Netmarble, 12 Milyar Dolar Değerleme İle Halka Arz Başlattı

netmarble

Güney Koreli mobil oyun yayıncısı ve yapımcısı Netmarble, 12 milyar doları aşkın değerleme ile halka arz başlattı…

Netmarble, IPO planlarıyla ilgili aylarca spekülasyon yaptıktan sonra 12 Mayıs 2017’de resmi olarak kamuya açıklamada bulundu.

Firma sahip olduğu sağlam portföyü, yeni alımları ve başarılı oyun yatırımları sayesinde halka arzını en üst seviyede fiyatlandırmayı başardı. Güney Kore borsasında ilk günün sonunda hisseleri 144 dolardan kapanan firma ülke tarihinin en büyük ikinci halka arzını gerçekleştirmiş oldu.

Son derece zengin bir oyun portföyüne sahip Netmarble ‘in  Paramanya, Star Wars: Force Arena, Evilbane : Kuzgunların Yükselişi, Seven Knights, Marvel: Contest of Champions , Transformers: Forged to Fight ve Lineage 2: Revolution gibi oyunları dünya çapında ilgi görüyor.

Dev firmanın sadece Güney Kore ‘de yayınlanan  Lineage 2 ‘den ilk ay sonunda  176 milyon dolarlık gelir elde ettiğini daha önce de duyurmuştuk.

 

Büyük hayaller büyük başarılar

Daha önce, Netmarble’ın halka arzından fon yaratarak 2.3 milyar dolar kazanım hareketi planladığı bildirilmişti. 

Planlarını uzun vadeli ve büyük hayaller üzerine kuran firma en son yaptığı Kabam satın alması ile uzun süre konuşuldu. Ünlü oyun geliştirici firma Kabam’ı satın alan Netmarble firmanın elinde bulunan iki önemli IP ‘ye de sahip olmuştu.

Geçtiğimiz sene, sosyal casino şirketi Playtika için 4.3 milyar dolarlık bir teklif sunan firma satın alma da başarısız oldu. Ancak bu hamle, Netmarble’ın birleşme ve satın alma faaliyetleri için büyük miktarda para harcamaktan çekinmediğini gösteriyor.

EMEA  bölgesi faliyetleri için Türkiye’yi üs olarak kullanan firmanın Türkiye oyun sektörüne de büyük katkısı bulunmakta. Oyunder ‘in yönetim kurulunda bulunan firma Türkiye ‘de düzenlenen pek çok oyun organizasyonuna katkıda bulunuyor.

Total
0
Shares
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İlgili İçerikler