Samsung Galaxy Note 7 Yeniden Satışa Çıkıyor

Galaxy Note 7

Samsung,  Galaxy Note 7 serisinden vazgeçmiş değil. Cihazlar yeniden satışa çıkıyor.

Geçtiğimiz yılın mobil cihaz sektöründeki en büyük heyecanı ve hayal kırıklığı olan Samsung Galaxy Note 7  ‘refurbished’ olarak  yani “Yenilenmiş” olarak yeniden piyasaya sürülecek. Bu terim genellikle arızalı cihazın üretici tarafından düzeltilerek daha uygun fiyata yeniden satışa çıkarılması için kullanılıyor. Garanti şartları genellikle  daha sınırlı olan bu cihazlarda sorun yaşanma olasılığı ise normal bir telefondan genellikle farksız olmakta.

Galaxy Note 7

Samsung, daha önce  Note 7’lerin tamamen toplandıktan sonra tekrar satışa çıkmayacağını açıklamıştı. Son zamanlar da kulağımıza gelen söylentilere göre şirket, fikir değiştirmişe benziyor. Mobil Dünya Kongresi’nde Greenpeace üyesi protestocular, toplanan 4.3 milyon Note 7’nin doğaya zarar vermeyecek şekilde geri dönüşüme tabii tutulması yönünde Sasmung’a baskı yapmış, Güney Koreli şirket de daha sonrasında telefonların çevreye duyarlı bir şekilde geri dönüştürülecekleri teminatını vermişti.

Bu teminat, üç ilkeden oluşuyor. İlk olarak toplanan Note 7’lerin bazı parçaları test cihazlarında kullanılmak için ayrılacak. Bu parçalar arasında telefondaki yarı iletkenler ve kamera modülleri de bulunmakta. İkinci ilke ise telefonların bakır, nikel, altın ve gümüş gibi parçalarının bu konuda uzmanlaşmış geri dönüşüm firmaları üzerinden geri dönüştürülmesi.

Galaxy Note 7

Üçüncü ve bizi en fazla ilgilendiren ilke ise, Note 7’lerin yeniden satışa sunulması. Bunun için Samsung, yenilenmiş ve geri dönüştürülmüş parçaların da yardımı ile belli sayıda satışa sunma ya da kiralama amacı ile Note 7’ler üretecek.

Yenilenmiş Note 7’lerin ne zaman ve hangi pazarlarda satışa sunulacağı henüz belli değil. Ancak Samsung, yeni amiral gemisi cihazı Galaxy S8’in tanıtımını geçtiğimiz günlerde gerçekleştirdi ve yaz aylarında da bu kez bir başka amiral gemisi cihazı Note 8 görücüye çıkacak. O sebeple Samsung’un Galaxy Note 7’yi, Galaxy Note 8’i yüksek fiyatı sebebi ile alamayan müşterileri çekme amacıyla kullanmasını bekleniyor. Özellikle Hindistan, Afrika ve Orta Doğu’ da piyasaya sürüleceği kesin olan cihazın Türkiye ‘ye ancak ithalatçılar aracılığı ile sınırlı sayıda geleceğini düşünüyoruz.

Samsung Galaxy Note 7 pek çok gelişmiş özelliğe ve Android Nougat gibi güncel bir işletim sistemine sahip. Samsung Galaxy S8 ‘in yüksek fiyatı karşısında uygun fiyatlı bir alternatif olabilir.  Samsung Galaxy S8 incelemesini sizler için yayınlamıştık dilerseniz buradan ulaşabilirsiniz.

Total
0
Shares
1 Yorum
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İlgili İçerikler