Arena of Valor Garanti Zafer Alma Taktikleri

Arena of Valor

Popüler MOBA Arena Of Valor Oyununda Zafer Almayı Garantileyecek Taktikler

Günümüzün popüler MOBA tarzı oyunlarından Arena of Valor son turnuvasıyla daha da popüler hale geldi. Ödül havuzundan bahsetmiyorum bile! Milyonluk oyunlar listemizde de Arena of Valor’a (eski adıyla Honor Of Kings) yer vermiştik.

Birçok oyuncunun Arena of Valor’da yetenekli birer oyuncu olma isteklerine kulak verip onlara bir yol haritası çizmek istedim. Bu taktikleri uyguladığınızda çok yüksek oranda zafer alacağınıza eminim. Daha fazla Arena of Valor için Facebook, Twitter, Instagram üzerinden bizleri takip edip ve Youtube kanalımıza abone olarak bize destek olabilirsiniz.

1-) Tek Bir Karakterde Uzmanlaşın

Oyuna ilk başladığınızda Valhein karakteriyle kısa bir eğitimden geçeceksiniz. Valhein karakterini öğrendikten -uzmanlaştıktan- sonra diğer karakterleri deneyerek hangi rolün sizin için en eğlenceli rol olduğunu düşünüyorsanız o karakterde uzmanlaşın. Valhein’i öğrenirken oyunun işleyişini de az çok çözeceğiniz için gerisi çorap söküğü gibi gelir.

Karakteri oynamadan önce YouTube üzerinden karakterin tanıtım videolarına da göz atarsanız karakterin yeteneklerini ve hikayesini de görmüş olursunuz. Bunun haricinde yayıncıların / eSporcuların yayınlarını takip ederek, onların kullandığı eşya ve arkana dizilimlerini görebilirsiniz.

2-) Arkana Seçimine Dikkat Edin

Arkanalar Arena of Valor’un rünleri gibidir. Karakterinize fiziksel saldırıyı, saldırı hızını, savunmayı artırma veya bekleme süresinde azalma, can çalma gibi ek etkiler sağlar. Uzmanlaştığınız karaktere özel arkanalar kullanın. Örneğin Valhein gibi menzilli bir karaktere savunma rünü almak yerine can çalma / saldırı gücü / saldırı hızı arkanaları kullanmanız performansınızı artıracaktır. Oyunda uzmanlaştığınızda, oyun tarzınıza göre ezber bozan arkanalar da kullanabilirsiniz. Hepimiz eğlenmek için oynuyoruz sonuçta.

3-) Gözünüz Açık Olsun!

Arena of Valor’da gözünüzün açık, reflekslerinizin sağlam olması gerekiyor. Her an ormancıdan veya diğer koridorlardan baskın yiyebilirsiniz. Bu nedenle bir gözünüzün haritada olması maçı zafere taşımakta büyük bir etken. Bunun yanında ne zaman saldırıp ne zaman çekilmeniz gerektiğini bilmeniz gerek. Koridorda rakibini dürtmeye çalışırken girip ölen, rakibine skor veren oyuncular da var.

Takım arkadaşınızın baskına geleceğini zamanında fark edip ona göre rakibe ilerlemeniz sizin için faydalı olacaktır.

4-) Ormandaki Canavarları Kullanın

Ormanda takımınıza veya size ek etkiler sağlayacak yaratıklar var ve yeni başlayan birçok oyuncu bunları kullanmıyor. Mana tüketen bir karakterle oynarken mana tükendiğinde ne yapmalısınız? Ormanda bu soruna çözüm için Mavi Güçlendirme veren bir canavar bulunuyor. Canavarı kesmek için bir takım arkadaşınızdan yardım isteyebilirsiniz. Mavi güçlendirmeyi aldığınızda bekleme süresinde %20 azalma ve mana yenileme hızında artış sağlıyor. Menzilli karakterler için olmazsa olmaz bir şey daha var: Kırmızı Güçlendirme! Normal saldırılarınız rakibi yavaşlatıp onlara gerçek hasar ve yakma hasarı veriyor.

Mavi ve Kırmızı Güçlendirme bireysel olarak sizin performansınızı yükseltiyor ancak bazen zafere giden yolda bu güçlendirmeler de tek başına yetersiz kalabiliyor. Abis Ejderhası oyunun en güçlü ikinci orman yaratığı. Katleden takıma fazladan altın ve deneyim veriyor. Dikkat ederseniz “takıma” dedim, öyle tek başınıza kesebileceğiniz türden bir ejderha değil Abis Ejderhası. Pitin içindeyken her dördüncü saldırısında etrafındaki herkesi sersemletir ve bu saldırısıyla herkese 3 kat fazla hasar verir.

Sıra geldi oyunun en güçlü orman yaratığı Karanlık Avcı‘ya. Katletmesi en zor orman yaratığı, zorluğuna ödül olarak katleden takıma fazladan fiziksel ve büyü saldırısı ve zamanla iyileşme aurası veriyor. Zorluğundan bahsedelim, Karanlık Avcı her saldırdığında fiziksel savunma değeriniz düşer, her beşinci veya altıncı saldırısında sizi havaya uçurur ve fiziksel savunma değeriniz normal haline gelir.

Örneğin Batman karakterinin toplam 800 fiziksel savunması var. Karanlık avcı her vuruşunda fiziksel savunma 640 / 420 / 180 / -66 / -200 / (havaya uçurduktan sonra) 640. (Kolay olmadığını söylemiştim.)

5-) Takım Olarak Oynayın

MOBA tarzı oyunların en temel kurallarından biridir. Takım oyunu ile üstesinden gelemeyeceğiniz rakip olmaz. Ne kadar güçlü de olsa kitle kontrol (sersemletme, yavaşlatma gibi) yeteneği olan bir takım arkadaşınızla beraber onu alt edebilirsiniz. Takımca oynamak her zaman bireysel oynamaktan daha iyidir.

Bonus: Bunu yapanlar maçı kazanmasın!

Takımınızla -ve rakiplerinizle- iyi geçinin. Hepimiz bu oyunu eğlenmek için oynuyoruz. Elinden geleni yapan ancak koridorda başarısız olan takım arkadaşınıza küfür ederek, sataşarak bu oyunu kazanmayacaksınız! Birlikte oynayıp o arkadaşınıza sahip çıkmanız sizi zafere götüren en büyük kural. Kazanırken rakibinizi “ağla”, “ez game” diyerek aşağılamak yerine “elinize sağlık”, “güzel oyundu” demeniz kazandığınız maçı hak ettiğinizin göstergesidir. Zorbalığın lüzumu yok, yaşasın sportmen oyuncular!

Total
0
Shares
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İlgili İçerikler