Teknolojinin Kadın Liderleri Belli Oldu!

Teknolojinin Kadın Liderleri

Teknolojinin Kadın Liderleri Ödüllerini Aldı

Microsoft, KAGİDER ve Aydın Doğan Vakfı’nın yapmış olduğu işbirliği ile hayata geçirilen, kadınların teknoloji alanında gösterdiği başarıları desteklemek amacıyla düzenlenen “Teknolojinin Kadın Liderleri” yarışmasında kazananlar belli oldu.

Kadınların projelerini yarıştırdığı ve 9 kategoride ödül verilen etkinlikte Microsoft Türkiye Genel Müdürü Murat Kansu yapmış olduğu konuşmada, “Dijital geleceğe hazır güçlü bir Türkiye için teknolojide ‘Erkek İşi’ ön yargısını kaldırmalıyız. Teknolojide güçlenen kadın her alanda güçlenir” dedi.

Microsoft Türkiye’nin Türkiye Kadın Girişimciler Derneği (KAGİDER) ve Aydın Doğan Vakfı’nın birlikte yürüttüğü “Teknolojinin Kadın Liderleri” projesi, teknolojide kadınların neler başarabildiğini herkese göstermeye devam ediyor. Türkiye’de kadınların teknoloji alanında daha fazla söz hakkı olması ve teknolojide kadın girişimcilere ilham vermek için bu yıl üçüncüsü düzenlenen Teknolojinin Kadın Liderleri ödülleri 6 Haziran’da Microsoft Türkiye ofisinde yapılan törenle sahiplerini buldu.

Bu sene dokuz farklı alanda verilen ödüllerin yanında Jüri Özel Ödülü de sahibine kavuştu. Türkiye’nin dört bir yanından, her yaştan ve her çalışma seviyesinde yüzlerce başvuru alındı. Ödüller için ortaokul ve lise öğrencilerinden, profesyonel yöneticilere kadar her yaş ve meslek grubundan kadın aday kabul edildi.

Türkiye’de ki yazılım sistemleri güçlendirilirken kadınların teknolojik gelişimlerin lideri olan nitelendiren Teknolojinin Kadın Liderleri etkinliğinin birincileri ile Jüri Özel Ödülü’nü alan isimler ve projeleri şu şekilde:

 • Yılın Başarılı Kadın Eğitimcisi – Şirin Tekinay – Sabancı Üniversitesi Rektör Yardımcısı
 • Yılın Başarılı Kadın CIO’su – Bidar Özgür Ulutaş – Nobel İlaç CIO / Jüpiter platform uygulayıcısı
 • Yeni Teknolojilerle Fark Yaratan Kadın Lider – Esra Erdem – Sabancı Üniversitesi Öğretim Üyesi /
 • Yapay zeka ve robot sistemleri kullanan fizik tedavi projesi
 • Bilişimde Fark Yaratan Kadın Lider – Melek Bar Elmas – TOBB Türkiye Yazılım Meclis Başkanı
 • Yılın Başarılı Kadın Yazılım Geliştiricisi – Figen Aktuna – Akıllı kartlı sistemler ekip lideri
 • Yılın Başarılı Kadın Girişimcisi – Dilara Keçeci – Teleporter Kurucusu / VR teknolojisi ile e-spor görüntüleme
 • Engelleri Aşan Kadın Lider – Özgür Baştaş – Pedal arkadaşım Mobil Uygulaması
 • Genç Teknoloji Yıldızı – İlayda Büyükdoğan – İTÜ / Compocket-elektronik ölçüm cihazı
 • Geleceğin Teknoloji Yıldızı Adayı – Canda Atalay – Vizyon Koleji / Toku-Uzay havacılık kulüpleri ve yarışmaları
 • Juri Özel Ödülü – Binnur Görer – Boğaziçi Üniversitesi / Yaşlılara egzersiz robot uygulaması

Teknoloji Alanında Kadınların Oranı Yüzde 27

OECD ülkelerinin genelinde çalışan BT uzmanlarının sadece yüzde 20’si kadınlardan oluşmakta. Türkiye’de ise yönetici pozisyonlarının sadece yüzde 16.7’si kadınlardan oluşurken, bu oran BT sektöründe daha da azalarak yüzde 9 oranında yer almakta. Türkiye’de Bilgi ve İletişim sektöründe kadın çalışan oranı ise yüzde 27. World Economic Forum’un her yıl yayınlamış olduğu Küresel Cinsiyet Eşitliği Endeksi’nde Türkiye 144 ülke içerisinde 130. sırada yer almakta. Türkiye’de ki Bilgisayar Mühendisliği Bölümlerinin yüzde 15’i, tüm mühendisliklerin ise sadece yüzde 30’u kadınlardan oluşuyor. Teknolojide kadınlar, daha çok satış ve pazarlama faaliyetleri içinde kendine yer bulmakta.

Total
0
Shares
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Related Posts