8 Adımda Clash of Clans Ustası Olun

Clash of Clans

Clash of Clans oyuncularının sayısı her gün artmaya devam ediyor. Haliyle oyuncu arttıkça ustalaşanlar olduğu gibi, hile yapanlar da oluyor. Özellikle Tencent’in Supercell’in çoğunluk hissesini 8.6 milyar dolara almasıyla bu sayı daha da artacak gibi.

Bu yazımızda size 8 adımda nasıl Clash of Clans’da kendinizi geliştirebileceğinizi anlatacağız. Bu taktiklerle beraber daha iyi bir oyuncu olacağınız kesin. Taşlarınızı toplayın, ordunuzu geliştirin ve savaşmaya başlayın!

1- Sabırlı olun, gem (cevher/taş) biriktirin.

1-clash-gems
clash-of-clans-gems

 

 

Premium ödeme sistemli oyunlarda bir süreden sonra kurumlar için uzun bir süre beklemeniz gerekiyor. Size verilen görevleri tamamlayın ve önünüze gelen doğal engelleri temizleyin. Bu şekilde gem toplamanız kolaylaşacak. Süre zaten ileride artacağı için erken seviyelerde kurulum hızını arttırmaya harcamanıza gerek yok.

 

 

 

2- Saldırı en iyi savunmadır!

2-clash-defense
clash-of-clans-inşaat

Bina inşaatı ve geliştirme sıranız arkanıza yaslanıp kaynakları toplama ya da sürekli savaş halinde olma halinize göre önemi ölçüde değişecektir. Çoğunlukla tek bir yerde kalmayıp birinden diğerine geçeceksiniz. Eğer savunma sizin için daha önemliyse ilk olarak köyünüzün merkez binasını, sonrasında duvarlarınızı ve bunların hepsinden sonra savunma yapılarınızı (havan topu > okçu kulesi > top atar) geliştirmelisiniz. Havan topunuz ve hava savunmanız en önemli savunma yapılarınız olduğu için onları merkeze yakın tutmaya çalışın. Bunlardan sonra kaynak üreten yapılarınızın seviyesini arttırmaya özen gösterin.

Ayrıca savunma modunda oynamak istiyorsanız şehir merkezinizi geliştirmek için acele etmeyin, yüksek seviye şehir merkezine sahip oyuncular düşük seviyeli yerlere saldırınca daha az ganimet elde ettiğinden güvenliğiniz artmış olur. Sırf savunma modunda oynuyorsunuz diye kışlanızı es geçmeyin, orada asker üretip saklayabilir sonrasında o askerleri geri iade ederek iksir kazanabilirsiniz. Bir nevi geçici depo görevi görebiliyor. 

Eğer ben saldırı ağırlıklı oynarım diyorsanız durum çok da farklı değil. Öncelikle şehir merkezini güçlendir, iksir üreticilerini hızlandır, bu sayede güzel bir kaynak stoklamış olursun. Sonra kışla ve kamplarını güçlendir ki asker üretimine başlayabilesin. Bu iki bina da yağmacılara bir kaynak kazandırmıyor, o yüzden bunları duvarların dışına koyabilirsin. Bunlardan sonra da duvarlarını ve toplarını geliştirerek savunmanı biraz düzelt.

3- Kalkanlar havaya!

3-clash-shields
clash-of-clans-kalkan

 

Saldırı altında olmak kötü ama şükür ki şehrinizin %30’u yok edildiyse ya da şehir merkeziniz yıkıldıysa 12 saatlik kalkan elde ediyorsunuz. Şehrinizin %90’ı yok edildiyse ekstra 4 saat daha kazanıyorsunuz. Bu zamanı en iyi kullanmanın yolu kalkan süresince saldırmamak ve şehrinizi geliştirip asker toplamak, unutmayın eğer saldırırsanız kalkanınız gider. Ayrıca oyunda çevrimiçi olduğunuz esnada saldırı alamazsınız. Telefonunuzu ya da tabletinizi tüm gün açık tutarak da saldırılara karşı korunabilirsiniz.

