YouTube, Kanalları İçerikleri Çalınınca Uyaracak

YouTube Telif Hakkı Eşleme
YouTube Telif Hakkı Eşleme

YouTube Telif Hakkı Eşleme Özelliği Çok Yakında Geliyor

YouTube, video içerik üreticilerinin hayatını oldukça kolaylaştıran bir özellikle bugün yeniden gündemimize geldi. Artık bir video platforma her yüklendiğinde, bu yeni eklenen hizmet, içeriğin zaten mevcut olup olmadığını veya sitede bulunan diğer videolara çok benzeyip benzemediğini tarayıp kontrol ediyor. Bu hizmet tam videoları tarayıp belirleyecek. Yani başka videolardan aldığın kısa kesitler bu sisteme takılmayacak.

YouTube’un Telif Hakkı Eşleme adıyla anacağı bu araç, gelecek hafta kullanılmaya başlayacak 100.000’den fazla abonesi olan içerik üreticilerinin kullanımına sunulacak. Bu araç önümüzdeki birkaç ay içerisinde daha fazla kullanıcıya sunulacak. İçerik üreticilerinin videolarının kopyaları sistemde yayınlanıyorsa aracı kullanan içerik oluşturuculara bir bildirim yapılacak.

Aracın eşleştiği durumlarda, içerik oluşturucular hangi işlemin yapılacağına karar verebilir. Hiçbir şey yapamayabilirler, içeriği kopyalayıp kanallarına yükleyen kişiler ile iletişime geçebilirler veya YouTube’dan bu kopyalanmış içeriği kaldırmasını isteyebilirler.

İlginizi Çekebilir: Oyun Sohbetleri #1 – Battle Royale Türü ve Espor

 

Videoyu ilk yükleyen kişi bu haklara sahip olacak

YouTube’un Telif Hakkı Eşleme sisteminde orijinal içerik oluşturucu olarak değerlendirmek için videoyu yükleyen ilk kişinin siz olmanız gerekmekte. Bu nedenle, Twitter veya Facebook gibi başka sosyal paylaşım platformlarına yüklediğiniz videoların, başkaları tarafından yüklenmesi sizlere büyük sıkıntılar oluşturacaktır. Fakat büyük ihtimalle devasa firma, kanıtlanabilir videolardaki hakları gerçek sahibine geri verecektir. 

Dünya devi video platformunda halihazırda bu tarz bir video denetleme sistemi bulunsa da yeni gelecek sistem kadar başarılı bir şekilde çalışmıyor. Bu özelliğin kullanım detaylarını ve işleyiş hızını ileriki zamanlarda detaylıca görebileceğiz. Beklemede kalın!

Total
0
Shares
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İlgili İçerikler