliriz. Verilen bilgilere göre, Google Play ve App Store üzerinden mobil oyunlar için yapılan harcamalar şimdiden 29,6 milyar doları buldu. Peki 2018’de durum nasıldı?

Bu yılın ilk yarısında 29,6 milyar doları gören mobil oyun sektörü, 2018 verileri hesaba katıldığında epey yükselmiş gibi duruyor. Bu sayı, 2018’e göre yüzde 11,3’lük bir artışa işaret ediyor. Bu gelirin platformlar bazında da dağıtımı yapıldı. Gelen bilgilere göre App Store’un gelirleri geçen yıla göre %7,8 artarak 17,6 milyar doları bulurken; Google Play’deki gelir ise geçen yıla nazaran %16,8 arttı ve 12 milyar dolara çıktı.

Honor of Kings 728 milyon dolar ile zirvede

Tencent‘in Honor of Kings‘i de mobil dünyanın öne çıkan yapımlardan biri oldu. Verilere göre gelir olarak zirveye fırlayan yapım, 728 milyon dolar kazandı. Bu sayının içinde Çin’in üçüncü parti yazılımlı Android store’larının yer almadığını da belirtelim. Honor of Kings’in hemen ardından Sony’nin Aniplex’s Fate/Grand Order‘ı geliyor. 628 milyon dolarlık geliri görünen bu yapımın hemen ardından 566 milyon dolar geliri bulunan Mixi’nin Monster Strike‘ını görüyoruz.

Mobil oyunların yanına bir de uygulamaları ekleyince App Store ve Google Play harcamaları 40 milyar doları buluyor. Bu sayı da 2018’in bu dönemlerinden yaklaşık %15’lik bir artışa işaret ediyor.

Her geçen gün büyüyen mobil dünyayla ilgili birçok içerik Mobidictum aracılığıyla sizlerle. Mobil dünyadan son gelişmeler ve mobil oyunlar hakkındaki eşsiz içerikler ile karşınızdayız. İyi oyunlar!

Total
0
Shares
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Related Posts