Black Mirror Ruhu İle Hazırlanmış Oyunlar

Device 6
White Bear (Black Mirror Sezon 2 Bölüm 2) ile Device 6 ‘ın esas karakterleri benzer bir hikayeye sahip.

Netflix’in aslında o kadar da uzak olmayan distopik bir geleceği resmettiği muhteşem bilim kurgu serisi Black Mirror, geçtiğimiz günlerde yeni sezonu ile yayına girdi. Hemen Netflix üzerinden izleyebileceğiniz altı yeni bölümle teknolojiye karanlık bir pencereden bakarak bu dünyada kaybolabilirsin.

Geçtiğimiz sezonlar bizi bugüne dek deneyimlediğimiz her şeyi tek bir video akışında görebildiğimiz ya da hayatını kaybetmiş biriyle yapay zeka aracılığı ile iletişime geçebildiğimiz gelecek olasılıkları üzerine düşündürdü. Eh bu çabaların hiç birinin iyi sonlanmadığını söylemeye gerek yok sanıyoruz.

Bizi teknoloji ve toplum etkileşiminin farkı olasılıklarına dair düşünmeye iten sadece Black Mirror değil. Onunla aynı balış açısını paylaşan pek çok mobil oyun mevcut ve dizinin sunduğu deneyimi bir adım öteye taşıma potansiyeline de sahipler.

İşte karşınızda Black Mirror ‘ın tekinsiz fütüristik hikayeleri ile aynı ruha sahip üç mobil oyun. 

Kimlik Buhranı

Device 6
White Bear (Black Mirror Sezon 2 Bölüm 2) ile Device 6 ‘ın esas karakterleri benzer bir hikayeye sahip.

 

Black Mirror bölümü :”White Bear”(Sezon 2 Bölüm 2)  

Hafızası tamamiyle silinen Victoria isimli karakterimiz kendisine yabancı gelen bir evde uyanır. Kim olduğunu ve içinde olduğu garip dünya hakkında en ufak bir bilgisi yoktur. Yardım istediğinde onu kimse tanımaz sadece etraflarında olan biten her şeyi robotik şekilde kaydederler.

Oyun deneyimi : Device 6

Simogo tarafından bu bölümün tedirgin edici atmosferinden yola çıkarak  hazırlanmış izlenimini veren metin tabanlı macera oyunu Device 6 ile White Bear bölümü adeta yeniden canlanıyor. Oyun kimlik, seçimlerin ilüzyonu ve süprizini kaçırmak istemediğimiz pek çok şeye dair karanlık bir masal anlatıyor. Ancak bu sefer sadece izleyici değilsiniz artık hikaye akışına müdahil olma şansınız bulunuyor. Bir de hatırlatma yapalım metin tabanlı bu oyunun dili İngilizce. 

Device 6 oyununa iOS platformu için AppStore üzerinden ulaşabilirsiniz.  Ücretli olan oyunun fiyatı  biz incelemeyi hazırlarken 13,99 TL  ‘ydi.  Oyunu satın alma kararı vermeden önce tanıtım videosunu izlemenizi öneririm. 

Yeni Nesil Korku

dARK Subject One
Playtest ve dARK Subject One ‘ın AR (Arttırılmış Gerçeklik) hikayeleri ödünüzü kopartacak.

Black Mirror bölümü :”Playtest”(Sezon 3 Bölüm 2)

En derin ve şiddetli korkularını açığa çıkarmak pahasına bir AR (Arttırılmış Gerçeklik) oyununu test etmek ve denemek için sana bir çip yerleştirmelerini gönüllü olarak kabul eder miydin ? Bu Black Mirror bölümünde Cooper isimli kahramanımızın hikayesini izlemek zaman zaman zor olabiliyor. Ama korku hayranları tarafından çok sevilen bu bölüm izleyicileri fazlasıyla tatmin etmişti.

Oyun deneyimi : dARK: Subject One

Neyse ki bu oyunu oynamak için beynimize çip yerleştirilmesine gerek yok. dARK: Subject One beyin ameliyatına gerek kalmadan bizi AR korku dünyasına taşıyacak kısa ama etkili bir yapım. Güvenli bir mesafeden gizemli bir deneyin ardında yatanları deneyimleyecek ve bu sırada yaşanan tüyler ürpertici olayları ilk gözden göreceksiniz. Tıpkı Cooper gibi.

dARK: Subject One ‘ı AppStore üzerinden iOS platformu için indirebilirsiniz. Awkward Silence Ltd tarafından geliştirilen oyun ücretsiz olarak oyunculara sunulmuş durumda. Oyunun Android versiyonu ise bulunmuyor.

 

Biri Beni Gözetliyor!

Beholder
En derin ve saklı sırların yanlış ellere geçerse neler olabilir?

Black Mirror bölümü :”Shut Up and Dance”(Sezon 3 Bölüm 3)

Gizemli mi gizemli bir örgüt, henüz ergenlik çağında ki kahramanımızın bilgisayarını ele geçirir. Ardından şantaj yoluyla bir dizi emirleri yerine getirmesini isterler. Otele paket götürmekten fotoğraf çekmeye ve çok daha kötüsüne uzanan bir dizi istekleri ardı ardına sıralarlar (Blue Whale – Mavi Balina geldi akıllarımıza hemen biliyorum) konum servisleri ve anlık mesajlaşma gibi uygulamaların kullanımıyla da sürekli baskı altına alınan gencimiz bir çıkış yolu arar.

Oyun deneyimi : Beholder

Kabul etmemiz gerekiyor ki oyunda ki totaliter izle(n)me hali Black Mirror ‘da ki kadar uçlarda değil ancak bu bile bize neyin gizli neyin olmadığı konusunda şüphe hissettiriyor. Bir bakıcı olarak görevin komşularının hareketlerini gözetlemek. Bilgi güçtür ve bilginin yanlış ellere geçmesi felakete yol açabilir.

Creative Media tarafından geliştirilen Beholder oyununa 9.99 TL ödeyerek AppStore üzerinden sahip olabilirsiniz. Bu arada Creative Media ekibi FoxNext Games ile  bir X-Files – Derin Devlet oyunu üzerinde çalışıyor.

 

Biraz daha araştıracak olursak çok daha fazla Black Mirror ilintili oyun bulacağımıza eminim. Sizlerinde aklınıza gelen bir oyun varsa lütfen bize iletin. Bizi Facebook ve Twitter gibi sosyal medya hesaplarımız üzerinden de takip edebilir ve güncel içeriklerimize daha hızlı bir şekilde ulaşabilirsiniz. Ayrıca gönderilerimizi beğenerek ve paylaşarak bize destek olabilirsiniz.  

Black Mirror serisini de Netflix üzerinden takip etmenizi öneririm. Her biri ayrı hikaye anlatan bölümleri dilediğin sıra ile izleyebilirsin. İster yeni sezona başla ister eski bölümleri yeniden seyret; kesin olan bir şey var ki sizi son derece düşündürecek ve tedirgin edecek bir serüven bekliyor olacak. Eğer yabancı dizileri seviyorsanız  haber ve incelemelerinin yer aldığı Dizi-Mania sitesinide hem internet hem sosyal medya üzerinden takibe almanızı öneririm. 

Mutlu bir yıl geçirmeniz dileğiyle.

 

 

Total
0
Shares
3 Yorum
  1. Geri bildirim: Netflix 100 Milyar Dolarlık Değere Ulaştı - Mobidictum
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İlgili İçerikler