 

 

 

4- Alanınızı kullanmayı öğrenin

4-clash-layout
clash-of-clans-taktik

 

Clash of Clans’da en önemli stratejilerden biri alanınızı doğru kullanmayı öğrenmek, zaten bu yüzden internette bu kadar şehir planlaması taktikleri var. Binalarınız birbirine yakın dursun, aralarında bolca duvarlar olsun, bu sayede savunma yapılarınız tüm şehrinizi koruyabilir.

En güçlü savunma yapılarınızı merkezin yakınına koyun, düşmanınız merkezinize yaklaşana kadar uzun bir yol katetsin ki savunma yapılarınızdan alabilecek maksimum hasarı alsın. 

 

 

5- Hedefinizi akıllıca seçin

5-clash-target
clash-of-clans-tactic

Yağmalayacak düşman aradığınızda ilk bakacağınız yer şehir merkezi olsun. Unutmayın şehir merkezi seviyesi sizinkinden düşükse alacağınız ganimet daha az olacak. Köyde yağmalanmaya uygun ne kadar kaynak olduğunu görebildiğinizden saldıracağınız zaman en azından yağmalamada kaybedeceğiniz askerlerinizin yeniden üretimi için gerekli olacak kaynakları alabilmeye özen gösterin. 

Ordunuzu yerleştirmeye başlamadan önce önceliklerinizi belirleyin. Eğer kaynak için saldırıyorsanız, kaynakların konumlarına göre askerlerinizi yollayın. Duruma göre askerlerinizin tümünü yollamaya gerek bile duymayabilirsiniz. Çarçur etmeyin güzelim ordunuzu.

Ama eğer kupa kazanmak için saldırıyorsanız önceliğiniz yıkım olmalı. 3 yıldız kazanmak için o köyü harabeye çevirmelisiniz. Hedefiniz rakibinizin en güçlü savunma yapıları olmalı. Devleri kullanarak ateşi üstlerine çekin, duvar yıkıcılar ile savunma hattını kırın sonrasında barbarlar, büyücüler ve okçularla ne var ne yok parçalayın. 

6- Sizinle yağmalamaya gelecek arkadaşlar edinin!

6-clash-clan
clash-of-clans-diamond

 

Şehir merkezinizi son seviyeye getirdiğinizde, tüm tekli oyuncu görevlerini bitirdiğinizde büyük ihtimal oyunla ilgili bir çok şeyi bilmiş olacaksınız. Şimdi organize klan oyunlarına hazırsınız demektir. Bu size büyük miktarda kazanç sağlamakla kalmayacak aynı zamanda sosyalleşmiş de olacaksınız.
Aklınızda tutmanızda fayda var, klanınızdan ordu yardımı talep edebilirsiniz. Unutmayın, aynı yardımı onlar da sizden bekliyor. İletişimi kesmeyin, sonraki adımın ne olacağını sorun, tecrübeli kullanıcılardan yardım isteyin ve en önemlisi eğlenmenize bakın.

 

7- Klan Savaşlarında ağırlığınızı koyun.

7-clash-wars
clash-of-clans-klanlar

 

Öncelikle en düşük yıldızlı köylere saldırmalısınız çünkü klanınız en çok oradan kazanacak. Rakibinizi ilk kez seçerken bırakın oyun kendisi size en optimum rakibi versin. Eğer karşınıza güçlü rakip çıkarsa klanınızdaki düşük seviyeli oyuncular zor zaman yaşayabilir. Eğer kolay rakip seçerseniz de düşük seviyeli oyuncuları kazanamayacakları savaşlara katılmaları için zorlamış olursunuz. Akıllıca düşünün, tüm klanınız kazansın. Clash of Clans kazananı siz olun.

 

 

 

8- Klan Savaşlarınızda ordunuzu özelleştirin.

8-clash-wars2
clash-of-clans-saldırı

 

Klan savaşı başlamadan önce hazırlanabilmeniz için koskoca bir güne sahipsiniz. Savaş başlamadan önce tüm köyleri inceleyin ve ordunu köyün savunmasına göre düzenleyin. Duvarları zayıfsa karadan, hava savunması yoksa balonları kullanarak saldırın. Klan arkadaşlarından yardım istemeyi unutmayın. Her rakibin savunmasına karşı özel ordu kurarsan kazanma şansın artar.

Total
0
Shares
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İlgili İçerikler