WolfTeam Ligi ve Galatasaray

WolfTeam Ligi

Galatasaray Yönetim Kurulu Üyelerinden Erol Özmandıracı ve Netmarble Türkiye Genel Müdür Yardımcısı Aras Şenyüz, Galatasaray Televizyonu’nda Melisa Çizmeci’nin hazırlayıp sunduğu “Gün Ortası” programının konuğu oldu. Wolfteam Ligi ve eSpor hakkında bilgiler verilen programda Galatasaray ‘ın eSpor ‘da ki geleceği de konuşuldu.

E-Spor hakkında bilgiler veren Erol Özmandıracı, Galatasaray’ın FIFA ve Wolfteam branşında iki takımı olduğu bilgisini verdi. Takımımızın Wolfteam branşında 6 karşılaşmada henüz mağlubiyet yüzü görmediğini belirten Erol Özmandıracı, bir diğer branş olan FIFA hakkında da “FIFA’da dünya ligine gireceğiz. Bugün de dünyanın en iyi 10 oyuncusu arasında yer alan ‘Testotier’ transferi yapıldı. FIFA’da en iyi oyuncuyu bulmak istedik. Takımımıza çok iyi bir oyuncu daha alacağız. Toplamda iki oyuncumuz olacak” ifadelerini kullandı.

Erol Özmandıracı’nın E-Spor takımları hakkında verdiği bilgiler şöyleydi:

“Wolfteam Ligi 3 hafta önce başladı. Dün benim için çok önemliydi. Yeni kurulan Wolfteam takımımız Fenerbahçe 1907 ile 1-1 berabere kaldı. Kazanmayı çok istiyorduk. 6 maç oynadık; 4’ünü kazanırken 2 maçımız berabere bitti. Namağlup olarak yolumuza devam ediyoruz. Bunun yanında FIFA takımımızı da kurduk. Bazı taraftarlarımız daha fazla takım kurmamızı istiyor ama maalesef Türkiye’de fazla lig yok; biz de kurulan liglere girmek durumundayız. League of Legends’ta (LOL) da takım kuruyoruz. Onsuz olmaz. Yönetim olarak göreve geleli henüz 2-3 ay oldu. Acil olarak E-Spor’u GSYİAD’dan kulübümüze geri kazandırdık. LOL aynı zamanda pahalı ve maliyetli bir branş. Kış mevsimine şampiyonluk elde edecek bir takımla girmek istiyoruz. Bunun dışında başka takımlar da kuracağız. İki takım daha yolda. Seneye ise inşallah 10-15 takım kuracağımızı ön görüyorum.”

“Galatasaray’ın varlığı seyirciyi de artıracak. Seyirci olunca da bu, sponsorların dikkatini çekecek. Daha büyük rekabet olunca daha büyük oyuncular Türkiye’ye gelecek. Türkiye’de çok iyi oyuncularımız var. Bunu uluslararası arenaya çıkarmak lazım. Futbolda ve basketbolda başarılıyız, bunu bir de E-Spor’a taşımak istiyoruz.”

“Wolfteam ve FIFA gibi ligler, ticari şirketler tarafından yönetiliyor. Kuralları onlar koyuyor, güveni onlar sağlıyor. Oynayan ise bizleriz. Takımların bir lig içinde bu oyun firmalarında ses sahibi olabilmeleri lazım. Türkiye’de daha üst seviyede olması lazım çünkü Galatasaray gibi büyük bir marka başka ülkelerde yok. Biz diğer takımlarla birlik içinde olalım ki sponsorların iştahı kabarsın. Ben buradan hem Fenerbahçe’ye hem de Beşiktaş’a sesleniyorum. En kısa zamanda bir araya gelelim ve kulüpler birliği kapsamında birlik olalım.”

“Wolfteam’de Avrupa hedefi belirlenmedi. Bu Türkiye için kurulan bir lig ve muhtemelen burada da kalacak. Uluslararası arenada başka takımlarla yer alacağız. Çok hızlı hareket etmeye çalışıyoruz. Taraftarlarımızdan biraz müsaade istiyoruz. Çünkü E-Spor dünyada da çok yeni bir konu.”

“Galatasaray’ın birçok spor okulu var. Hedefimiz; E-Spor’da da böyle bir altyapımızın olması… Bu işi resmi branş hale getirir getirmez gençleri kurulacak altyapımıza alacağız. Böylelikle o gençler için hem fırsat kapısı açılacak hem de dünya arenasına çıkma şansları olacak. Üniversiteler de bu konuya el attı. E-Spor oyuncularına burs veren üniversiteler var. Teknolojinin gelişimi de söz konusu. Muhtemelen Türkiye’de teknolojiyi yönetenler bu çocuklar olacak. Kendi takımımızın oyuncularını da inşallah milli takımlar seviyesinde de göreceğiz.”

Aras Şenyüz’ün  Wolfteam Ligi, eSpor ve Galatasaray hakkındaki değerlendirmeleri ise şu şekildeydi:

“Ülkemizde 30 milyon oyuncu var; yaklaşık olarak 2 kişiden 1’i oyun oynuyor ama Türkiye’de sadece iki tane lig var. Gelişecek çok taraf var. Wolfteam de 10 yıllık bir oyun. Sürekli kendini yenileyen, geliştiren böyle bir oyun bulmak kolay değil. Yıllardır yatırım yapan, yatırımını artıran bir yapı… Bu sene Wolfteam’de en çok izleyici alan maçımız Galatasaray-Fenerbahçe 1907 karşılaşması oldu. Şu anda zaten bu takımlar ligde ilk iki sırayı paylaşıyor. Galatasaray agresif, saldırısı çok kuvvetli bir takım. Takım kaptanlarının yaşı küçük olmasına rağmen yıllardır bu oyunu oynuyor. Finalde de bu iki takımı göreceğiz diye tahmin ediyorum.”

“Galatasaray bu sene ilk defa Wolfteam’de yer alıyor. Varlığının seyirci çekmesindeki yeri yadsınamaz. Bu oyuna yeni girmesine rağmen taraftar kitlesi alışmaya başladı. Bu branş yavaş yavaş takipçilerinin de alışması gereken yepyeni bir branş. O açıdan Galatasaray bu alanda büyük katkı sağlıyor.”

“Oyun piyasasında dünyaya baktığınızda öncü ülkeler Kore, Amerika ve Çin şeklinde. Ancak oyunlara baktığınızda farklılık gösteriyor. Örneğin Amerika’da oynanan bir branş Çin’de ve Kore’de yer almıyor. E-Spor’da Türkiye’de ligi olmayan çok oyun var ve bu yüzden maalesef sektörün gelişimine katkıda bulunulamıyor.”

Galatasaray Wolfteam Ligi takımı ise şu şekilde oluştu:

Emir ‘The Rebel’ Karaduran – Yaş 18 (Geçmiş takımlar: Aurora, Galakticos)

Furkan ‘The Borewn’ Tomruk (Kaptan) – Yaş 16 (Geçmiş takımlar: Galakticos)

Aytekin ‘Aytekin Paşa’ Çakır – Yaş 17 (Geçmiş takımlar: Galakticos)

Batuhan ‘Albert’ Uçar – Yaş 17 (Geçmiş takımlar: Youth Crew, Galakticos)

Umut Can ‘Ropein’ Duru – Yaş 22 (Geçmiş takımlar: HWA Gaming)

Total
0
Shares
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İlgili İçerikler