Mobil Oyun Pazarının Lideri Tencent!

Mobil Oyun

Tencent, 2016 yılında dünyanın en çok kazanan mobil oyun yayıncısı oldu.

Mobil veri analiz şirketi App Annie, iOS ve Google Play mağazalarında yer alan  en yüksek gelir üreten oyun yayıncısı firmaların listesini yayınladı.  Listede  oyun firmalarının yanı sıra   Spotify ve Netflix gibi bazı eğlence uygulamaları da yer almakta…

2016 yılının şampiyonu olan Tencent, 2015 yılını altıncı sırada kapatmıştı. 2016 ‘ da büyük çıkış yakalayan firma zirveye ulaşarak liderlik koltuğuna kurulmayı başardı.  Eski lider Supercell ise ikincilik kürsüsünde kendine yer buldu.

Üçüncülüğe ise  bir önceki yılın dokuzuncusu olan NetEase firması yerleşti.  NetEase, aynı zamanda 2016 ‘da dünyanın en çok büyüyen mobil oyun şirketi olarak Tencent ile beraber yılı en iyi şekilde kapayan iki firmadan birisi oldu.

Ülkemizin ilk oyun geliştiricileri derneği olan Oyunder’in en önemli üyelerinden Netmarble ise listede 9. sırada yer aldı. Listede dikkat çeken bir ayrıntı da geçtiğimiz günlerde Netmarble tarafından satın alınan Kabam firmasının yer alması oldu. 29. sırada yer alan Kabam ‘ın gelirleri de Netmarble hanesine yazılacak olursa sıralama değişebilir.

İlk 10’un geri kalanında MZ, Activision Blizzard, Mixi, Line, Bandai Namco ve Niantic yer alıyor.

Asya hakimiyeti

Bu yılın sıralamasında en dikkat çeken detay ise  listede yer alan  52 firmadan  30  tanesinin Asya-Pasifik bölgesinde yer alması.

Bu arada, ABD ve Japonya, gelir getiren şirketler yaratma konusunda en verimli ülkeler arasında yer aldılar.

Mobil OyunApp Annie’nin listesinde, 1 Ocak 2016 ile 31 Aralık 2016 tarihleri ​​arasındaki dönem için  birleştirilmiş App Store ve Google Play gelirleri baz alınmıştır.

Bununla birlikte, gelirler yalnızca IAP’ları ve ücretli indirmeleri içerir ve uygulama içi reklamlardan veya app store kanallarının dışındaki aboneliklerden üretilen gelirleri içermez.

Tam listeye buradan ulaşabilirsiniz.

Total
0
Shares
1 Yorum
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İlgili İçerikler