Video Oyun Geliştirme Firması Unity Büyük Yatırım Aldı

Unity
Unity Ücretsiz Oyun Geliştirme Motoru

Unity

Şirket bugün söylediği habere göre aldığı 181 milyon dolarlık yatırımla yaklaşık 1.5 milyar dolar değerine ulaştı. Kendini kanıtlamış markalara yatırım yapan DFJ Growth adındaki firma bundan önce Twitter, Tumblr ve Tesla’ya da yatırım yapmıştı.

5.5 milyon kayıtlı kullanıcısı olan Unity sektörde Epic Games’in 2 milyon kayıtlı kullanıcıya sahip Unreal Engine adlı motoruyla birlikte oyun geliştiricilerinin en çok tercih ettiği motor. Tarihsel açıdan baktığımızda Unity’nin küçük firmalar tarafından, Unreal Engine’in ise daha büyük ekipler tarafından tercih edildiğini görsek de iki firma da birbirilerinin alanlarına girmeye başladı. 

En popüler 1000 mobil oyunun üçte birinin Unity ile yapıldığını düşünürsek -ki bunların arasında günümüzün bombası Pokemon GO da var- bu oyun motorunun aldığı yatırımla da birlikte sırtı pek yere gelmeyecektir.

Unity’nin aldığı bu yatırımı nereye yapacağı hala kesin olmasa da firma CEO’su John Riccitiello’nun “benim görüşüme göre sanal ve arttırılmış gerçeklik bir gün interneti yutacak” sözünden yatırımın VR ve AR gibi yeni teknolojilere gideceği yönünde ortak bir fikir var.

Ayrıca Unity, Microsoft’un arttırılmış gerçeklik gözlüğü Hololens’e uygulama geliştirmek için kullanılan birincil araç. Bu adımlarla da görüyoruz ki Unity ekibi bu motoru kullanan geliştiricilerin oyunlardan fazlasının yapılmasını umut ediyor.

Yeni yeni tanıttığı sinematik filmiyle ve yeni araçlarla da motorun gücünü göstermiş olan firma, animatör arkadaşların ilgisini oldukça çekti. Söz konusu kısa filmi izlemek isteyen arkadaşları şöyle alalım.

Total
0
Shares
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Related Posts