Supercell’den Brawl Stars için Büyük Başarı

Supercell Brawl Stars
Supercell kazanmaya devam ediyor!

Özellikle son yıllarda dijital çağın bir getirisi olarak, Mobil oyun sektöründeki pazarında ne kadar büyük bir boyuta geldiğini tahmin edebilirsiniz. Clash of Clans ve Clash Royale gibi oyunları ile tanıdığımız Finlandiya bazlı dev mobil oyun firması Supercell, Brawl Stars oyunu ile kazanmaya devam ediyor. Daha önce de tanıtımını yaptığımız Brawl Stars, Sensor Tower’dan gelen istatistiklere göre ilk ayında Supercell’e 63 milyon dolar kazandırmış bulunmakta. Ücretsiz bir oyun olmasına rağmen, kullanıcılar oyun içi satılan ürünlere büyük bir ilgi gösteriyor. Yine Sensor Tower’a göre oyuncular günlük ortalama 2 milyon dolar harcıyor.

Brawl Stars Asya Kıtasında da Büyük İlgi Görüyor

63 milyon dolarlık gelirin %26’lık bölümü Amerikalı kullanıcılardan geliyor. Oyun şu ana kadar Asya’da oldukça büyük bir başarı yakalamış durumda. İlk ay hasılatının %15’i Japonya’dan ve %13’ü Güney Kore’den gelmekte. Supercell’in Brawl Stars’tan önce çıkardığı oyun olan Clash Royale’ın ilk ayında Çin hariç tüm dünya genelinde 136.5 milyon dolar gelir elde etmişti.

Brawl Stars, Clash Royale, İlk Ay Geliri
Brawl Stars ve Clash Royale Oyunlarının İlk Aydaki Gelirleri

iOS ve Android Kafa Kafaya

Supercell’in ilk önce iOS platformu için ön kullanım (soft-launch) olarak piyasaya sürdüğü Brawl Stars, kullanıcılar ve ilk aylık gelir açısından iOS ve Android platformları arasında eşit olarak paylaşılmış durumda. Dünya çapında kullanıma sürülmeden önce oyun, 544 gün süren bir ön kullanıma sunulmuştu. Supercell CEO’su Ilkka Paananen, oyunun dünya çapında kullanıma sunulmasının, uygulamayı geliştiren ekibin bir kararı olduğunu söylüyor. Bu aslında bize Supercell firmasının, oyun geliştiricilerinin, oyunun çıkışı ve çıkısından sonraki dönemde aktif olmaları konusundaki yaklaşımını gösteriyor. Bu yaklaşımın meyvelerini de alıyor dersek yeridir.

En çok Kazandıranlar Listesinden Düşmüyor

Brawl Stars, 2018 yılının aralık ayının ortalarından çıkmasına rağmen, çıktığı ayın en çok kazandıran oyun listesinde 15. sırada yer almaktaydı. Çıktığı tarihten itibaren en çok kazandıran 20 oyun arasında yer bulan oyun, Amerika içerisinde iOS platformunda en çok indirilen oyun olma özelliğini de taşımaktadır. Brawl Stars, ilk ay istatistiklerine göre Clash Royale’in altında kalsa da Battle Royale akımının da etkisiyle ilerleyen zamanlarda daha büyük başarılar elde edebileceği öngörülebilir. En iyi ve en güncel mobil oyun haberleri için Mobidictum’u takip edin!

Total
0
Shares
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İlgili İçerikler